Ramazan Bayramı, 10 Nisan Çarşamba başlayacak ve 12 Nisan Cuma günü bitecek. Bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla ise arifede 9 Nisan Salı günü öğlenden sonra başlayacak ve 12 Nisan Cuma günü son bulacak.

ÖDEMELER HESAPLARA YATIRILDI ÖDEMELER HESAPLARA YATIRILDI

Bu günler resmi tatil. Bayram tatili öncesi 8 Nisan Pazartesi ile arife günü olan 9 Nisan idari izin kapsamına alındı. Böylece bayram tatili 9 güne çıktı. Ancak bu 9 günlük tatil tüm çalışanlar için geçerli değil. İdari izin sadece kamu kurumlarında çalışanları ilgilendiriyor, özel sektör çalışanlarını kapsamıyor.

6229D6Edb67401Debb7F578C Calisan Deneyimi

Memurlar, devlet dairelerinde çalışanlar, belediye çalışanları 8-9 Nisan tarihlerinde idari izinli sayılacaklarından 9 günlük tatil yapacak. Özel sektör çalışanları ise 8 Nisan Pazartesi tüm gün, 9 Nisan Salı arife günü ise yarım gün çalışacak.

Özel sektör çalışanları için bayram tatili 9 Nisan Salı günü öğlen başlayacak ve 14 Nisan Pazar günü son bulurken 5.5 gün tatil yapabilecek.

Bayram

ÖZEL SEKTÖR İDARİ İZİN VEREBİLİR Mİ? 

İdari izin, kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izindir. Bazı özel şirketler istedikleri durumda çalışanlarına bu bayramda idari izin verebilir ve tatili 9 güne çıkartabilir. Bu durumda maaş ve yıllık izin kaybı yaşanmaz.

Çalışanlar yıllık izinlerin, bir bölümünü 10 günden az olmaması koşulu ile bölümler halinde kullanabilir. Örneğin, 14 gün izin hakkınız var; bunun 10 gününü kullandıktan sonra, kalanını bir başka tarihte 1+1+1+1 şeklinde ya da 2+2 olarak kullanabilirsiniz. Ramazan Bayramı tatili bu şekilde 9 güne çıkarılabilir.

Kaynak: Gazete Vatan