Düzce’de yaygın olarak fındık tarlalarında görülen ve zirai ilaçlama olmadığı sürece her yıl ürün vermeye devam eden dağ çileğinin üreticiler eliyle verim alınacak şekilde yetiştirilmesi için proje geliştirildi.

Fot4

Bu kapsamda Düzce Valiliği ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde “Dağ Çileği Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi” hazırlanarak üreticilere fide desteği sağlandı.

Fot1

Projeden yararlanarak tarlasında dağ çileği yetiştiren Ceyda Nur Dursun’un merkeze bağlı Hacıahmetler Köyü’nde bulunan tarlasında, hasat programı düzenlendi.

Düzenlenen programa Düzce Valisi Selçuk Aslan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nuri Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç ve vatandaşlar katıldı.

SENİ DÜZCE’DE TEMSİL EDENİN SİCİLİNE BAKILMAZ MI FATİH ERBAKAN? SENİ DÜZCE’DE TEMSİL EDENİN SİCİLİNE BAKILMAZ MI FATİH ERBAKAN?

Fot2

Vali: Düzce’de en büyük sıkıntı fideydi, üretimle bu sorunu aştık

Programda konuşan Vali Aslan, dağ çileğinin önemini vurgulayarak ‘Dağ çileği fındık tamamlayıcı katma değeri yüksek bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.’ dedi.

Fot5

 Vali Aslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ’Allah’ın Düzce coğrafyasında bize ikram olarak sunduğu birçok üründen bir tanesi olan dağ çileği, görüldüğü talep üzerine 2021 yılında Tarım İl Müdürlüğümüz başlatılan ve İl Özel idaremiz tarafından finansmanı desteklenen çalışmayla dağ çileğini tarla ve bahçelerde nasıl üretebiliriz suali üzerinden peşine düştüğümüz projenin en büyük sorunun fide üretimi olduğu fark edilince arkadaşlarımız önce fide üretimine başladılar. Dağ çileğinin reçel ve benzeri ürünlerde çok talep gördüğünü ben kendim de müşadehe ettim. İnşallah ilimiz tarımının kalkındırılması ve geliştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Dağ çileği fındık tamamlayıcı katma değeri yüksek bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.’

Fot6

Üretici Dursun: Gelecek sene daha fazla verim almayı hedefliyorum

Dağ çileği fidesi hibe desteği alan kadın çiftçi Ceyda Nur Dursun ise yaptığı konuşmada, ’Katıldığım projede bin kök çilek aldım, birazı kurudu. Bu sene topladığım ürünü satış yapmadım, reçel yaparak kullanıyorum. Seneye de ekip daha çok verim almayı hedefliyorum.’ dedi.

HABER: Liva Nur Ünsal

KAMERAMAN: Emirhan Töngel

Editör: Liva Ünsal