Azmimilli İlkokulu’nun açılışı ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Düzce’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Düzce’de eğitime yönelik yatırımların artarak devam ettiğini söyledi. Depremde hasar gören Düzce’nin köklü okullarından Turgut Özal Anadolu Lisesi’nin 2024 yatırım programına alınacağını müjdeleyen Bakan Tekin, “Turgut Özal Anadolu Lisesi, Düzce'nin sayılı okullarından biri. Hem valimiz, hem siyasetçilerimiz bu okulun Düzce için önemini ve bir an önce yapılması gerektiğini söylediler. Biz de bütçemizi ona göre yapıyoruz. 24 derslikli spor salonu ve pansiyonuyla beraber 2024 yatırım programımızı alacağız inşallah” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Azmimilli İlkokulunun açılış töreni ve bir dizi temaslarda bulunmak için Düzce’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ilk durağı Düzce Valiliği oldu. Valilik binası önünde Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü  Emrullah Aydın, AK Parti Belediye ilçe, belde, belediye meclis üyesi adayları ile il genel meclis adayları tarafından karşılanan Bakan Tekin, Valilik toplantı salonunda açıklamalarda bulundu.

Düzce’de eğitim kalitesini yükseltmek için çalışmaların devam ettiğini aktaran Bakan Tekin, eğitim alanında fiziki mekan yatırımlarının ise devam ettiğini vurguladı.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 11.06.49 (2)

“Türkiye’nin bütün illerini dolaştım”

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak aldığımız kararlar, hayata geçirdiğimiz uygulamaların hepsini sahadaki arkadaşlar istişare ettikten sonra kararlaştırıyoruz” diyen Bakan Tekin,  Haziran ayından itibaren Türkiye'deki bütün illeri dolaştıklarının altını çizdi. Tekin, “Her ilde bu anlamda aldığımız kararlarla ilgili paydaşlarımızla öğretmen arkadaşlarımızla, velilerimizi, sohbetler ederek çözüm üretmeye çalıştık. Geldiğimiz yerlerde, ilin eğitim öğretim sürecine ilişkin hem fiziki altyapı ihtiyaçlarını, hem de nitelikle ilgili ihtiyaçlarını ildeki yönetici arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz, paylaşıyoruz. Ardından da kararlarımızı alıp hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

“İktidarımız döneminde yapılanları neredeyse ikiye katladık”

AK Parti döneminde özellikle eğitimde yapılan yatırımların ikiye katlandığını dile getiren Tekin, “Bugün de burada Düzce'deyiz. Düzce'de valimizin başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz çalışanlarıyla birlikte il değerlendirme toplantımızı yaptık. Toplantımıza milletvekillerimiz, belediye başkanımız, AK Parti il başkanımız da katıldılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Katkı veren, emek veren bütün paydaşlarımıza, bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz.  Şimdi normal koşullarda tüm Türkiye'de benzeri bir tablo söz konusu. AK Parti iktidara geldiği 2002 yılı itibariyle cumhuriyetin yaklaşık seksen yıllık bir periyodunu tamamlanmıştı. Bu seksen yıllık periyot içerisinde eğitim öğretim süreci açısından söylüyorum. Yapılanların neredeyse ikiye katlandığı bir dönem yaşadık bu son yirmi yılda. Bu çok önemli bir durum. Paylaşma sebebim de şu. Bu konuda emeği geçenlere eğitim öğretim altyapısının bu şekilde revize edilmesi dünya ortalamalarıyla yarışacak hale getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek için bu faslı açıyorum” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 11.06.57

“Türkiye’de eğitim dünya ortalamalarında”

Türkiye eğitiminin dünya ve OECD ortalamalarında olduğunu kaydeden Tekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese kamu görevlilerine, siyasetçilere, hayırseverlere teşekkür ediyorum. Türkiye'de derslik sayısı ikiye katlanmış durumda. Öğretmen sayımız her ilimizde en az ikiye katlanmış durumda. Dolayısıyla derslik başına düşen öğrenci sayımız, öğretmen başına düşen öğrenci sayımız bu çabalar sebebiyle dünya ortalamalarına, hatta o OECD ortalamalarına gelmiş durumdayız.”

“Düzce’de öğretmen sayımız yüzde 50 oranında arttı”

Düzce eğitiminin istatistik verilerini de paylaşan Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Düzce içinde benzeri rakamlar var. Paylaşmak istiyorum. 2002 yılında Düzce'deki öğretmen sayımız 2 bin 676, bugün 4 bine yakın, 3 bin 857 öğretmenimiz var. Öğretmen sayımız neredeyse yüzde 50 oranında arttırmış durumda. Öğrenci sayımızın bununla birlikte arttığını yine görüyoruz. 63 bin öğrenciden 87 bin öğrenciye gelmiş oluyor. Aynı şekilde derslik sayımız da artmış durumda. Okul sayımız 403 okulumuz var. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28'den 18'e, ortaöğretimde de 31'den 21'e düşmüş durumda. Bu rakamlar güzel rakamlar, hoş rakamlar. Yeterli mi? Daha iyi yapmak Sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatıyla hep daha iyi aramak durumundayız.”

Whatsapp Image 2024 02 21 At 11.06.58

“2002 yılından bu yana Düzce’ye 4 buçuk milyar eğitim yatırımı yapıldı”

Düzce’de 2002 yılından bu yana 21 yıllık süreçte 4 buçuk milyar TL eğitim yatırımı yapıldığından bahseden Tekin, “Düzce'de de bu anlamda bu rakamlara ilave edilecek yeni fiziki altyapı projelerinin neler olacağını da tartıştık. Onları da kararlaştırdık. Bir rakam daha paylaşayım. Şu anda devam etmekte olan yaklaşık 212 derslik inşaatımız, bir atölye ve bir pansiyon inşaatımız var. Toplamda bitmiş inşaatlar Düzce genelinde 2002 yılından itibaren yapılan yatırımların toplam bedeli 4 buçuk milyar civarında bugünkü rakamlarla. Hem yerel yöneticilerimize hem siyasetçilerimize bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye'nin her tarafında eğitim öğretim sürecine destek olmak isteyen, olan hayırseverlerimiz var” ifadelerine yer verdi.

“Turgut Özal Anadolu Lisesi 2024 yatırım programına alınacak”

Depremde hasar gören ve öğrencilerin büyük tartışmalarla başka okullara nakledildiği Turgut Özal Anadolu Lisesi yeni okul inşaatının 2024 yılı yatırım programına alınacağını belirten Bakan Tekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün burada bu konuda bize destek olabilecek hayırsever dostları konuşacağız. Onların da bu sürece destek olmalarını istiyoruz. Bugüne kadarki desteklerinden dolayı da teşekkür edeceğiz kendilerine. Bugünkü toplantımız neticesinde de Düzce'de acil anlamda yapılması gereken 4 tane proje için karar aldık. Bunlardan bir tanesi Turgut Özal Anadolu Lisesi, Düzce'nin sayılı okullarından biri. Hem valimiz, hem siyasetçilerimiz bu okulun Düzce için önemini ve bir an önce yapılması gerektiğini söylediler. Biz de bütçemizi ona göre yapıyoruz. 24 derslikli spor salonu ve pansiyonuyla beraber 2024 yatırım programımızı alacağız inşallah.  Hamidiye Şehit Özgür Işık İlköğretim Okulu da 24 derslikli. Çilimli, Dikmeli İlkokulu 8 derslikli. Gölyaka Atatürk Ortaokulu 16 derslik olmak üzere Düzce'deki acil yatırım ihtiyaçlarımızı da planlamış olduk. Vali Bey inşaatların ihale süreçlerini takip edecek. En kısa süre içerisinde ihale ilanlarına çıkıp inşaat alanını da başlatmış olacağız. Düzce'ye, Düzce'deki öğrencilere, öğretmenlere, eğitim ailesine hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

“Ailelerin desteği bizim için önemli”

SADECE DERS NOTU OLMAYACAK SADECE DERS NOTU OLMAYACAK

Eğitimle ilgili ailelere de çağrıda bulunan Bakan Tekin, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Düzce ile ilgili sadece fizik altyapı değil, eğitimin niteliğiyle ilgili de konuları masaya yatırdık. Onlarla ilgili de il müdürlüğümüzle, valiliğimizle birlikte tedbirlerimizi alacağız, projelerimizi hayata geçirmek için neler yapmamız gerektiğini değerlendirdik. O tedbirleri de bir an önce başlatacağız. Düzce halkına eğitim öğretim süreçlerinde bizimle beraber hareket ettikleri için teşekkür ediyoruz. Eğitim öğretim sürecine baktığımızda 18 yaşına girmiş çocuk 12 yıllık zorunlu eğitimin içerisinde geçirdiği ömrünün maksimum yüzde 10’unu okullarda öğretmenleriyle geçiriyor. Onun dışında kalan yüzde 90’ını ailesiyle, toplumla, sivil toplumla kamunun değişik birimleriyle, sokaklarda,  bahçelerde, parklarda oynayarak geçiriyor. Biz çocuğun veya gencimizin toplam yaşamının yüzde 10’unu birlikte geçiriyoruz. Eğitim öğretim sürecinde çocuklarımızın, gençlerimizin vakit geçirdiği, toplumun diğer kesimleri bize destek olurlarsa eğitim öğretim süreçleri de nihayetinde başarılı olur. Ben bu anlamda velilerimizi, ailelerimizi, sivil toplum örgütlerimizi herkesi eğitim öğretim sürecinde bize destek olmaya davet ediyoruz. Hep beraber bu işin altına elimizi koyarsak, hep beraber bu yükü taşımaya çaba sarf edersek başarılı oluruz. Düzce halkına da bize bu anlamdaki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da katkılarının devam etmesini arzu ediyorum. Bu bir seferberlik gibi kabul etmek lazım eğitim öğretim sürecini. İnşallah hep beraber bu süreci yürütmüş olacağız.”

Bakan Tekin, Düzce Valiliği’ndeki temaslarının ardından, beraberindekiler ile birlikte Azmimilli İlkokulu açılış törenine katıldı. 

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Emirhan TÖNGEL