Öncü Haber Ekibi yaklaşan seçimler öncesi Düzce’nin en işlek caddelerinde vatandaşın nabzını yokladı. 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlerde ‘vatandaşların oylarını hangi partiye vereceği’ ve ‘adaylardan memnun musunuz?’ sorularını vatandaşlara yönelten Öncü Haber Ekibi mikrofon uzattığı 43 kişinin 22’sinden yanıt aldı.

Öncü Haber Mikrofonunda düşüncelerini dile getiren vatandaşlar şu şekilde konuştu:

“KILIÇDAROĞLU GELSE VAR YA TÜRKİYE MAHVOLUR: TAYYİP ERDOĞAN’A VERECEĞİZ OYUMUZU”

Ali Bey; “Adaylar iyi. Biz AK Parti’ye verdik, hükümet olarak beğeniyoruz, iyi. Belediye olarak pek hizmeti beğenmiyoruz ama hükümet olarak yine Tayyip Erdoğan’a vereceğiz oyumuzu.”

Sedat Tiryaki; “Ben yurt dışında yaşadığım için adaylara pek ilgim olmaz. Yurt dışında yaşıyorum, buraya gezmeye geldim. Oyumu Millet İttifakı’na kullanacağım. Adaylara bakmama gerek yok. Benim kendi fikrim var ve ona göre kullanacağım.”

Adil Karataşlı; “Önceki seçimlerde oyum AK Parti’den yana olmuştu, yine AK Parti. Tabi ki memnunuz. Memnun olmasak AK Parti demeyiz.”

12-9

İsmini vermeyen bir vatandaş; “AK Parti olmasa düşman sarar etrafı, biz nereye kaçacağız. Oyumu AK Parti’ye vermiştim yine öyle olacak. Hele Kılıçdaroğlu gelse var ya Türkiye mahvolur çünkü adam PKK’ya kucak açan bir adam. Düşmana, çocuklarımıza kurşun sıkanlara sarılan adam. Ona hayatta vermem. Yine AK Parti, Tayyip Erdoğan bir tane.”

Bülent Özçelik; “CHP’ye attım önceki seçimlerde oyumu. Ben adaylardan hiç memnun değilim. Düşünüyorum da, düşünmüyorum da. Karar vermedim daha. Diğer partilerin adayları iyi. Meral Akşener masadan ayrıldı bir, ondan sonra mekân tutmaz.”

“BENİM VATANIM GİTTİKTEN SONRA YAŞAMAMIN HİÇBİR ÖNEMİ YOK”

Durmuş Fındıkçı; “AK Parti’ye verdim oyumu. Düşünüyoruz, bakıyoruz gerçekten Türkiye’nin durumu çok karışık. O kadar karışık ki biz bunun bilincindeyiz. Benim için her şeyden önce vatan önemli vatan. Bugün vatan elden gittikten sonra, benim milletim sömürge altına girdikten sonra benim bu vatanda yaşamamın hiçbir önemi yoktur. Birçoklarından, tanıdıklarımızdan çok muhterem insanlar var. Şimdi yeni girenler olacak. Bir çimen kartlaşır da yeni bir çimen gelir ya onun gibi. Şimdi yeni gelen gençleri, yeni gelen kişileri deneyeceğiz bakacağız. Memleket için faydalı mı yoksa kendi çıkarını mı düşünüyor? Benim için milletim, vatanım, Türkiye’m önemlidir. Ben Ayşe Keşir’i fazla tanımıyorum. Belki iyi bir kadındır ama dediğim gibi vatanım önemli vatanım. Benim vatanım gittikten sonra yaşamamı hiçbir önemi yok. Türkiye Cumhuriyeti bir zırhtır. Türk Silahlı Kuvvetleri o zırhın içindedir. Askerlerimize, vatanımıza, milletimize, inanlarımıza değer vereceğiz. Ben Suriye gibi, Irak gibi olmak istemiyorum.”

2-47

“BAY KEMAL KENDİNE ÇOK GÜVENİYOR”

Arzu Kaymak; “Oyumu Tayyip Erdoğan’a vermiştim, tabii ki yine vereceğim. Milletvekili adaylarından bir bilgim yok, çünkü engelli çocuğum olduğu için pek televizyona bakamıyorum. Oyumu yine Recep Tayyip Erdoğan’a vermek istiyorum, çünkü ondan memnunuz. Bay Kemal kendine çok güveniyor, ama boşuna güvenmesin. Eğer o başkan olursa dünyanın sonu gelecek demektir. Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi ‘elektriksiz kalacağız, susuz kalacağız, aç kalacağız, dünyanın sonu gelecek.’ Benim seçimim Recep Tayyip Erdoğan.”

3-27

İsmini vermeyen bir vatandaş; “Ben 18 yaşımdan beri oyumu CHP’ye veriyorum. Bu seçimlerde de öyle olacak. Adaylarından memnunum.”

Ahmet Çalışkan; “AK Parti’ye oy vereceğim. Memnunum ben, başka aday yok zaten. Ötekilerin ne yaptıkları belli değil.”

