Cumayeri ilçe merkezinin sel afetleri ile yüzleşmemesi için Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, işi sıkı tutuyor. Düzce’de yaz aylarında yaşanan sel felaketlerinin ardından harekete geçen Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, ilçe merkezinin içinden geçen dere yatağını genişletmek için çalışma başlatmıştı.

1ef382fb-8f9a-4fc0-9b36-2f8b03546503

Dere yatağının hemen yanı başında bulunan binaları takas yoluyla kamulaştıran Cumayeri Belediyesi, bugün bu binaların yıkımına başladı. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) dere ıslahı için ihaleyi yaptığını belirten Koloğlu, ihaleyi kazanan müteahhit firmanın önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağını ifade etti.

56df22e4-f999-4ba4-9b92-74fafed7c4a8  

“TÜM YOLLARIMIZI TAMAMLAMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZ İLE ÇALIŞIYORUZ” “TÜM YOLLARIMIZI TAMAMLAMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZ İLE ÇALIŞIYORUZ”

Binaların yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Koloğlu, yaptığı açıklamada, “Cumayeri Belediyesi olarak, dere ıslahı ile ilgili ilk adımı attık. Özellikle şehrimizin içinden geçen Cumayeri Deresi, yağışlı havalarda büyük tehlike oluşturuyordu ve ciddi sıkıntılar meydana getiriyordu. Biz de burayı kamulaştırdık, şu anda dere güzergahı, yıkmış olduğumuz binaların üzerinden geçecek şekilde suyun akışını daha rahat sağlamak amacıyla burada bir çalışma yapıyoruz. Burada eski binalarımız var, bu binaların kamulaştırma çalışmaları neticesinde mülk sahipleri ile anlaştık ve kendilerine yakın bir bölgede yeni bir bina yapmaları suretiyle, hepsine birer dükkan vermek suretiyle, anlaşma yoluyla, kimseyi üzmeden ve kırmadan kamulaştırma işlemini tamamlamış olduk. İnşallah kısa bir süre sonrada bu dere ıslahı çalışmaları da başlayacak, DSİ tarafından ihalesi yapıldı. İnşallah müteahhit gelip çalışmaya başlayacak ve Cumayeri ilçesi bundan sonra sel olduğunda, yoğun bir yağmur yağdığında, merkezde nasıl bir sıkıntı çekeceğiz diye düşünmeyeceğiz” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI