Akçakoca Belediye Meclisi’nde bugün oylanacak yüklü borçlanma talebi, her kesimi rahatsız etti. Meclis üyelerinden yetki alması halinde Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz dövizle borçlanarak tam 12.5 milyon euro kredi çekebilme yetkisine sahip olacak.

Akçakoca’nın geleceğini düşünerek bu duruma sessiz kalamayan geçmiş dönem belediye başkanlarından Cüneyt Yemenici, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Akçakoca Belediye Meclisi, Akçakoca tarihinin bence en önemli oylaması ve en önemli kararı ve gelecekteki yaklaşık 50 yıl boyunca çok ama çok büyük sıkıntılara yol açabilecek bir borçlanma talebi ile karşı karşıya… Belediye başkanlığı makamına büyük bir borçlanma yetkisi verilmesi talebi Akçakoca Belediyesi Meclisi’nden istenmektedir. Ki meclise gelen borçlanma teklifi her açıdan, hukuki ve yasal olarak çok eksik ve sakatlıklarla dolu gözüküyor.

“ÖDEME TAKVİMİ NEREDE? FAİZ ORANI NEDİR? NEDEN BU UCU AÇIKLIK?”

Ne ödeme takvimi belli, ne faiz oranı belli, ucu açık ve belirsizliklerle dolu. Bu kredi yetkisi ve verilmesi istenen teminatlar adeta, amiyane tabirle Akçakoca Belediyesinin tüm kurumsal yapısıyla Dünya Bankasına teslim edilmesi anlamına gelebilir.”

“BAKANLIKTAN İZİN ALINMAZSA HUKUKİ SONUÇLAR DOĞAR”              

“Hatırladığım kadarıyla bütçenin yüzde 10’unu geçmiş borçlanmalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alınması gerekmektedir.” hatırlatması yapan Yemenici, şöyle devam etti: “Sadece bu açıdan dahi meclis üyeleri ve yönetim açısından hukuki sonuçlar doğacaktır. Meclis üyeleri en ince detayına kadar bilgilendirilmeli çünkü burada verilecek kararda yarın meclis üyelerine ciddi hukuki ve mali sorumluluklar yüklenebilir.

BELEDİYELER TABİİ Kİ KREDİ KULLANABİLİR AMA…

Belediyeler elbette yapacakları yatırımlarda öz kaynaklarını kullanabildikleri gibi kredi imkanlarını da değerlendirebilir. Biz de dönemimizde ağırlıklı olarak öz kaynaklarımızı kullanmayı tercih ettiğimiz gibi çok uygun kredileri değerlendirdik ve yatırıma çevirdik. Dört adet otobüs alımı ve 15 Temmuz Parkı’mızı, hastane arazisinin alımı gibi uygun vadeli krediler kullandık. Hatta seçim döneminde ve sonrasında kredi, borç vs. gibi çokça gündem oldu ve belediye yönetimindeki arkadaşımız sürekli bu konu üzerinde doğru olmayan birçok şeyi de gündeme getirmişti.”

5 YILDA KULLANDIĞIMIZ KREDİNİN 20 KATINI TEK SEFERDE KULLANMAK DEMEKTİR!

Kendi döneminde İlbank’tan TL bazlı yaklaşık 23-24 milyon civarı kredi kullandıklarını belirten Yemenici, “5 yıl içinde yine 22-23 milyon civarında çekilen kredi borcunu ödedik. Şu ana kadar mevcut yönetim bildiğim kadarıyla 30 milyon kredi kullanmış fakat bu talep edilen bedel bizim beş yılda kullandığımız bedelin bir kerede kullanılan yaklaşık 20 misli bir rakam. Bu konularında halkımız tarafından esaslıya değerlendirileceğine eminim. Yalnız hiçbir gayrimenkulü ve değerimizi satmadık kredi uygun olunca bu yöntemi tercih edip değerlendirdik. Bugün talep edilen kredi tercihindeki en sıkıntılı kısım kredinin Euro bazlı kredi olmasıdır. Önümüzdeki süreçte Euro 1 TL yükselirse borç 12.5 milyon lira artacaktır. Bir yıl sonra Euro’nun tahmini 25-26 TL gibi bir rakama çıkabileceği söyleniyor böyle bir durum gerçekleşirse borç bir yılda 75 milyon lira birden artmış olacak. Yani her halükârda bitmesi mümkün olmayan sürekli Euro bazlı fiyatlama TL olarak borcun arttığı ve bitmeyen bir ödeme sarmalı ile karşı karşıya kalacaktır. Eğer bu yatırımlar yapılması gereken işlerse ve elzemse ki ilçemize yapılan her yatırım değerlidir, önemlidir.” ifadelerini kullandı.

KREDİYİ TL OLARAK ÇEKİN!

