Düzce Üniversitesi’nden alınan bilgilere göre; Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM) düzenlediği, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı sertifikalı “Ana Arı ve Arı Sütü Üretim Kursu” İstiklal Konferans Salonu’nda başladı.

3-45

Teorik bilginin yanında, uygulamanın da yer alacağı eğitim kursunun açılışına; DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak, DAGEM yetkilileri, Düzce Üniversitesi öğretim elemanları ile eğitim almak isteyen vatandaşlar katılım sağladı.

2-72

Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, DAGEM’in kuruluş tarihi ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında DAGEM olarak öncelikli hedeflerinin topluma hizmet olduğunu vurguladı.

DAGEM’in 2009 yılında Türkiye’nin ilk Avrupa Birliği Girişimcilik ödüllü projesi olduğunu hatırlatan Kekeçoğlu, merkezin kurulduğu tarihten itibaren Türkiye’nin çeşitli illerinde kadınlara, çocuklara ve arıcılara kurslar verdiklerini dile getirdi.

DAGEM’in yurt dışında da tanındığını dile getiren Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, dünyanın 6 farklı ülkesinden bilim insanın merkeze gelerek, incelemelerde bulunduklarını aktardı. Yığılca arası üzerinde 2009 yılında çalışmaya başladığını ifade eden Kekeçoğlu, yapılan çalışmalar sonrasında; Yığılca arısının ancak 2022 yılında tescillenebildiğinin bilgisini paylaştı.

Yürüttükleri projelerle binlerce çocuk ve yetişkinlere dokunduklarının altını çizen Kekeçoğlu, yapılan bu çalışmalarla hem arının önemini anlattıklarını hem de bilgili ve nitelikli arıcılar yetiştirdiklerini ifade etti. “Başarılı olmak için arı sayısını değil, profesyonel arıcıların sayısını artırmak gerekir.” diyen Meral Kekeçoğlu, DAGEM olarak düzenledikleri bu kurslarla profesyonel arıcılar yetiştirdiklerine dikkat çekti.

Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, ana arı ve arı sütü üretimini anlattıktan sonra, katılımcılarla birlikte DAGEM’de uygulamalı olarak çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.

4-32

Kurs sonunda düzenlenecek mülakatta başarılı olan kursiyerlere üretim sertifikaları veriliyor.