1933'te bir memur çocuğu olarak Düzce'de doğdu. Ankara Koleji’ndeki eğitimi sonrasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Mali Şubesi'nden mezun oldu (1955). Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktorasını tamamlayarak Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe (1988), Marmara Üniversitesi'nde ise profesörlüğe yükseldi (1994).

22 Temmuz 1933 tarihinde Düzce'de dünyaya gelen Uras, Düzce'ye olan sevgisini hep dile getirmişti. Düzce'nin önemli bir değeri olan Gölyaka sınırlarındaki Kardüz Yaylası'ndan esinlenerek Ali Rıza Kardüz ismiyle çok sayıda makale yazan Uras, geçtiğimiz yıllarda da Düzce Belediyesi'nin davetiyle konferans için Düzce'ye gelmişti. işte Uras'ın hayat hikayesi...   

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında Tüsiad Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10 bin civarında makale yazdı.