Katılımcı ülkelerin gündemlerindeki ve güncel olaylar hakkında hazırlanan makalelerin yayımlandığı DEFRIT "Avrupa Gençlik Gazetesi"ne Farabi Anadolu Lisesi, 1 Temmuz 2021 tarihinde dâhil oldu. Bugüne kadar okul öğrencileri tarafından hazırlanan makaleler DEFRIT "Avrupa Gençlik Gazetesi"nde yayımlandı.

Farabi Lisesi Almanca öğretmeni gözetiminde hazırlanan makaleler, Almanya ve İspanya'da bir gazete tarafından basılarak, katılımcı ülkelere ulaştırılıyor. Bu projeye kurucu ülkelerin dışında sadece İspanya, Litvanya ve Türkiye'den Düzce’deki Farabi Anadolu Lisesi katıldı.

12406 Farabi Anadolu Lisesi 2

Avrupa’nın 3 ülkesindeki 3 lise, 1992 yılında bu projeye başladı. Gençler ilgi duydukları konular hakkında bir makale yazıp, herkes anlasın diye de o makalenin özetini İngilizce yazıyor.  Tüm katılımcı ülkelerden makaleler toplanınca da derlenip bir gazete şekline getirilip basılıyor. Projenin ismi ise, bu gazete çıkarma işlemine başlayan ilk kurucu ülkelerin uluslararası trafik kodlarından geliyor. Gazeteler, 3’er aylık periyotlarla dönüşümlü olarak Avrupa’da basılıyor. Makaleler pandemi döneminde ise dijital olarak yayımlanmıştı.

CAMİ VE CEDİDİYE MEYDANINA AYRI BİR HAVA KATTI CAMİ VE CEDİDİYE MEYDANINA AYRI BİR HAVA KATTI

HABER: Savaş ARI

Editör: Liva Ünsal