Kurban Bayramı’nın ilk Cuma Namazı, bugün eda edildi. Düzceli vatandaşlar, Cuma namazını kılmak için akın etti. Camilerin içinde yer bulamayan vatandaşlar, cami avlularına serdikleri seccadelerin üzerlerinde namazlarını kıldı.

c2

Okunan Cuma Hutbesinde ise Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de çocuklara yer verildi. Her anne ve babanın çocuklarının üzerinde hakkı olduğu belirtilen hutbede, çocukların yaz tatilinde Kur’an Kurslarına gönderilmesinin önemine dikkat çekildi.   

c3

“Çocuklarımızın üzerimizde hakkı var” başlıklı hutbede, şu ifadelere yer verildi:

Çocuklar, anne babalarını takip ederler. Yavrularımızın milli ve manevi değerlerimizin ışığında yetişmeleri için hepimize düşen görevler var. Evlatlarımızı Allah'a iyi bir kul, milletine ve insanlığa faydalı bir kişi olarak yetiştirmek önemli vazifelerimizdendir. Şahsiyet ve karakterlerini İslam ahlakıyla şekillendirmek, örf ve adetlerimizi öğrenmelerine rehberlik etmek onların üzerimizdeki hakkıdır.

c4

Çocuklarımız bu yılki eğitim-öğretim dönemlerini tamamladı. Yaz tatiline girdik ve yaz Kur'an kurslarımız başlıyor. Yaz Kur'an kursları, çocuklarımızın yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'i ve temel dini bilgileri öğrenmeleri, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)'i tanımaları için iyi bir fırsattır. Caminin manevi havasını teneffüs etmeleri, yeni arkadaşlar edinmeleri, ibadetlerin huzurunu keşfetmeleri için güzel bir imkândır.

c1

Yaz tatili çocuklarımızın, zamanını telefon ve bilgisayarla ya da faydasız meşguliyetlerle heba ettikleri günler olmasın. Bu yaz, sevgili yavrularımızın ellerinde Elif-ba cüzleri ve Kur'an-ı Kerimlerle camilere koştukları güzel bir mevsim olsun. Bu yaz, biricik evlatlarımızın minik kalplerinin Kur'an'ı öğrenme heyecanı ile çarptığı müstesna bir zaman dilimi olsun.

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı