banner851

banner614

“AKÇAKOCA BELEDİYESİ BELGELENDİRİYOR”

Akçakoca Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteğiyle işçi ve ustaların 2021 yılı sonuna kadar almaları gereken mesleki yeterlilik belgelerini işsizlik fonu desteği ile ücretsiz olarak alabilmeleri için çalışma başlattı.

banner619
Akçakoca 03.06.2021, 17:00 05.06.2021, 11:50
1596
“AKÇAKOCA BELEDİYESİ BELGELENDİRİYOR”

Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre 5544 Sayılı Kanun gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren meslekleri icra eden ve mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler 31 Aralık 2021tarihinden sonra çalıştırılamayacak.

Karar üzerine harekete geçen Akçakoca Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için ‘Akçakoca Belediyesi Belgelendiriyor!’ kampanyası başlattı. Proje kapsamında betonarme demircisi, makine bakımcısı, çelik kaynakçısı, frezeci, çelik kaynakçısı, panel kalıpçısı, inşaat boyacısı, orman yetiştirme ve bakım, duvar ustası, inşaat işçisi mesleklerini icra eden ve mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçi ve ustaların işsizlik fonu desteği ile belge almaları ücretsiz yapılan sınavlarla olarak sağlanıyor.

Bu belgelerin zorunlu olduğuna vurgu yapan Akçakoca Belediye Başkanı M. Okan Yanmaz,  “Bu belgeler bir nevi mesleklerin ehliyeti gibidir. Bir meslekle uğraşan kişilerin bu belgeleri olmadan çalıştırılması yasaktır.” dedi.

Olası bir iş kazasında kişinin sürücü belgesiz araç kullanması gibi cezai işleme tabi tutulduğuna vurgu yapan Yanmaz, “Bizler 9 meslekte sınav yapabiliyoruz. İnşaat işçisi, betonarme işçisi, kaynakçı gibi birçok alanda bu sınavları gerçekleştiriyoruz. Çalışma Bakanlığımızın yapmış olduğu istatistiklere göre yeterlilik belgesi olanlar olmayanlara göre yüzde 25 daha az iş kazasına maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle yürütülen çalışmaların önemi ortaya çıkmaktadır.” diye konuştu.

Öte yandan mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen vatandaşların Akçakoca Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne kimlik fotokopisi ile başvuru yapmaları gerekiyor.

banner844
Yorumlar (5)
park Bahçeler Md.ne 4 ay önce
Park Bahçeler Müdürü Çuhallıdaki Bahçe kafenin oradaki Çınar Ağacına biraz bakım yaptır.Durakda beklerken kuşlar tepemize pisliyor.Çınar Cd.sine bakım yaptı Çuhallıya yok..Sen ne yapıyon Müdür merak ettim..
BAYBORA 4 ay önce
OLSUN..ORANIN ÖZELLİĞİ BAŞKAN YANDAŞI SANIRSAM..
buminhan 4 ay önce
başkan Sahileki bahçe kafenın karşısındaki adayı daralt yolu genişlet..Çöp kamyonu geliyor hiçbir araç geçemiyor.O adayı daralt.çöp kamyonunun işini bitirmesini beklemeyelim..
BAŞKANA TEKLİF. 4 ay önce
Başkan! Park Bahceler Mud.ne iş yapar.Kac kere dilekce verdik.Cuhallidaki Bahce Kafenin dibi deki cinardan tepemize kuşlar pisliyor.biraz budamaniz icin dilekcelerimiz sumen alti olmuş..Ayrica cuhallidaki cinarlari neden budamadiniz..Ayrica ordaki ada gibi seyi daraltin..2 araba gecemiyor.Çöp arabasi bekliyoruz isini bitirsinde gecelim diye.Tamda Bahce kafenin karşisindaki ada..oradaki cinari budamayi unutmuş müdürün..
CAN 4 ay önce
SAYIN BASKAN SAHILERDE TUVALETLER BERBART VE SAHILERDE KUMLARDAN COK TAS VAR YAPIN ALANYA GIBI ARACLAR KALIN TASLARI AYITLIYO VE PET SISE BIRA SISELERI COK OLUYO TEMIZLIK ÖNEMLI