banner851

banner614

UFAK ELLERİ İLE YAŞAMA TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Glanzman hastası iki kardeşten büyüğü 8 yaşındaki Kağancan Şahan epilepsi hastalığı nedeniyle gün içerisinde yaklaşık 40 veya 50 defa nöbet geçiriyor. Bu sayının azaltılması için tek çarenin özel bir klinikte uygulanan tedavi olduğunu belirten aile Vali Dağlı’nın kendilerini ziyaret etmesini ve bir yol göstermesini ümit ediyor.

banner619
Düzce 27.05.2019, 10:11 28.05.2019, 15:10
4485

4 yaşındaki Ayşenaz ve 8 yaşındaki Kağancan. Minik bünyeleri ile hastalıklarla mücadele ederek yaşama devam etmeye çalışan iki kardeş.

Bir kan hastalığı olan Glanzman sahibi iki çocuk, en ufak bir darbede yaralanırken, başlayan küçük bir kanama bile dakikalarca sürüyor.

Ufak elleri ile yaşama tutunmaya çalışan iki kardeş, Anne, baba ve babaannelerinin göz kırpmaksızın refakatine muhtaç olarak yaşamını sürdürüyor.Karaca Mahallesi’nde bir apartman dairesinde ikamet eden ailenin daha öncelikli bir sorunu daha var.

Glanzman hastalığının yanı sıra epilepsi rahatsızlığı da bulunan Kağancan, günde defalarca nöbet geçiriyor.Son zamanlarda artan ve baygınlıkla sonuçlanan nöbetlerin gün içerisinde yaklaşık 40 defa tekrar ettiğini belirten ailenin, bu sayının düşürülmesi için te umudu ise sadece İzmir’de özel bir klinikte uygulanan tedavi.

Bütçeleri geçimlerine zor yettiği için bu tedaviyi alamayan Şahan Ailesi’nin tek isteği ise Vali Dağlı’nın kendilerine yol göstermesi.“Özel klinik olduğu için pahalı”

Çocuklarının yaşadığı sağlık sorunları hakkında konuşan baba Müslüm Şahan, tedavinin muayene başı 70 bin lira civarında olduğunu ve 5 yıl da sürebileceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Ayşenaz glanzman hastası. Büyük çocuğum Kağancan’da epilepsi de var. Nöbetleri hayli artmaya başladı. Günde 50-60 sefer şiddetli nöbetler geçiriyor. Hafif nöbetleri saymıyoruz zaten. Yığılmalar yaşadığı nöbetleri var. Bütün ilaçlar kullanıldı ama yanıt vermediği için profesör doktorlarımız ‘ketonojik diyet’ uygulamasını söylediler. O da sadece İzmir Alsancak’ta var. Özel klinik olduğu için maddi yönden pahalı. Bizim gücümüz yetmiyor.”“Yetmiyor tabii ki”

Çocuklarının nöbetlerinde ve bakımlarında evde bulunması gerektiği için çalışamadığını dile getiren Şahan, geçimlerini sağlamakta zorlandıklarını belirterek şunları aktardı:

“Çocukların engelli bakım ücretleri var. Onlarla geçim sağlıyoruz. Vakıf, çalışamadığım için iki çocuğuma 960 lira maaş bağladı. Onlarla kiramızı ödüyoruz. Çocukları hastaneye götürüyoruz. Yetmiyor tabii ki. Okullarından eğitim amaçlı şeyler istiyorlar, onlar zaten 800-900 lira.”“Bizim de canımız yanıyor”

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’dan kendilerine yol göstermesini isteyen Müslüm Şahan şu şekilde konuştu:

“Vali Bey gelip bu çocukları bir görsün. Ne yapmamız gerekiyor bize öncülük yapsın. Eşim ve benim için engelli olmaları hiç sorun değil. Sadece Kağancan’ın nöbetleri. Glanzman hastası olduğu için her nöbetinde kan içinde kalıyor. Dişi kanasa bile bu çocuğun kanı durmuyor. Derhal hastaneye gitmek durumunda kalıyoruz. Bizim de canımız yanıyor.”“Benim zoruma gidiyor”

Çocuklarının yaşadığı sıkıntıları dile getirirken gözyaşlarına hakim olamayan anne Serpil Şahan şunlar kaydetti:

“Haftanın her günü okula gidip geliyoruz. Öğretmenleri de çok tedirgin oluyor. Geçen dudağı kanadı, çok tedirgin oldular. Bir etkinlik olduğu zaman ‘Kağancan’ı götüremem’ diyor. Bu da benim zoruma gidiyor. Son beş yıldır Kağancan’ın epilepsileri durmuyor. Sürekli nöbetleri oluyor.”“Dermanı yok ama ne yapalım vazgeçemiyoruz”

Çocuklara bakmak için oğlu ve gelininin yanına taşınan Tenzile Şahan ise elinden geldiğince yardımcı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yemek yediriyorum. Bezlerini alıyorum. Burnu kanıyor, ağzı kanıyor. Elimden geldiği kadar selpakla siliyorum. Gücüm yettiği kadar. Dermanı yok ama ne yapalım vazgeçemiyoruz. Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: E.K.DURSUN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
banner844
Yorumlar (23)
Karacalı 2 yıl önce
Duzcespora 10 bin tl bağış yapanlara bunları neden görmüyor...doğru düzceli bu insanları görmüyor sadece düzce sporu görüyor çünkü yoğunluk boş işlerde...
Srdr 2 yıl önce
10 bin tl spora bağış yapanlara duyurulur!
ABDULLAH 2 yıl önce
Allah sabır versin ailemize
Merve 2 yıl önce
Hesap no yazarmisiniz lutfen
Sevinc 2 yıl önce
Rabbim su mübarek ayın yüzü suyu hurmetine şifa versin
Samed 2 yıl önce
Sayın valimiz kampanya başlatsın hem devletimiz hem milletimiz birlik ve bütünlüğüyle yardımcı olalım inşaAllah Allah (c.c) bütün hasta yatağında şifa bekleyen kardeşlerimize Şafi ismi yüzü suyu hürmetine yardım etsin
Düzceli 2 yıl önce
Saygı değer arkadaşlar birimiz öncelik yapalım ve aiöeye yardım kampanyası başlatalım bi hesap açılıp oraya para yollayalım ve görünüyorki paraya çok ihtiyaçları var....
ramazan 2 yıl önce
futbol takımı ıcın mılyarlar veren mılletımız duyarlı lur kampanya yapılsın herkes katılacağına ınanıyorum ramazan ayı guzellık ayı haydı bosdurmayalım yardım edelım
Düzceli 2 yıl önce
Nasıl yapabiliriz bi fikir söylesen gerçekten içim acıdı bi banka hesabı felan açılamazmı ordan hesap numarasını sosyal medyadan paylaşsak baya katkımız olur gibi duruyor ama
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın