banner851

banner955

GÖZLER YİNE DÜZCE BELEDİYESİ’NDE…

Düzce’de son zamla 210 gram ekmeğin fiyatı 3 TL oldu. 5 ayda ekmeğe gelen zam oranı yüzde 78.5’e ulaştı. Düzceliler, gözlerini bir kez daha aylar önce halk ekmek için çalışma başlatıldığını duyuran Düzce Belediyesi’ne çevirdi.

Düzce 26.02.2022, 15:17 26.02.2022, 16:17
1822
banner1032

Düzce’de fırıncıların un, akaryakıt ve elektrikteki fiyat artışlarıyla katlanan maliyetleri ekmek zammını kaçınılmaz kılınca ekmeğe yüzde 20 zam yapıldı. Düzce Fırıncılar Odası’nın ekmeğe zam talebi komisyonda kabul edilerek uygulamaya koyuldu. Bugün itibariyle 210 gramlık ekmeğin fiyatı 2.5 TL’den 3 TL’ye çıkarıldı.

5 ayda yüzde 78,5 zam

Öte yandan eylül ayında 250 gramı 2 TL olan ekmeğe uygulanan 2 zam ve gramaj düşürme kararıyla 5 ayda yapılan zam oranı toplamda yüzde 78,5’i buldu.

Gözler yine Düzce Belediyesi’nde

Ekmeğe gelen zorunlu zammın ardından gözler bir kez daha ‘Düzce Halk Ekmek’ kuracağını açıklayan Düzce Belediyesi’ne çevrildi. Özellikle dar gelirli kesimlerin ucuza ekmek yemesinin temin edilebilmesi için halk ekmek kurulmasıyla ilgili ilk açıklamanın 21 Eylül’de yapıldığı belediyeden bu güne kadar somut bir adım gelmedi.

Yol haritası belirlenmişti

Konu son olarak Düzce Belediye Meclisi’nin ocak ayı oturumunda gündeme gelmişti. Halk ekmek için Düzce Belediyesi’nin ekmek fabrikası kurmak yerine Düzce’deki fırıncılarla anlaşma yoluna giderek un, tahıl, maya ve susam gibi ürünler ucuza tedarik edilmesini sağlayacağı öğrenilmişti.

Halen faaliyete geçemedi

Ardından halk ekmek büfelerinin konulacağı yerler belirlenerek, ucuz halk ekmek satışlarının bu büfelerde yapılmasının amaçlandığı bilgisine ulaşılmıştı. Fırıncılar da maliyetlerinin kısmen sübvanse edileceği sistemi benimsedi. Ancak ilk açıklamanın üzerinden 5 ay, belediye meclisinde gündeme gelmesinin ardından yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen Düzce Halk Ekmek halen faaliyete geçirilemedi.

Vatandaş Halk Ekmek’i bekliyor

Enflasyonun yüzde 50’ye yaklaştığı ve ekonomik bunalımın her kaleme gelen zamlarla vatandaşın ay sonunu nasıl getireceğini kara kara düşündüğü şu günlerde Düzceliler, sofraların vazgeçilmesi olan halk ekmek konusunda belediyenin atacağı adımı bekliyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (7)
Fark 8 ay önce
Bolu’da halk ekmek var, bizde yok; Bolu’da gümrük var, bizde yok … Bizde olup da Bolu’da olmayan ne var? Bol bol laf var, reklam var …
Rıfat 8 ay önce
Halka sadece umut tacirliği yapıyorlar. halk seçimlerde bunun hesabını sormasını bilir.
Abdurrahman KURBAN 8 ay önce
HALK HER DEVİRDE BAZI VASDLERLE UYUTULDU.HALK EKMEK SÖYLEMLERİDE BİR ALDATMACADAN İBARET
Tatar ramazan 8 ay önce
Basgan CHP ye muhalefetle meşgul.
Ekmek alamayan pasta yesin.
Madur 8 ay önce
Yıkmaya inşa etmeye bu iktidar çok hevesli fakat vatandaşın yararlanabileceği halk ekmeğe gelince cosluyolar tık yok lafta kalıyolar
Ersin 8 ay önce
Maalesef beldiyemiz bahçe yapıyor proje yapıyor ekmeğe gelmez sira
Ali 8 ay önce
Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor Boş işlerle meşgul
20
az bulutlu