Kurban Bayramı nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de hayvan hareketlerinde önemli artış yaşanırken, yüksek miktarda yapılan kurbanlık sevki işlemlerinin kontrolü önem taşıyor. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de kurban sevklerinin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılması ve kurallara uyulması yönünde bakanlıktan gelen talimat üzerine sahaya çıktı.

009_2023_07_2023_22_Haziran_20230613_2_59088552_90000407

Kontrollerde ve nakil işlemlerinde azami dikkatin gösterilmesi istenen talimatta, bayram öncesinde kurban sevklerinin kontrol ve denetiminde il/ilçe emniyet müdürlükleri, jandarma komutanlığı ve belediye zabıtası ile sıkı iş birliği ve koordinasyon sağlanarak yol kontrol ve denetim sayılarının arttırılmasının önemine işaret edildi. Bakanlık talimatında ayrıca yol kenarı denetim istasyonlarında güvenlik güçleriyle gerekli koordinasyon sağlanarak yol kontrol ve denetimlerinin sıklaştırılması ve ihtiyaç duyulması hâlinde Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı ile yeni denetim noktalarının belirlenmesi istendi.

009_2023_07_2023_22_Haziran_20230613_2_59088552_90000402

Bayramdan önce denetim daha da artacak

Bu doğrultuda Düzce’de kurbanlık hayvan sevklerinde daha etkin denetim ve kontrol yapılabilmesi için il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerince yol kontrollerinde personel görevlendirildi. Ayrıca, kurban satış yerlerinde arttırılan denetimlerin özellikle bayramdan önceki süreçte daha yoğunlaştırılması planlandı. Denetimlerde, hayvanların küpelerinin, sevklerde bulunması gereken aşılarının (büyükbaş hayvanlarda şap aşısı, küçükbaş hayvanlarda PPR aşısı), iller arası kurban sevklerinde veteriner sağlık raporunun, büyükbaş hayvanların pasaportlarının (kimlik belgesi), küçükbaş hayvanların nakil belgesinin (ırkı, cinsiyeti, yaşı) ve nakilde hayvan refahı kapsamında belgelerin olup olmadığı kontrol ediliyor. Hayvanların kimlik bilgileri ile uyumlu olup olmadığına bakılıyor. Bunların eksik olması durumunda sevke izin verilmiyor, izinsiz sevkler için cezai işlem uygulanıyor.

Kurban hizmetleri komisyonları oluşturuldu

Diğer yandan Düzce’de il ve ilçeler için ayrı ayrı kurban hizmetleri komisyonları oluşturuldu. Kurban satış ve kesim yerlerinde görevlendirilen veteriner hekimler tarafından belediyelerle iş birliği içerisinde satış yerlerine giren çıkan hayvanların sağlık yönünden gerekli muayene ve kimlik kontrolleri gerçekleştiriliyor.

Düzce’de kurbanlık hayvanların satış ve kesimlerinin yapılacağı geçici satış ve kesim yerleri de belirlendi. Kurban satış yerlerinde, komisyonlarca belirlenen sayıda resmi/belediye/serbest veteriner hekim, belediye zabıtası ve din görevlilerinden oluşan "Kurban Kontrol ve Denetim Birimleri" tarafından denetimler yapılıyor.