İçişleri Bakanlığı tarafından Ülkemizde bulunan Suriyeliler ’in güvenli bir şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlayacak proje kapsamında, TSK tarafından terörden arındırılmış bölgelerde yaşam alanı inşa çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda Düzce Beşir Derneği, İdlib ’in Killi Bölgesinde 5 bin kişinin yaşayabileceği kent inşa ediyor. Briket evlerden oluşacak kentin altyapıları, su kuyuları, fırınları, marketleri, temel yaşam olanakları ve sosyal alanları olacak.

KENT, ŞEHİTLERİMİZİN ADINI YAŞATACAK

Düzceli hayırseverlerden toplanan bağışlarla yürütülen çalışma kapsamında, 2001 yılında Kıbrıs'ta tatbikat sırasında silahlı tank kazası sonucu şehit olan Şehit Er Ali Koç adına ilk briket ev inşa edildi.

Öte yandan Şehit Ufuk Baysan, şehit Cihan Aksarı ve birçok şehidimizin adına yapılan Briket evler, Şehitlerimizin isimlerini yaşatmaya devam edecek.

BİR AİLENİN YAŞAYABİLMESİ İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

40 m2 den oluşan briket evler, oturma odası, ebeveyn odası, tuvalet, banyo, mutfak ve kapalı bahçe alanı sahip. Ayrıca alt zemin ve çatı yalıtımları betonla sağlanarak yazın ve kışın hava kasıllarından etkilenmemesi sağlandı.

1 tonluk su tankı bulunan evler, tam bir aile alanı olarak tasarlandı. Tüm ihtiyaçlarını evlerinin içerisinde giderecek olan aileler yıllardır yaşadıkları bez çadırlardan kurtulacak olmanın sevincini yaşıyor.

BEŞİR DERNEĞİ HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYOR

Ülkemizde bulunan Suriyeliler ‘in ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Düzceli Şehitlerimizin adını taşıyacak kentlerde inşa edilecek Briket evler ve diğer masraflar için, hayırseverlerin bağışlarını bekliyor.