1916 yılında Düzce'nin Konuralp kasabasının Aybaşı köyünde dokuz kardeşin sekizincisi olarak doğdu. Hem anne hem baba tarafından Abhazya kökenlidir. Babasının Çanakkale Savaşı'nda şehit olması sebebiyle babasız büyüdü.

Spor hayatına yağlı güreşle başladı. Serbest ve Grekoromen dallarında güreşti. 62 kiloda 1949 Avrupa ve 1951 Dünya şampiyonu oldu. 1951 yılında Helsinki'ye giden güreş milli takımının hepsi şampiyonluk ünvanıyla yurda dönmüştür. Bu takım Nurettin Zafer, Haydar ZaferNasuh AkarCelal AtikAli Yücelİbrahim ZenginAdil Candemir ve Yaşar Doğu'dan oluşmaktaydı. Dünya güreş tarihinde ilk kez aynı takımda iki öz kardeş şampiyon olmuştur.

Uzun boyuna göre çok az olan vücut ağırlığının getirdiği dezavantajı mükemmel tekniğiyle avantaja dönüştürmesi ve yeni güreş oyunları icad etmesiyle ün yaptı. Buna bir örnek Arap-kilit oyunudur. Kendisinden iki yaş küçük olan kardeşi Haydar Zafer'i de güreş sporuna sokarak onun da 79 kiloda 1951 Dünya şampiyonu olmasında büyük rol oynadı.

Güreşi bıraktıktan sonra uzun yıllar antrenör olarak çalıştı. Bu süre boyunca Türk ve Romen milli takımlarını çalıştırdı. 25 Haziran 1991'de vefat edene kadar güreşten ve spordan kopmadı. Son olarak Düzce'de antrenörlük yapmaktaydı. Evli ve dört çocuk babasıydı.