Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, çocuk ve gençlerin balık ve balıkçılık konusunda bilinçlendirilmesi için Türkiye genelinde Düzce'den çocuk ve gençlerin de yer aldığı 80 binden fazla öğrenciye balık tüketiminin faydalarına yönelik farkındalık eğitimi verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nca 2022 yılı, 'Küçük Ölçekli Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Yılı' (IYAFA2022) ilan edildi. Bakanlığa bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, ilgili kurumlar, merkez ve taşra teşkilatlarının da katılımıyla 'Küçük Ölçekli Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Yılı' kapsamında çeşitli faaliyetler düzenlendi. Bu kapsamda Düzce'de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda çeşitli etkinlikler yapıldı.

Bu toplantılarda, farklı yaş gruplarındaki ilköğretim öğrencilerine okullarda balık tür ve çeşitleri, besin değerleri ve balık tüketiminin faydaları hakkında eğitimler verildi. Ayrıca balık-ekmek etkinlikleri gibi organizasyonlar gerçekleştirildi. Öğrenciler ile balık yetiştiriciliği yapılan tesislere ziyaretler yapıldı, balıklandırma etkinlikleri ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi.