Son Genel Seçimlerde Düzce’de 3 vekilin de Cumhur İttifakında kaldığı istatistikler göz önünde bulundurulduğunda, heyecanı aylardır süren 14 Mayıs Seçimlerinde Düzce’den adeta ezberleri bozan bir tablo ortaya çıktı.

Son seçimden bu yana mevcut seçmen sayısında hatırı sayılır bir oranda artış yaşanırken, Ak Parti ve Cumhur ittifakının mevcut oylarını bile koruyamadığının gözlemlendiği bu seçimlerde millet ittifakı 1 vekil çıkarmayı başardı.

KELEŞ’İN ADAYLIĞI SEÇMENDE HEYECAN UYANDIRMIŞTI

Aday adaylığı sürecinde, MHP tabanı başta olmak üzere muhafazakâr seçmene heyecan veren Mehmet Keleş’in adaylığının gündeme gelmesiyle, süreci ve sahayı yakından gözlemleyenler tarafından,  Milletvekillerinin Cumhur ittifakı içerisinde kalacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Bazı çevreler tarafından “Keleş’in aday adaylığı gündemde bomba etkisi oluşturdu” yorumlarının yapılmasının ardından Mehmet Keleş’in listeye giremediğinin gözlemlenmesi,” aday adaylığından daha büyük bir ses getirdi” değerlendirmeleri yapılmasına yol açtı.

CABOĞLU SÜRECİ ÖNCÜ TV’DE DEĞERLENDİRMİŞTİ

Aday listelerinin açıklandığı süreçte Öncü TV’de ‘Kitabın ortasından’ programına konuk olarak süreci ve gündemi değerlendiren MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

“İttifak dışına vekil çıkarsa hesabını sorarız”

Caboğlu, Mehmet Keleş’in MHP için bir değer olduğunun altını çizerek; “adı adaylıkla anıldığı andan itibaren ittifak ortağımız Ak Parti teşkilatlarında bir rahatsızlık baş gösterdi. Bu Mehmet Keleş’in ne kadar etkili olduğunun ispatıdır bizim için” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Caboğlu, ittifaka zarar vermemek için suskun kalmayı tercih ettiğinin altını çizerek; “ben şimdi susuyorum ve seyrediyorum. Mehmet Keleş’in aday olmamasında Ak Parti teşkilatlarının müdahalesi olmadığını hiç kimse iddia edemez. Elbette ilk andan itibaren huzursuzluklar ve müdahaleler b aşladı. Ben şimdi susuyorum. Ama ittifak dışına bir vekil çıkarsa bunun hesabını sorarız.” İfadelerini kullanmıştı.

CUMHUR 2, MİLLET İTTİFAKI 1 VEKİL ÇIKARDI

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen genel seçimde Millet İttifakının 1 vekil çıkarması üzerine akıllara Caboğlu’nun o dönemde konuya ilişkin yaptığı açıklamayı getirdi.

“Millet ittifakı vekil çıkarırsa bunun hesabını sorarız” diyen MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nun bundan sonraki süreçte hangi yolu izleyeceği, kamuoyu tarafından merak konusu oldu.

Haber – Ahmet Çelik