Özellikle deprem bölgelerinde yaşayan vatandaşların akıllı telefonlarına indirmesi gereken, deprem ve afet durumlarında şebekelerin kesilmesi durumunda bile iletişimde kalmanızı sağlayan o uygulamaları Öncü Haber sizler için derledi.

AFAD

AFAD ACİL

AFAD Acil mobil uygulaması, tek tuşla acil çağrı yapabiliyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisi ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

düdük

DÜDÜĞÜM

Enkaz veya acil durumlarda düdük sesi çıkartarak konumunuzun belirlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Önceden belirlediğiniz iki farklı numaraya mesaj atarak ilgili kişilere konumunuzu ulaştırır.

akut

AKUT GÜVENDEYİM

Uygulama, "Güvendeyim" butonuna bastığınızda önceden belirlediğiniz 10 kişiye konum bilgisi içeren bir mesaj göndererek, yakınlarınıza iyi olduğunuzu belirtmenize olanak sağlar. Uygulama internetle değil mesaj yoluyla çalışıyor. 

112

112 ACİL YARDIM BUTONU

112 acil yardım butonu uygulamasını kullanarak acil durumlarda sizin ya da yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle, size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

BRİDGEFY

İnternet yerine bluetooth ile çalışır. Deprem ve acil durumlarda şebekeniz olmasa da çevrenizdekilerle iletişim kurmanızı sağlar.

Haber – Ahmet Çelik