banner851

banner614

PROTOKOLDEN BAYRAM MESAJLARI

banner619

1071 yılında Sultan Alparslan öncülüğünde Bizans İmparatorluğu ile yapılan Malazgirt Savaşı öncesi ve sonrasıyla sadece bizim değil dünya tarihinin de seyrini değiştiren aynı zamanda Anadolu’nun Kapılarının Türklere açılmasına neden olan ve 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlan Büyük Taarruz'u anmak amacıyla Düzce protokolü tarafından anma ve kutlama mesajları yayımladı.

banner846
Düzce 30.08.2019, 09:40 30.08.2019, 17:22
327
banner844

Bilindiği üzere aziz Türk Milleti’nin tarihe altın harflerle yazdığı iki önemli askerî zafer, ağustos ayında vuku bulmuştur. İlki 1071 yılında Türk Ordusu’nun Bizanslılara karşı Sultan Alparslan komutasında yürütülen Malazgirt Zaferi, ikinci 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal komutasında gerçekleştirilen Büyük Taarruz zaferi olmuştur.

Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasının ardından ilan edilen ve zaferi betimleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıl dönümünde Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, CHP İl Başkanı İlhan Duru, Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez mesaj yayımlayarak bayram kutlamasında bulundu.

“Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum”
 
Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
 
“30 Ağustos Zaferi, tarihi boyunca karşılaştığı tüm engelleri kardeşlik
ruhuyla, bağımsızlık ve hürriyetinden hiçbir şekilde ödün vermeden aşan, Aziz Milletimizin gücünün inanç ve kararlılıkla ortaya konulması bakımından büyük bir anlam ifade etmektedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanları uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.
 
Saygıdeğer Düzceli hemşerilerimin ve Aziz Milletimizin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”
 
“30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Zafer Haftası” olarak anılan, 30 Ağustos Büyük Taarruz’un yıl dönümünde mesaj yayımlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Türk Milletinin yaklaşık bin yıllık Anadolu hükmünün Cumhuriyet ile perçinlendiğine dikkat çekerek “Ağustos ayının son haftası Aziz Türk Milleti tarihinin en şanlı zaferlerine tanıklık etmiş, Zafer Haftası olarak hafızalarımıza kazınmıştır. 30 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz ve İstiklal Mücadelesi ile bu topraklarda egemenliğin ebediyen Türk Milletinde olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Ecdadımızdan bizlere miras kalan vatan ve bayrak sevgisi, nesilden nesile aktarılan destanlar, hepimizin ortak mirası olan Cumhuriyet, şanlı tarihimizin eşsiz simgeleridir. Dumlupınar’da kahramanlık destanı yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyor, gazilerimizi minnetle anıyorum. Tarihi şanlı zaferlerle bezeli Aziz Milletimizin “Zafer Haftası” kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
 
“30 Ağustos’un tarihte önemli yeri var”
 
Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yıl dönümü nedeniyle paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
 
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ve komutanlık yeteneği, silah arkadaşlarının cesareti ve Türk Milletinin bağımsızlık ruhu ile kazanılan 30 Ağustos Zaferi, vatanına bağlı, milletine inanan insanımızın destanı olarak tarihte önemli bir yere sahiptir. Bu destana sahip çıkmak, nice bedeller ödenerek bağımsızlığı elde edilen Cumhuriyetimize bağlı kalmak, muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak, tüm bireylerin ortak sorumluluğudur.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zaferi’nin 97’inci yıldönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimize eşsiz zaferler kazandıran, tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, tüm Akçakocalıların Zafer Bayramı’nı kutluyorum”
 
“Türk milletinin varlığını sürdüreceğinin kesin sonucunu yansıtmaktadır”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar “30 Ağustos Zaferi’nin Türk milletinin varlığını sürdüreceğinin kesin sonucunu yansıtmaktadır” ifadelerinde bulunduğu açıklamasına şu cümlelerle devam etti:

“Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan zorlukların son aşaması olarak, ülkemizi parçalamak isteyen hainlere karşı başlatılan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muhaberesi, geçmişte olduğu gibi bu günde Türk milletinin varlığını sürdüreceğinin kesin sonucunu yansıtmaktadır. Kazanılan bu zafer; milletimizin bağımsızlığı, hürriyeti, birlik ve beraberliği uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan her türlü saldırı karşısında göstereceği mücadelenin timsalidir.
Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna haklı mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, şerefli gazilerimizi şükranla anıyoruz.”
 
 “Türkiye yükselmeye devam edecektir”
 
AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Keskin şu ifadelerde bulundu:
 
 ‘’ Bugün gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Başkomutanlığındaki ordularımızla kazandığımız, kurtuluş savaşımızın en büyük zaferinin 97. yıl dönümüdür. Bu zafer, tarihe gömülmek istenen bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunun, uçurumun kenarından dönerek kendisine yeni bir yol çizişinin ifadesidir.
 
Bugün de Türkiye Cumhuriyeti, kararlı adımlarla yoluna devam etmektedir. Milletçe birlik ve beraberlik içinde elde ettiğimiz başarılar, ülkemizin yolunun açık olduğunun en somut göstergesidir. Ulaştığımız seviyeyi, parlak bir geleceğin habercisi olarak değerlendiriyorum. İnanıyorum ki Türkiye, ekonomisiyle, demokrasisiyle ve ordusuyla istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edecektir.
 
30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, bu ülkeyi bizlere miras bırakan Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, kanlarıyla ve canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum”
 
“30 Ağustos’un üstün bir işlevi vardır”
 
MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zaferi’nin yıl dönümünde mesaj yayımladı. Caboğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
“Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi. Zafer kutlamalarının, Malazgirt ruhunun bütün mehabetiyle yaşatılması ve milletimizin varlık bilincinin gelecek kuşaklara taşınması açısından üstün bir işlevi vardır. Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için kalbi çarpan her kardeşimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. 26 Ağustos Malazgirt Zaferi'mizin 948. Yıldönümü ve 30 Ağustos Zafer Bayram'ımız kutlu olsun.”

“Zaferimizin 97 yılı kutlu olsun”

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru “Zaferimizin 97. yılı kutlu olsun” diyerek açıklamasında şunları ifade etti:

“O gün; din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Türk halkı bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı verdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bağımsızlığımızın mimarı, Türk Milleti’nin ebedi önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Zaferimizin 97 yılı kutlu olsun.”
 
“Yeni zaferlerin eşiğinde bayramımız kutlu olsun”

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez ise yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos 1922’de bir Haçlı Seferi daha yenilmişti. Bugün de millet ve devlet olarak ABD ve İsrail merkezli benzer bir seferle mücadele ediyoruz.
Yeni zaferlerin eşiğinde milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.”

Haber: H. DURNA

 

Yorumlar (0)