Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin her geçen gün artan hizmet alamama şikayetlerini, Yorumluyorum programında değerlendiren Ünsal, “Rektöre ulaşan derdini anlattı, anlatamayan vatandaşın durumu ne olacak?” ifadelerini kullandı. Vatandaşların sağlık hizmetlerini eşit olarak alması gerektiğini ifade eden Ünsal, bu hizmetin alınmamasına sebep olanların mevki düşünmeden ayrılması gerektiğini ‘Hastanede istenmeyen gitsin bu kavga bitsin’ sözleriyle eleştirdi. Hastanenin eski ve yeni yönetimini değerlendiren Ünsal, “Eskiden burayı yöneten güruh içerideki kalıntılarıyla beraber yeni getirilecek olan yapıyı bir şekilde durduruyor.” ifadelerini kullandı.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sistemsizlikle ilgili sıkıntılar gün geçtikçe artıyor. Vatandaşların sıra alıp doktorlarla görüşememesi sebebiyle artan şikayetleri Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal Yorumluyorum programında gündeme taşıdı.

“Rektöre ulaşan derdini anlattı, anlatamayan vatandaşın durumu ne olacak?”

Hastanede üst düzey yetkililerin devreye girmediğinde yaşanan problemleri, “Vatandaş rektöre ulaştı, derdini anlattı. Anlatamayan vatandaşın durumu ne olacak?” sözleriyle ifade eden Ünsal şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde bir yakınımız Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sıra almış, bekliyor. Oradaki sekreter diyor ki ‘Doktorun bugün ameliyat günü. Siz paralı muayene aldınız ama bugün gelmez.’ Hasta ‘Sıra verdiniz, nasıl gün verdiniz?’ diyor. Ondan sonra başka biri de diyor ki ‘Sen bu doktoru Cimer’e şikayet et.’ Maalesef içeride böyle bir yapılanma var.

Geçtiğimiz günlerde yine bizim bir yakınımızın kan değeri 3'e düşmüş. Ölüme yakınlaşma anı. Saat 2'de hastaneye gidiyor. 4.30'a kadar gerekli müdahale olmuyor. Daha sonra Rektör Nedim Sözbir, Cengiz Hoca devreye giriyor. Cengiz Hoca, ‘Burada böyle bir durum varmış, ne yapıyorsunuz?’ deyince yetkililer devreye girip hastanın tedavisi, kanın verilmesi takviyenin yapılması 3 saat sonra gerçekleşiyor. Vatandaş rektöre ulaştı, derdini anlattı. Anlatamayan vatandaşın durumu ne olacak?”

idris şahin-1

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni yapılanmasının bertaraf edilmesine eski dekan İdris Şahin’in sebep olduğunu söyleyen Ünsal şu ifadeleri kullandı:

“Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eski ve yeni diye bir tartışma var. Eskiden burayı yöneten, buradan nemalanan, faydalanan güruh bir görev değişimi olsa da içerideki kalıntılarıyla beraber yeni yapılanmayı iyi niyeti yeni yapıyı bir şekilde bertaraf ediyor. İşin özünde İdris Şahin var. Daha önce dekanlık yapmış, bunun ekibi var. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir şeyler oluyor.”

NEDİM SÖZBİR-2

WhatsApp Image 2023-09-25 at 11.22.29

“Her canın aynı şekilde tedavi görmesini istiyoruz”

Vatandaşların aldığı sağlık hizmetinin eşit olması gerektiğine dikkat çeken Ünsal şöyle konuştu:

“Burada özellikle Prof. Dr. Sayın Nedim Sözbir Düzce Üniversitesi Rektörü hakikaten gayretli, samimi. Tıp Fakültesi’yle ve diğer fakültelerle bir şeyler yapmaya çalışan biri. Cengiz Tuncer danışman olarak verilmiş. Etkili çözüm bulunamıyorsa hani bir söz var ya ‘Askerde merhamet vatana ihanettir.’ Merhamet etmeyin, lütfen çözüm üretelim. Biz Hatice'yi görüyoruz, neticeyi görmek istiyoruz. Her insanın, her canın aynı şekilde tedavi görmesini istiyoruz.”

“Kimse sizi kovmak zorunda kalmasın”

Vatandaşların tedavi edilmesine engel olan herkesin makamlarını düşünmeyerek görevini bırakması gerektiğini ifade eden Ünsal şunları söyledi:

“Bir sıkıntı daha var, onun da tespitini ortaya koyalım. Hani göçmen kuşların geçiş güzergahları olur, bir yerden bir yere göç ederlerken biraz bekler. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Düzce Üniversitesi'nin genel anlamda yapısı bu. Makamını ve unvanını almak isteyen insanlara, akademisyenlere bugüne kadar alıştırılmış herkese makam herkese unvan herkese imkan vaadiyle. Bugün geçici değil de kalıcı, emanet değil de esas ilim adamı, bilim adamı akademisyen noktasına geçiş başladı. Birileri direniyor. Kim direniyorsa buradan aleni bir şekilde, ismimizin önünde profesör yok, doçent yok, doktor yok. Ama bu halimizle tartışılır noktaya getirmeyin, kavga bitsin. Artık insanlar tedavi edilsin. Kurumun iyi niyetinin bertaraf olmasını bizi alet etmeyin. Siz istenmiyorsanız istenmediğiniz yerden çekin gidin. Kimse sizi kovmak zorunda, ezmek zorunda, dövmek zorunda kalmasın.”