Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde bireysel sulama sitemlerinin desteklenmesi adına çalışma başlattı. Çalışma çerçevesinde hibe desteğine 2023 yılı için başvurular 1 Ocak 2023 tarihinde başlatıldı. Başvuru sahiplerinden istenen belgeler ile 28 şubata kadar çiftçiler hibeden yararlanmak için başvuruda bulunabilecek.

Müdürlükten yapılan açıklamada başvuruyu yapacak çiftçilerin tarlalarına tarla içi damla sulama, yağmurlama, mikro yağmurlama, yüzey altı damla sulama, Lineer veya Center Pivot sulama, tamburlu, güneş enerjili sulama sistemi kurulması, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri, akıllı sulama sistemlerinden birini kurması isteniyor.

Bakanlık tarafından bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hakkında ki tebliğ resmî gazetede de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

thumbs_b_c_b06207b26f232362acfb43d84bdb14bc

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Düzce İl Tarım Müdürlüğü’nün kendi sitesinde ki bilgiye göre; gerçek kişiler ve Türk Ticaret Kanunu'nda tanımlanan kolektif şirket, limitet şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir.

 Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise desteklemeye uygun bulunan proje sahiplerine (gerçek ve tüzel kişilere) 1.000.000 TL'ye kadar hibe desteği verilecektir.