Nurcan Akbalık ve kızı Gözde Akbalık Korkmaz, Düzce Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde geçirdikleri başarılı bir eğitim süreci sonrasında, anne kız birlikte kep atmanın mutluluğunu yaşadı.

Kamu yönetiminden mezun olan ve özel sektörde emlak danışmanı olarak çalıştıktan sonra emekli olan Nurcan Akbalık (62), çocuklarının desteğiyle yüksek lisans yapmaya karar verdiğini ifade etti. Çorum Sungurlu Tuğcu Köyü’nde ikamet eden Nurcan Akbalık, kendisinin de bir Çerkez olduğunu ifade ederek, Düzce Üniversitesi’nde Çerkez Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nün olduğunu duyduğunda mutlu olduğunu, kızının yanı sıra oğlunun ve gelinin de Düzce Üniversitesi’nde eğitim aldığını söyledi.

“Okumanın yaşı yok, öğrenmeye devam edeceğim”

Anadilinin Çerkezce olduğunu dile getiren Akbalık, “Ben Çerkezce’yi biliyordum. Üniversite de kültürümüze ait akademik bilgiye ulaşma şansım oldu. Çerkez tarihini derinlemesine inceleyerek, kapsamlı bilgilere ulaştım. Çerkezce konuşabiliyordum ama harfleri bilmediğim için okuma yazma yapamıyordum. Bundan sonra Çerkezce yayın yapan kaynakları da rahatlıkla okuyabiliyorum. Bu bölümü sadece gençlere değil tüm Çerkezlere ve Çerkez kültürüne ilgi duyan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Ben bu bölümü okuduğum için, tarihimizi ve kültürümüzü derinlemesine inceleyerek öğrendiğim için mutlu oldum. Okumanın yaşı olmadığı için okumayı, öğrenmeyi burada bitirmiyorum daha devam edeceğim. Bu bölümü açan Düzce Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na, 2015-2022 Dönemi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın’a, Prof. Dr. Mira Khachemizova ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Annemle kep atmak çok gurur vericiydi”

Toplam Kalite Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Eğitimi alan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi Marka Müdürlüğü’nde Kurumsal Kaynak Uzmanı olarak çalışan Gözde Akbalık Korkmaz ise yaptığı açıklamada, “Annemle kep atmak çok gurur verici bir duyguydu. Kendisi örnek aldığım birisidir. Sayesinde Çerkez kültürü hakkında bilgi sahibi oldum. Önümüzdeki yıllarda ben de Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisansüstü eğitimi almak istiyorum. Bizim gelişmemiz için emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.