İsmini vermeyen bir vatandaş; “Önceki seçimlerde AK Parti’ye de verdim, Saadet’e de verdim, hepsine verdik. Bu seçimlerde Millet İttifakı’na vermeyi düşünüyorum. Adaylardan mecbur memnun olacağız, çünkü ittifak olunca öyle oluyor. İstemediğin adayda giriyor, istediğin adayda giriyor.”

Nadir İşçi; “Ben AK Parti’ye vereceğim. Ben hep AK Parti’ye, Tayyip Erdoğan’a verdim oyumu. Ben onlara vereceğim, başkalarını ben hiç sevmem.”

 “BEN OYUMU HEP ERDOĞAN’A VERDİM”

Mehmet Kaçar; “Hayırlı olsun iyi buldum. Ayşe vekilimiz iyi. Öbür arkadaşı tanımıyorum ama Hakan’ı iyi tanıyorum. Hakan yanımızda büyüdü zaten. Ercan’ı görsem tanırım belki. Ben oyumu hep Erdoğan’a verdim.”

11-16

Kemal Bey; “AK Parti’ye vermiştim, yine ona vereceğim. Ben adayları tanımıyorum, hangilerinin açıklandığını da bilmiyorum. Ümit Yılmaz’ı biliyorum MHP’den. Ülkenin bekası için Tayyip Erdoğan’ın kazanması gerekiyor. Öbür altılı masa fala fasa fiso çıkar bu işin içinden. Tayyip 2’nci tura kalmadan seçimi bitirir. Ülkenin bekası için yine de AK Parti.”

Hüseyin Bey; “Ben pek takip etmedim onları, bilmiyorum nasıl olduğunu. Önceki seçimlerde oyumu Tayyip’e verdim, şu an hiç düşünmüyorum. Bu seçimde hiç oy vermeyi bile düşünmüyorum.”

Murat Bıyık; “Adayları güzel buldum. Önceki seçimlerde oyumu AK Parti’ye vermiştim, yine aynı olacak.”

Naime Hanım; “Oyumu Erdoğan’a vermiştim, yine Erdoğan’a vereceğim tabi ki. Ben Erdoğan’cıyım. Şimdi Erdoğan’dan başka kime vereceksin. Ötekilere versen karma karışık ederler ortalığı. Bak emekliyiz, aylığımızı arttırdı. Allah razı olsun maaşımızı 7 yapıyor. Çok iyi benim için evim de var. Onun için teşekkür ederim.”

Burcu Hanım; “Oyumu AK Parti’ye, Recep Tayyip Erdoğan’a verdim yine ona vereceğiz. Adayları bilmiyorum ki ben. Bizim gönlümüz AK Parti. Her zaman Recep Tayyip Erdoğan, başkası da değil.”

10-1

Murat Akgün; Adayları tanıyamadık ki hiç. Kim aday oldu? Oyumuzun kimden yana olduğunu söyleyemem. Herkesin içinde ki bir oydur o, açıklanmaz. Oyumuzu tabi yene verdiğimiz partiye vereceğiz, kısmet olursa.

Ömer Kaygusuz; Şu anda kafamda hiç kimse yok. Oy vermeyi düşünmüyorum. Kime versem oyumu hepsi boşa gidiyor. Verdiklerimiz Tayyip’e gidiyor. O yüzden daha oy vermek istemiyoruz. ‘Bunu yapacağız, şunu yapacağız’ diyorlar ama göremiyoruz. Söyledikleri o yüzden birbirine uymuyor. Bizde o yüzden kendi çabamızla, kendimiz bir şeyler yapıyoruz. Bizim o yüzden kimseden bir beklentimiz yok, sadece kendimizden bir beklentimiz var.

Baran Erdem; Ben önceki seçimlerde oy kullanmadım. Oy kullanma zorunluluğu yok zaten. Biz oyumuzu Tayyip Erdoğan’a verdik, ama karşılığında bir şey göremedik. Sonradan bize bir faydası olmadı. Ben de onun için seçimlerde oy vermek istemiyorum. Biliyorsunuz ülkenin nasıl bir halde olduğunu, ekonomiyi biliyorsunuz, görüyorsunuz kendi gözünüzle. Şu anda inşaat sektöründeyiz, çalışmaya gerek duymuyoruz. Sonuçta aldığımız paranın bir değeri yok. Ekonomi çok kötü… Bana bir faydası olmayan insana ben neden oy vereyim ki?

8-1

Doğukan Bilgin; “Ben Düzceli değilim burada oy kullanmadım. Genel seçimlerde oyumu tabi ki Tayyip Erdoğan’a verdim, yine aynı olacak.”

7-6

Halil Ergün; “Ayşe Keşir hanımefendiyi tanıyorum. Memnunum adaylardan. Önceki seçimlerde oyumu AK Parti’ye kullandım. Bu seçimlerde de Cumhur İttifakı’na kullanacağım. Ben gayet memnunum.”