banner851

banner614

“UMUDUMUZ BİTERSE MESLEĞİMİZ DE BİTER”

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, güzel ve bereketli bir sezon geçmesi için dua ederek, "vira bismillah" dedi.

banner619
Akçakoca 01.09.2021, 11:30 02.09.2021, 15:40
424

Batı Karadeniz'in önemli balıkçı limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, 1 Eylül - 15 Nisan arasında olan balık sezonunu saatlerin 00.00'ı göstermesiyle teknelerinin motorlarını çalıştırarak açtı.

"Yeni sezondan umutluyuz"

Balıkçı Çağdaş Özer, yaptığı açıklamada, yeni sezon öncesi heyecanlı olduklarını söyledi.

Bereketli bir sezon için umutlu olduklarını ifade eden Özer, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanlıyız. Teknelerimizi hazırladık ağlarımızı teknelerimize koyduk. Bu akşam inşallah vira bismillah diyeceğiz. Güzel, bereketli bir sezon geçeceğine inanıyoruz. Yeni sezondan umutluyuz. Balıkçının umudu biterse mesleği de biter. Bizler bir şekilde denize gitmek zorundayız." dedi.

Palamutta yoğunluğun az olduğunu vurgulayan Özer, çinakop ve lüferde bolluk beklediklerini sözlerine ekledi.

“Denizlerde balık sonsuz değil, önemli olan dengeli avlanmak”

Öte yandan Düzce Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, yaptığı açıklamada, yeni sezonun balıkçılık açısından bol ve bereketli geçmesini temenni etti.

Balıkçılardan bilinçli avlanmalarını isteyen Çiçek, "Amatör balık avcılığı tebliğler ile yürütülmektedir. Bakanlığımız tarafından tür, boy oranı vardır. Balıkçılarımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Denizlerimizde balık sonsuz değildir. Önemli olan dengeli avlanmaktır. Balıkçılarımızdan bu konuda dikkat etmeleri istiyorum. Balıkçılıkta yeni sezon hayırlı ve uğurlu olsun. Balıkçılarımızın denize hayırlısıyla açılıp sağlıklı şekilde geri dönmelerini temenni ediyorum." diye konuştu.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş ise hayırlı bir sezon dileyerek hamsi, çinakop, lüfer gibi balık türlerinde bolluk beklediklerini söyledi.

Sezonun başlamasıyla tekne ve ağ bakımı yapan Batı Karadenizli balıkçılar, iyi bir sezon geçirmek için dua etti. (AA)

banner844
Yorumlar (2)
Kurt 3 hafta önce
Ohh hadi insaAllah. Bol bol gelsin baliklar. Hayirli olsun...
İlker 3 hafta önce
Geçen seneki gibi solucan gibi hamsileri tutup getirmezler inşAllah.9 cm den küçükse avlamayin kardeşim şu yavru balıkları.Her sene aynı muhabbet.Sonra hamsi Gürcistan'a kaçtı, Rusya'ya kaçtı.Kucukse tutma bitti.Tezgahta minik solucan hamsi görmek istemiyoruz.