Yerel yönetim tecrübesinden yola çıkarak bir de öneride bulunan eski Başkan Yemenici, son olarak şunları kaydetti: “Hükümetimizin yeni ekonomik modelinde faizlerin daha da düşeceği göz önünde bulundurursak İlbank bu Euro kredisine kefil olacağına bugün ki bedeli olan 250 milyon lira krediyi TL olarak belediyemize versin, borç TL olarak alınsın ve ilçemize yapılacak olan, yapılması planlanan yatırımlar TL borçlanması ile yapılması daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

KENDİNİZ İÇİN EURO BORÇLANMA RİSKİNİ ALIR MIYDINIZ?

Belediye yöntemine ve tüm meclis üyelerine bir soru sormak isterim. İş adamı olarak kendi şirketlerinde veya özel işlerinden Euro bazlı kredi kullanırlar mı? Bu soruya verecekleri cevaba göre oylamada kararlarını verebilirler. Tarihi bir oylama yapılacağını yukarıda belirttim. Çok açık net şekilde söylüyorum ki belediyemizin kurulduğu bugüne alınacak en önemli karar olacaktır. Bizim ölçeğimizde bir belediye açısından bu kararın altına imza atanlar tarihi süreç içerisinde büyük bir vebale imza attıklarını görecekler ve gelecek nesiller bu Euro kredisi alan bu kişileri hayırla yad etmeyecektir.”

Albayrak: “Akçakoca’ya yazık olur”

Akçakoca eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak ise 12 buçuk Milyon Euro’luk kredi ile Akçakoca’nın geleceğine ipotek koyulacağını belirterek, belediye yönetimi ve meclis üyelerine  “belediyemiz bu krediyi ödeyemez ve gelecekte çok ciddi ekonomik sıkıntılara yol açar. Bu yanlıştan dönün!” diye seslendi.

Albayrak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Akçakoca Belediyesi Dünya Bankası kaynaklı olduğu söylenen 12,5 milyon Euro almak için meclisten yetki istiyor.

Bu kredi Akçakoca belediyesine gelecekte çok ciddi ekonomik sıkıntılara yol açacaktır.

Bu alınacak kredi;

1- Kredi dövizi olarak alınıp yine döviz olarak geri ödemesi yapılacaktır. Türkiye gibi gelişmekte olan dövizin değerinin her zaman değiştiği ülkeler de yerel belediyelerin bu krediyi kullanmaması halinde gelecekte belediyeyi ekonomik olarak darboğaza sokacaktır.

2- Belediyenin tüm gelirleri Türk parası ile olup kredi geri ödemesi Euro ile olduğu için Akçakoca belediyesi bu bedeli asla karşılayamayacaktır.

DENİZİN ORTASINDA RAHATSIZLANDI DENİZİN ORTASINDA RAHATSIZLANDI

3- Bu tür krediler gelir getirici projelerde kullanılmalıdır. Akçakoca belediyesi bu krediyi itfaiye binası gibi gelir getirmeyen projelerde kullanılacağı bilgisini alıyoruz. Mevcut belediye bütçesi ile bu kredinin geri ödemesi asla yapılamaz.

4- Belediyenin tüm gayrimenkulleri iller bankası, su, emlak kira gibi gelirleri ipotek altına alınarak bugün bile maaş ödemekte zorlanan Akçakoca belediyesi gelecekte hiçbir giderini ödeyemeyerek iflasını açıklar.

5- Benim dönemim de bu tür kredi teklifi bize yapıldı. Biz ret ettik. Biz bu krediyi alan belediyeleri araştırdık. Bu krediyi alan belediyelerin çok ciddi geri ödeme sıkıntısı yaşadıklarını gördük.

6- 12,5 milyon Euro kredinin yatırım olarak bu ilçeye yansıması 4-5 milyon Euro’yu geçmez. Çeşitli aracılar, komisyoncular tarafından kredinin ciddi bölümü kesilecektir.

7- Eğer projeleri varsa, şimdiye kadar heykel ve ışıklı taşlar dışında bir şey göremedik, ucuz faizli iller bankası kredisini kullanmalıdırlar.

8- Bu alınacak dövizli kredi ile belediye personelinin maaşları ödenemez, iller bankası borçları ödenemez, SGK ve vergi dairesi borçları ödenemez ve belediyenin piyasa borçları ödenemez.

Akçakoca belediyesi meclis üyelerini tekrar düşünmeye, tekrar vicdanlarında değerlendirmeye, çocuklarının geleceğini düşünmeye davet ediyorum.

Akçakoca’yı seviyorsanız ret oyu vermelisiniz. Akçakoca’ya ihanete ortak olmayın.

Ben Akçakoca’yı seven, taşın altına elini koyan biri olarak ve tarihe not düşerek vatandaşlık görevimi yerine getirmek istedim.