Gölyaka’nın Saçmalıpınar Köyü’nde yaşayan Kardüz ailesi, devlete ait olan arazinin babaları ve 2 muhtar tarafından satıldığını iddia etti. Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan ve üzerindeki ağaçlar kesilerek fındık bahçesine dönüştürülen araziyi yıllardır işleten aile, “Devlete ait olan arazi şahıs tarafından satıldı.” diyerek önce şikâyetçi oldu ardından Öncü Haber’e konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Annelerinden ayrı yaşayan babalarının, Saçmalıpınar Köyü Muhtarı Sinan Ekşi ve Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Akın ile birlikte hareket ederek, işlettikleri arazinin satışını yaptığını öne süren aile fertleri, devlet arazisi olduğu gerekçesiyle çıkmayı reddettiklerinde jandarma eşliğinde “Haciz var, araziyi boşaltın” baskısı yapıldığını öne sürdü.

5699459b-1a9a-43ab-aa61-978db336363b

Öncü Haber’e konuşan aile üyesi Mesut Kardüz, şu ifadelere yer verdi: “İsmim Mesut Kardüz, Gölyakalı’yım. Bize atadan, dededen kalan 10 dönümlük fındık bahçemiz var. Annem ile babam yaklaşık 12 yıldır ayrılar. Babamla birlikte Saçmalıpınar Köyü Muhtarı Sinan Ekşi ve Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Akın anlaşarak, ‘Bu yere sizi sokmayız.’ diyerek bizden para talep etti. Nitekim biz de onlara karşılık verince icra çıkardılar. Babam yeri sattığını iddia ediyor, Sinan Ekşi bu satışı düzenlediğini, Ahmet Akın da aldığını iddia ediyor. Evrakı var, yani devir belgesi. Bu yer devletin yeri yani biri devletin yerini sattığını iddia ediyor biri de aldığını iddia ediyor ve bu yere savcılıktan evrak düzenleyip haciz çıkarmışlar, tutanakları var! Bizim bakımını yaptığımız tarlada jandarma bizi tutuklamak ile tehdit etti. Durum bu! Adalet istiyorum, muhtarlar diye böyle bir hakları var mı? Devletin memurunu, jandarmasını kullanarak devletin yerine hacze geliyorlar. Ben adalet istiyorum!”

d0879419-d37c-4ed5-b902-74ac633968a8

Öte yandan ailenin bu dudak uçuklatan iddialarının ardından araştırma yapan haber ekibimiz, konunun hem idari olarak soruşturulduğu hem de mahkemeye taşındığı bilgisine ulaştı.