banner851

banner614

DÜZCE’DE KORONA SAHA TARAMASI

banner619

Düzce’de salgına yönelik temas zincirinin taranması yürütülen ve “filyasyon” adı verilen çalışmalar devam ediyor. Doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan filyasyon ekiplerinin bugüne kadar il genelinde bin 600 kişiye ulaşarak koronavirüs kapıp kapmadıklarını kontrol ettiği bildirildi.

banner846
Düzce 16.04.2020, 15:54
8166
DÜZCE’DE KORONA SAHA TARAMASI
banner844

Düzce’de koronavirüsle mücadele her alanda devam ediyor. Vaka sayısının 115’e kadar yükseldiği şehirde, sahadaki virüs tarama çalışmaları da artarak sürüyor. Düzce Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması işlemine verilen ad olan filyasyon çalışmaları kapsamında, pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç gün içinde temas ettiği bütün kişilerin sağlık çalışanlarınca tespit edilerek tarama çalışmaları yürütüldüğü aktarıldı.

Açıklamada şöyle devam etti: “Filyasyon, dikkat ve titizlik gerektiren bir süreçtir. Ülkemizde pandemi kapsamında vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesinde filyasyon çalışmaları etkili olmuştur. 

Yeni bir koronavirüs (Covid-19) tanısı konulduğunda, hastanın temas bilgileri filyasyon ekipleri tarafından toplanarak hastanın temas halinde olduğu listelenmiş kişiler 48 saat zaman zarfında taranmaktadır. Burada asıl amaç, erken tanılarla hem yayılmayı önlemek hem de risk grubunda olan kişilerin olası hayati tehlikelerinin önüne geçmektir.

İlimizde Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatları doğrultusunda hassasiyetle sürdürülen virüsle mücadele çalışmaları kapsamında; doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan ekipler filyasyon amacıyla saha çalışmalarına devam etmektedir. İlimizde filyasyon çalışmalarını yürüten toplamda 30 ekip mevcuttur. Filyasyon ekipleri bugüne kadar bin 600 kişiye ulaşarak doğrulanmış vakaların filyasyonlarını tamamlamışlardır. Her doğrulanmış vakaya ortalama 8,5 temaslı kişi düşmektedir. İlimizde temaslı kişilere ulaşma oranı yüzde 99,5 olup, ekiplerimizin özverili çalışmaları neticesinde listelenmiş kişilere en geç 31 saat içerisinde ulaşılmaktadır.

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için devletimiz tüm imkânları ile seferber olurken, vatandaşlarımızın da mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmayarak mücadele sürecine katkı sağlamaları önem arz etmektedir.”

Yorumlar (4)
Metin Şahin 1 yıl önce
Emekli belediye çalışanı olarak şunu belirtmek isterim Nisan ayı larva ayı bu ayda larva ilacı ile şehir acilen ilaçlanmalı aksi halde havalar biraz daha ısınınca temas yolu ile geçen COVİT -19 bizler evlerden çıkmasak dahi kara sinek ve sivri sinek ler yolu ile herkese taşıyıcı bir yol olacak. Belediye ilözel idare ve valilik ortak bir çalışma yürütüp acilen ilaçlama seferberliği başlatmaları gerekiyor aksi halde çok geç olacak.
bilal 1 yıl önce
tanı koymak için herkese gitmeniz gerekir
Osman 1 yıl önce
15 gündür maske bekliyoz satışıda yassak nasıl bulacagımızı bilen varmı bari yassaklamayında alalım
sinan 1 yıl önce
boşuna tarama yapmayın merkezdeki insan kalabalığı ve açık dükkanların doğal yaşamına devam etmesi bir şeyi değiştirmez
21°
parçalı bulutlu