Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programına canlı telefon bağlantısı ile konuk olan Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, taşkın afetinin derin yaralar açtığı kentte, yaşanan mağduriyeti gözler önüne serdi. 17 köy yolunun kapandığını, zarar gören altyapı yüzünden baş gösteren susuzluğa taşıma suyla merhem olmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Çam, her an yanlarında olan Vali Cevdet Atay ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Hayri Şen’in aksine Düzce’nin 3 vekilinin değil ilçeyi ziyaret etmek ‘Geçmiş olsun’ demek için bile aramamasına sitem etti. Düzce’de Cumhur İttifakı’na en büyük desteği veren ilçenin Yığılca olduğunu vurgulayan Çam, “Ama hiçbir siyasi aramadı, ‘Geçmiş olsun’ demedi, beni aramasınlar fakat ilçenin durumunu öğrensinler.” serzenişinde bulundu.

Düzce’de 2 gün boyunca etkili olan kuvvetli yağışların taşkın ve sel afetlerine yol açtığı ilçelerin başında gelen Yığılca, meydana gelen heyelanlar, kapanan yollar ve baş gösteren susuzluk ile tam anlamıyla mağduriyetin merkezine dönüştü.

İlçedeki sıkıntıları telefon bağlantısı ile konuk olduğu Öncü TV’nin Güne Merhaba programında anlatan Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, desteğini esirgemeyen devlet temsilcilerine teşekkür ederken, siyasilere sitemde bulundu.

‘Yığılca-Düzce yolunu kendi imkânlarımızla açtık’

Sözlerine tüm Düzce’ye ‘Geçmiş olsun’ temennisinde bulunarak başlayan Başkan Çam, konuşmasının devamında Yığılca’daki büyük tahribatı şöyle kelimelere döktü: “İnanın söyleyecek sözümüz yok, anlatmak ile bu iş burada çözüme kavuşmaz. Yığılca’da çok büyük mağduriyet yaşadık. İlçemize ulaşım sağlayan Yığılca-Düzce yolu, Yığılca-Alaplı yolu ve Yığılca-Karakaş yolu tamamen çökmüş durumda… Ancak kaymakam (Yığılca Kaymakamı Talha Altuntaş) ve vali beyin (Cevdet Atay) dirayetiyle gece-gündüz süren çalışmalar ve kendi imkanlarımızla Düzce yolunu açtık. Vatandaşlarımızı mağdur etmedik. Karakaş’ta ayağı kırılan bir vatandaşımız oldu, ulaşım sağlayamadık. 24 saat beklemek zorunda kaldı ayağı kırık bir vaziyette, ne söylenebilir ki buna?”

“Valimiz atom karınca gibi ancak siyasilerden aynı etkiyi bulamadık”

Düzce Valisi Cevdet Atay’ın taşkın ve heyelan afetleri sonucu ortaya çıkan sorunları yerinde incelediğini aktaran Çam, şu ifadeleri kullandı: “Valimiz her tarafa koşuyor atom karınca gibi. Kaymakamımız ve il genel sekreterimiz (Mehmet Hayri Şen)de aynı şekilde. Ancak siyasilerden aynı etkiyi bulamadık maalesef. Düzce’de üç milletvekilimiz var hiçbir etkisi yok. Düzce’nin en uzak ilçesiyiz. İlçede şu an su sıkıntısı var, kendi çabalarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İller Bankası’ndan aradılar ve sabahın ilk ışıkları ile birlikte geldiler.

“Tarım Bakanı Düzce’ye geldi, Yığılca’da hiçbir inceleme yapmadı”

İlçemize su sağlayan kaynaklarımız tamamen çökmüş durumda. İlçelerden 40 km mesafe kat ederek su taşıyoruz. Yığılca sakinlerine bidonlar ile su verme mağduriyetinde kaldık. Kaptaş bölgesindeki su kaynağına ulaşamıyoruz, bölgeye giden ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor, orada tespit yapacaklar arızanın giderilmesi için, en azından geçici bir su bölgeye ulaştırmak için, sağ olsun bölge müdürümüz, aradı İller Bankası genel müdürümüz aradı ama hiçbir siyasi aramadı. Tarım Bakanı Düzce’ye geldi Yığılca ilçesinde hiçbir inceleme dahi yapmadı, Düzce’de problem yaşadı ama en çok yağış alan Yığılca oldu. Metrekareye 250 kilograma yakın yağış aldı ve ilçenin her tarafı tahrip oldu. Şu anda ilçeye su sağlayamıyoruz. Vatandaşlarımıza su sağlayamıyoruz.”

“Hiçbir siyasi arayıp ‘Geçmiş olsun.’ demedi”

“Biz şikayetçi değiliz, devletimiz bunun üstesinden gelir.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Rasim Çam, “Bizim imkanlarımız kısıtlı… Yani kısıtlı imkanlar ile bunu yapmamız mümkün değil. Düzce’de Cumhur İttifakı’nı destekleyen birinci ilçeyiz biz ama hiçbir siyasi aramadı, ‘Geçmiş olsun.’ demedi. Beni aramasınlar fakat ilçenin durumunu öğrensinler. Ben milletvekili veya bakan olacak değilim, ama halkımız için bir çaba içerisindeyiz. Vatandaşımız bize sitem ediyor, “Belediyemiz neden bu işe bir çözüm bulmuyor?” diyor haklı olarak. Ama belediyenin imkanları dahilinde elimizden geleni yapıyoruz. Akçakoca, Kaynaşlı belediyeleri bize tankerlerini gönderdiler. İlçemize su taşıyorlar, Allah razı olsun belediye başkanlarımızdan.

“Bize destek olmaları lazımdı”

Düzce’ye gelerek selin meydana getirdiği tahribatı yerinde gören Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın tarım arazileri en fazla zarar gören Yığılca’yı ziyaret etmemesinin arkasında da siyasilerin yanlış yönlendirmesi olduğu öngörüsünü paylaşan Çam, şunları söyledi:

“Yığılca’da şu anda 17 tane köy yolu kapalı, ilimize bakan geldi siyasiler bakana söylemedi. ‘Geçmiş olsun" deme lütfunda bile bulunmadılar. Sabah sel suyunun debisi düşünce sağ olsun kaymakamımız ile birlikte, iş makinaları ile, özel idare ve şirketlerden aldığımız araçlar ile yolumuzun bir kısmını açtık. Düzce-Yığılca yolunun açılması için gece saat 04:00’e kadar sırılsıklam oldum, isterse suya gömüleyim ama, insanların o yolda çaba göstererek bize destek olmaları lazımdı makinelerle.”