banner851

banner955

ÜRETİMDE SIKINTILAR ARTTI, VALİLİK SANAYİCİLERİ TOPLADI

Enerji zamları ve dövizdeki dalgalanmalar yüzünden bir süredir üretim çarklarının sıkıntılı döndüğü Düzce sanayisinde çıkış yolu aranıyor. Düzce Valiliği öncülüğünde düzenlenen istişare toplantısında işverenler yaşadıkları sorunları tek tek anlattı ve çözüm için gerekli adımların atılmasını talep etti. İşçilerin sık rapor alması, kalifiye eleman ihtiyacı, giderlerdeki artış ve enerji kesintileri öne çıkan konular oldu.

Ekonomi 18.02.2022, 17:40
1878
ÜRETİMDE SIKINTILAR ARTTI, VALİLİK SANAYİCİLERİ TOPLADI

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayiciler ile kamu arasında işbirliğinin arttırılması ve sanayicilere kamu ve üniversite tarafından sağlanan desteklerin tanıtılması amacıyla Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy başkanlığında DOSB Sosyal Tesisleri’nde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya DOSB’de gıda, tekstil, giyim, ağaç ürünleri, deri, kimya ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların sahipleri ile üst düzey yetkilileri katıldı.

Söz konusu toplantıda İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, KOSGEB, MARKA, İŞKUR, SGK ve Teknopark A.Ş. yetkilileri tarafından sanayicilere sağlanan destek ve teşvikler hakkında bilgiler verildi. Ayrıca ithalatın azaltılması, ihracatın arttırılması ve sanayiciler arasında işbirliğinin sağlanmasına yönelik ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı.

Toplantıya katılan sektör temsilcisi firmaların yetkilileri ise karşılaştıkları sorunları ve kamudan beklentilerini sıraladı.

“Kalifiye eleman için işbirliği yapmaya hazırız”

Sanayiciler nitelikli personel bulamadıklarını, il dışından hatta yurt dışından işçi istihdam etmeye başladıklarını belirterek, bu sıkıntılarının çözümü için endüstri meslek liseleri ve halk eğitim merkezleri ile birlikte işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

“İstirahat raporları hastanelerden alınsın” talebi

Yıllık izin verilmesi uygun olmayan ve işgücüne ihtiyaç duyulan işçilerin herhangi bir sağlık sorunları olmadığı halde istedikleri zaman aile hekimlerinden istirahat raporu alabildiklerine dikkati çeken işverenler, bu durumun planlı üretim yapılmasını engellediğini kaydetti. Üretimin aksaması nedeniyle yurtdışı taahhütlerini gerçekleştiremediklerini belirten sanayiciler, istirahat raporlarının hastanelerden alınması halinde bu durumun düzelebileceği önerisinde bulundu.

“Zamlar ve kesintiler üretimi çok etkiliyor”

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamları ve kur dalgalanmalarının olumsuz yansımalarına da değinen Düzce’deki sanayi kuruluşlarının temsilcileri, zamlar gibi elektrik ve doğalgaz kesintilerinin de üretim miktar ve maliyetini çok etkilediğini ifade etti. Gerek yurtiçi gerekse yurt dışından alınan hammaddelerin ödemeleri dolar olarak yapıldığı anımsatılan toplantıda, bu durumun ihracat pazarında rekabet şansını azalttığına vurgu yapıldı.

“Çıkarılan bazı mevzuatlar fiiliyat ile örtüşmüyor”

Son olarak ithalat, ihracat, hammadde kullanımı ve üretim ile ilgili olarak çıkarılan bazı mevzuatların fiiliyat ile örtüşmediğine işaret edilerek, “Elimizi kolumuzu bağlayan bu mevzuatların teoriye değil pratiğe uygun olarak çıkarılması halinde sorunlarımız çözülecektir.” mesajı verildi.

Toplantı bitiminde Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy, sektörlerinde Düzce’nin önde gelen firmaları olan ve toplantıya iştirak eden firmalara, Düzce ekonomisine ve istihdama yaptıkları katkılardan ve toplantıya katılımlarından dolay teşekkür etti.

Yorumlar (7)
Tahir 8 ay önce
Godamanlar beğenmiyorsa başka yere gitsinler
CEMIL 8 ay önce
Düzceli yorumcusu arkadasıma katılıyorum isveren keseri kendine yontmayacak iscinin alın terini emegini verecek ondan sonra isciden bekleyecek nerde kaldı kul hakkı ALLAH sorar yoksa bu memlekette bir seyler duzelmeyecek
Duzceli 8 ay önce
Eleman yok derler elemana para vermezler. Disardan gelene iki kat para verirler ama duzceli oldu mu onlar gurbette derler hepsi yalancı...
El cewap 8 ay önce
Fındık zamanı sağlık ocakları başım ağrıyor diyene rapor veriyor. Bol keseden dağıt raporları. Tahlil mi yapıyormuş doktor? İlk defa duyuyoruz.
Admin 8 ay önce
Sanayici artık kabul etsin Düzce sanayi için uygun bir alan değil. Halkı zengin. Toprakları verimli. Joepokitik olarak da ticarete uygun. Bu şehrin halkı muhtaç olmadığı için işçi hayatına uyum sağlamaz. İç Anadolu veya doğu Anadolu sizler için uygun
soner 8 ay önce
Aileler hekimliğindeki doktorlar mesleklerinde yetkin değilmi. kan tahlili yapıyorlar.içlerinde dahiliye uzmanları var.bu insanlar raporları hasta olduklarını için insanlara veriyorlar.o zaman aile hekimliklerini kapatın. pandemi dönemi geçmiş herkes zaten hasta oldu.
C. 8 ay önce
Full t full mesaili calisiyormus cogu fab. O nasil olacak
19
açık