Milyonlarca emekli adayını ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam düzenlenen kabine toplantısının ardından EYT’nin detaylarını açıkladı. EYT ile ilgili yaşanan bu gelişmeyi, Öncü Haber ekibi Düzce halkına sordu. Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşların hepsi ortak görüşte buluşarak, EYT’lileri oldukça sevindiren bu kararın ülke ekonomisine yönelik etkisi oldu.

“Bunun altından nasıl kalkacağız”

DSC_0022

Alınan bu kararın ülke ekonomisini etkileyeceğini savunan gazeteci Metin Köseer, “EYT’nin ekonomi açısından hem artısı var hem de eksisi var. Tabii ki EYT’yi bekleyen milyonlarca kişi çok sevindi. Hayırlısı olsun, ama bunun altından nasıl kalkacağız. Şimdi 2 buçuk milyona yakın kişi emekli olacak. Şimdi buradan baktığınız zaman asgari ücrete zam geldi, emekliye ne kadar zam yapılacak, memura ne kadar zam yapılacak? Dikkat edin 2004 yılında asgari ücret 184 liraydı, emekli maaşları 250 liraydı. Şimdi asgari ücret 8 buçuk TL, emekli maaşı ise 3 buçuk TL. Arada büyük bir uçurum var. Bunun altından nasıl kalkacağız, yani bu ekonomiyi nasıl düzelteceğiz? Bu EYT ekonomiyi tetikler, yılbaşından sonra görün zamları. Serbest piyasa olmuş her şey, herkes istediğini veriyor. İnanın bana 70 metrekarelik bir eve kaplama yaptıracağız, sadece ustanın istediği fiyat 2 günde yapacağı iş 15 Bin TL. Aradık, taradık 7 bin TL’ye usta bulduk. Önce denetim ve kontrolün yapılması lazım. Memleketimiz için hayırlısı olsun. Ama inşallah altından kalkarız. Ama bu EYT’lilere ödenecek bu paraların altından nasıl kalkacağız. Nereden çıkacak bu para, bunun kaynağı bulunmuş mu? Ben de emekliyim, bekliyorum, bize ne kadar zam verilecek bakalım” dedi.

“Ekonomiye etkileri olacak”

DSC_0025-1

Kendisinin de EYT’li olduğunu belirten İbrahim Altunkaynar, “Ben de EYT’liyim; bizim için iyi oldu, ama bunun memleket için artı ve eksisi var. O da düzgün yönetilirse, düzgün kararlar verilirse daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu işin artısı, milyonlarca EYT’liyi sevindirdi. Eksileri ise ülkenin genel durumuna olan etkileri olacak. Tabii bunun da bir maliyeti var, bunu da düzgün yönetirlerse, fazla insanların üzerine yük bindirmeden zamlarla, bu iş iyi olur. Bunun ekonomiye de etkileri olacak. Bu da çalışanlar üzerindeki prim ödemelerinin artmasına neden olacak. Yani işverenin SGK primleri artacak, çalışandan kesilen sigorta primleri artacak, bunu karşılamak için. Yani bunun ekonomiye birçok etkisi olacak” diye konuştu.

“EYT’liler bu fırsatı kaçırmasın”

DSC_0027

EYT’lilerin kararla ilgili fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyleyen İrfan Poyraz da, “Açıklanan EYT’nin ekonomiye illaki etkisi olacak. Ama illa ki bunun kaynakları bulunmuştur, bunun hesabı yapılırken. Bence EYT’liler için iyi bir durum bu. EYT’lilerin bu fısatı kaçırmamalarını tavsiye ederim. Yani askerlik borçlanması, doğum borçlanmasını yatırmak isteyenlerin 3 gün içinde başvurması gerekiyor. O konuda benim biraz bilgim var. Şu anda e-devlet üzerinden müracaat ederlerse, 1 aylık zaman tanıyorlar, 1 aylıkta borç edeme süresi var, hemen ödemelerine gerek yok. Bu EYT’liler için çok güzel bir fırsat bence” şeklinde konuştu.

“Bunun ülke ekonomisine eksisi olur”

DSC_0028

EYT’nin ülke ekonomisine eksisi olacağını öne süren Necati Şahinoğlu, “Ben Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjdeyi memnuniyetle karşılıyorum. Beklenen bir müjdeydi, kazanılmış hakların verilmesi benim için çok önemliydi. Ben EYT’li değilim, daha önce emekli oldum. Ama EYT’li arkadaşlar için çok iyi oldu. Bu durumun ülke ekonomisine eksisi olur, çünkü devletimizin bütçesi zayıf gözüküyor. Bunun hazineye ek bir külfeti olacak. Bizim gibi eski emekli olanlara mesela maaş artışı az olacak. Bizim maaşlarımıza zam yapacaklar, ama bizim aldığımız paralar yetmiyor. Yetmediği gibi, şimdi EYT’li 2 buçuk milyon insanı da emekli edince, ben bizim emekli maaşlarından şüphe duyuyorum” ifadelerini kullandı.  

“Biz çıraklık ve staj mağduruyuz”

DSC_0031

Çıraklık ve staj mağduru oldukları için EYT’den yararlanamadıklarını kaydeden Mehmet Anaç ise, “EYT’li olanlara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz de tabii çıraklık ve staj mağduruyuz. Cumhurbaşkanımız aslında bu konuya da bir el atsa iyi olur. Bizim beklentimiz o yönde” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI