2002 yılında 145 olan atık su arıtma tesisi sayısını bin 213'e çıkardıklarını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Düzce’nin de aralarında bulunduğu 74 ildeki bu tesisler ile ülke nüfusunun yüzde 90,6'sına hizmet verildiğini belirtti. Diğer yandan Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sorumluluğu altında olan Atık Su Arıtma Tesisi sık sık kontrol edilmesinin yanı sıra haftalık olarak temizlik ve bakımdan geçiyor. Akçakoca’daki tesisin ise kapasitesinin arttırılması için girişimler başladı.

36542 7670

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Düzce ve Akçakoca belediyeleri sorumluluğundaki tesisler de dahil olmak üzere bin 213 atık su arıtma tesisi ile ülke nüfusunun yüzde 90,6'sına hizmet verildiğini bildirdi.

Bakan Özhaseki, bakanlığın atık su ve katı atık çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlığın, arıtılmış atık suların yeniden kullanımı konusunda çalışmalar yaptığını belirten Bakan Özhaseki, şu bilgileri verdi:

"Bu çerçevede halihazırda yüzde 5,30 olan arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranını, 2028 yılında yüzde 11'e çıkarmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak yerleşim yerlerinden kaynaklanan atık suların toplanarak arıtılması, çevre ve insan sağlığının korunmasını amaçlıyoruz."

Şehirlerdeki atık su arıtma tesislerine ilişkin bilgi veren Bakan Özhaseki "2002 yılında 145 olan atık su arıtma tesisi sayısını bin 213'e çıkardık. 74 ilimizde bulunan tesisler ile ülke nüfusunun yüzde 90,6'sına hizmet veriliyor." dedi.

"Evlatlarımıza daha sağlıklı ve daha temiz bir dünya emanet edeceğiz"

Belediye atıklarının insan ve çevre sağlığına etkilerinin en aza indirilip, etkin yönetiminin gerçekleştirilmesi amacıyla, belediyelerin finanse etmekte zorlandıkları atık altyapı projelerinin desteklenmesi için başlatılan Katı Atık Programı (KAP) projesi kapsamında, düzenli depolama tesislerinin yapımına da destek sağlandığını aktaran Bakan Özhaseki, bu kapsamda düzenli depolama tesisi bulunmayan yerlere öncelik verildiğini bildirdi.

38397 7974 79177

Bakan Mehmet Özhaseki, şunları kaydetti: "Katı atıkların çevreye zarar vermeden bertarafını sağlamak üzere düzenli olarak depolanması amacıyla inşa edilen katı atık düzenli depolama tesisi sayısı 2024'ün ilk çeyreğinde 94'e ulaştı. Bu tesisler ile bin 248 belediyede 75,9 milyon kişiye yani nüfusun yüzde 94,5'ine hizmet veriliyor. Suyun her damlasının değerlendirilerek ekonomik, sosyal ve çevresel yaşama kazandırılmasını önemsiyoruz. Çevremizi hassasiyetle koruyor, katı atıkları düzenli depoluyoruz. Evlatlarımıza daha sağlıklı ve daha temiz bir dünya emanet edeceğiz."

BAKAN YUMAKLI’DAN KURBAN KESECEKLERE UYARI… BAKAN YUMAKLI’DAN KURBAN KESECEKLERE UYARI…

Tesis haftalık temizleniyor

Öte yandan Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sorumluluğu altında olan tesiste haftalık bakım çalışması yapılıyor. Arıtma havuzlarında ve makinelerde yapılan kontrol ile sistemdeki sorunlar gideriliyor. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı bakım çalışması ile tesisin çalışma sistemi ayrıntılı olarak incelenirken varsa aksaklıklar gideriliyor. Atık suların toplandığı havuzlarda da inceleme yapan ekipler, haftalık olarak düzenli şekilde sistemin tarandığını ve atık suyun arıtılmasında kullanılan cihazların da incelendiğini belirtti.

Akçakoca’da kapasite arttırılacak

Diğer yandan Akçakoca’daki biyolojik atık su arıtma tesisinin ise kapasitesinin arttırılarak güçlendirilmesi için Başkan Fikret Albayrak’ın girişimlere başladığı öğrenildi. Başkan Albayrak özellikle gelen turistlerle birlikte nüfusu katlanan kentte bir kez daha kolibasili sorunu yaşanmaması için işi sıkı tutmakta kararlı…