Düzce’de uyuşturucu illetinin kökünü kazımak ve özellikle genç bedenleri hedef alan zehir satıcılarını sokaklardan temizlemek için yürütülen etkin mücadeleye rağmen gençler hala uyuşturucu yüzünden yaşamdan kopuyor.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar hız kesmeden devam ederken son dönemde art arda yaşanan uyuşturucu şüphesi taşıyan ölümler, tekrar gözlerin bu soruna çevrilmesine neden oldu.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de önemli bir toplumsal yara olan uyuşturucu konusunu ‘Yorumluyorum’ programında tekrar gündeme getirerek vatandaşlara, ‘Uyuşturucu kullananı gördüğünüzde yetkilere bildirin.’ çağrısı yaptı.

“Durmadan mücadele devlet adına son safhada veriliyor”

Ünsal, yakın zamanda uyuşturucunun etkisindeki bir gencin, ailesine saldırdığı olayı Vali Aslan’a izah ettiğini ve Aslan’ın tüm inisiyatifi aldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Gündemimizin en önemli maddesi, uyuşturucu. Düzce’de yaşanan hal içler acısı. Akşam saatlerinde 22- 23 yaşlarında birisi uyuşturucudan girdiği bunalımdan anne ve babasına bıçakla saldırdı. Emniyet, asayiş, sağlık birimleri derken insan hakları beyannamesindeki toleranslarla kişi hastanede kaldıktan sonra dışarıya çıktı, ailenin tedirginliği var. Konuyu yetkililerle görüştük, en son Düzce Valisi Selçuk Aslan’a konuyu izah ettim, Vali Bey bütün inisiyatifi üzerine aldı gerek ailenin can ve mal güvenliği gerek genç kardeşimizin sağlıklı tedavi edilmesi için gereğini yaptı. Bu bireysel ama toplumsal noktada korkunç bir sıkıntı var. Devlet elinden geleni yapıyor. Sayın Vali Selçuk Aslan, Sayın Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Sayın Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder’le birlikte, durmadan mücadele devlet adına son safhada veriliyor.”

Ünsal, Öncü Haber’in haber yaptığı, fabrikada çalışan işçinin ölüm sebebinin uyuşturucuyla ilgisinin bulunabileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Öncü Haber Ekibi olarak hafta sonu ‘Namet fabrikasında çalışan işçi inşaattan düştü.’ haberini yaptık. İnşaattan düştü ama inşaata çıkıştığı sırada fizyolojik problem yaşamış ve kolunda delikler, cebinde şırınga bulunmuş, savcılık otopsi incelemesine başladı.”

“DÜZCE TOPLU ULAŞIMINDA ARAÇ SAYISI YETERSİZ” “DÜZCE TOPLU ULAŞIMINDA ARAÇ SAYISI YETERSİZ”

“Bunun ayıbı yok, geleceği var”

Devletin yetkililerinin uyuşturucuyla ilgili çalışmalarının sıkı olduğunu ve vatandaşların uyuşturucuyla ilgili gördüklerini birimlere bildirmesi gerektiğini anlatan Ünsal, “Üniversitede okuyan gencin, inşaatta çalışan bir insanın da ortak noktası uyuşturucu illeti. Gençliğimiz gidiyor, aile bağlarımız gidiyor, geleceğimiz gidiyor, uyuşturucu illetinin bir yaşamı nasıl bitirdiğini ama bedelinin ömür boyunca devam ettiğini yaşayan birsiyim. Ama burada şu çok önemli, ‘Kızı deli olanı anası övermiş, kızı akıllı olanı el övermiş.’ denilir ya, Allah kimseyi evladıyla imtihan etmesin. Ancak bu uyuşturucu illetiyle ilgili elimizden ne geliyorsa, devlet millet iş birliğinde, evladımızı takip ederek, insanların nerede nasıl hareket ettiğini hiçbir şekilde tolere etmeyerek devletin yetkili birimlerine söyleyelim ve yardımcı olalım. ‘Memurlar bu işi biliyor.’ Kim biliyorsa deşifre edin. Söyleyin. Bize devletin ilgili birimlerine söyleyin. Bize söyleyin böyle bir şey varsa biz valimize, emniyet müdürümüze söyleyelim.  Uyuşturucu illetinde neler yaşadığını, ailesine neler yaşattığını bilenler daha iyi anlıyor. Anlamayanlar da anlayacak. Tedbir alınmazsa, emniyet, asayiş birimlerine bilgi verilmezse anlamayanlar da anlayacak. Ancak bildiğimi anlatıyorum ama onlar yaşıyorlar. Devletin valisi, başsavcısı, emniyet müdürünün her anlamda bu mücadelede samimi duruşu var, biz uyuşturucuyla ilgili gördüğümüz ne varsa ilgili birimlere bildirmemiz gerekli. 112’yle yetkililere ulaşıyorsunuz. Allah’tan sonra güvenin bu 112’ye. Başka şansınız yok. Düzce’de uyuşturucuyla ilgili mücadelede, üstünü kapatmaya çalışmayalım, bunun ayıbı yok, geleceği var.” diye konuştu.