Akçakoca Belediyesi şirketi ABİTAŞ’tan 5 metrekarelik büfe yeri kiralayan vatandaş, kendisine tahsis edilen alanın dışına taşarak yaklaşık bir dönümlük alana toprak dolgu yaptı.

ŞİRKETİ VERDİ, TAKİBİ NEDEN YAPILMADI?

Kendi şirketi üzerinden tahsis edilen alandaki kanunsuz girişimi yerel basından öğrenen Akçakoca Belediyesi, işgal edilen alanı mühürlerken, zabıta tarafından durdurulan çalışmayla ilgili tutanak tutuldu. Ardından Akçakoca Belediye encümeni kira sözleşmesini ihlal ettiği gerekçesiyle müstecirle olan anlaymayı iptal ederek 75 bin TL’de ceza kesti.

Ancak bu da yanlışı durdurmadı. Bölgede yaşayan vatandaşların Akçakocalı gazetecilere gönderdiği fotoğraf ve videolar, işgalin devam ettiğini ve güpegündüz alana büfe indirildiğini gösterdi.

AKÇAKOCALI GAZETECİ TÜRKGÜLÜ SES YÜKSELTTİ

Deneyimli basın emektarı olan Akçakocalı Tuncay Türkgülü, Akçakocalı Gazeteci Nevzat Cingirt'in gündeme taşıdığı bu gelişmeleri sosyal medya hesabı üzerinden ele alarak yetkililere ‘Kim dur diyecek?’ diye seslendi.

“MÜDÜRÜN KAYIT PARASI İSTEME YETKİSİ YOK” “MÜDÜRÜN KAYIT PARASI İSTEME YETKİSİ YOK”

“ABİTAŞ GENEL MÜDÜRÜ HAKAN ÖZTAŞ'IN KİRALADIĞI İDDİA EDİLİYOR”

Türkgülü şu ifadeleri kullandı: “ABİTAŞ Genel Müdürü Hakan Öztaş'ın, fabrikalar OSB karşısında bulunan ve fotoğrafta görülen 5 metrekarelik büfe yerini vatandaşa kiraladığı iddia ediliyor.

Ancak, söz konusu alanın 2-3 dönümünün kanunsuz bir şekilde işgal edildiği belirtiliyor. Bu durum, Akçakoca halkı arasında büyük bir tartışma yaratıyor.

Düzce Valisi Cevdet Atay, Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can ve Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz'a seslenen vatandaşlar, yetkililerin bu durumu göz ardı etmemesi ve halkın kullanımına sunulması için gerekeni yapmaları çağrısında bulunuyor.

"İŞGALE GÖZ YUMMAYIN!”

"5 metrekare olarak kiralanan alanın 2-3 dönümünü kanunsuz bir şekilde işgal etmeye kimin hakkı var?" diye soran vatandaşlar, yetkililerin duruma müdahale etmelerini bekliyor. İşgale göz yumulduğu takdirde, gelecek yıl bu sahillerde Edilli Plajı’nda bu yıl yaşanan otopark parası, masa parası, işgaliye parası ve şemsiye parası gibi sorunların yaşanabileceği endişesi dile getiriliyor.

Bu durumun halkın huzurunu ve toplum düzenini bozduğu belirten vatandaşlar, yetkililerin bu durumu göz ardı etmemesi ve halkın kullanımına sunulması için gerekeni yapmaları çağrısında bulunuyorlar.

Öztaş'ın, kiralanan alanın sınırlarını aşarak geniş bir alanı işgal ettiği iddia ediliyor. Bu durum, işgal edilen alanın halka ait olduğu ve işgalin kanunsuz olduğu iddialarını gündeme getiriyor.

Yetkililerden konuyla ilgili bir açıklama beklenirken, halkın tepkisi gün geçtikçe artıyor. Bu durumun çözülmemesi halinde, Edilli Plajı’ndaki gibi istenmeyen durumların yaşanabileceği endişesi halk arasında yayılmış durumda.

Halk, yetkililere, "İşgale göz yummayın! Yetkilerinizi kullanın ve bu alanı halka bırakın!" çağrısında bulunuyor.”