banner851

banner955

Öğrenci affı tasarısı Meclis'e sunuldu.

Birçok öğrencinin merakla beklediği ve öğrenciler için büyük bir öneme sahip olan öğrenci affı konusu görüşülmek üzere Meclis'e sunuldu.

Eğitim 06.10.2008, 18:18
253
Öğrenci affı tasarısı Meclis'e sunuldu.

Hükümet, çeşitli nedenlerle üniversitelerle ilişkisi kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun tasarısını Meclis'e sundu. Tasarı 28 Haziran 2000'den itibaren üniversite ile ilişkisi kesilen adayları kapsıyor.

Hükümetin Meclis'e sunduğu tasarıya göre yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden, 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler için sınav ve devam hakkı tanınacak.

Başvuruda bulunanlar, ilgili yüksek öğretim kurumları tarafından, 2 aylık başvuru süresinin dolması beklenmeden de bu haklardan yararlandırılabilecek. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar terhislerini, gözaltında veya tutuklu bulunanlar ise bu hallerinin sona ermesini takip eden 2 ay içinde ilgili yüksek öğretim kurumuna başvurmaları halinde bu haklardan yararlandırılacak.

Yorumlar (0)
20
açık