Akçakocalı Mert Oktay, bir süredir üzerinde çalıştığı farkındalık projesiyle Türkiye’de bir ilk olmayı başardı. Dünya üzerinde 2. Kez Türkiye’de ilk kez fotoğraf yarışmalarında, yapay zekanın hazırladığı bir fotoğraf dereceye girdi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK!

Yapay zeka ile hazırladığı fotoğraf ile fotoğraf yarışmasında derece alan Oktay, ‘’Amacım yapay zekanın geldiği noktayı insanlara göstermek. Yapay zeka belki de fotoğraf sanatçısı olarak en fazla bizleri etkileyecek. Aynı zamanda bu kadar gerçekçi fotoğrafların bu kadar kolay ve hızlı hazırlanabiliyor olması, toplumsak kırılmalara yol açacak bambaşka kaotik ortamların hazırlanmasına sebep olabilir. Burada kimseyi kırmak ya da üzmek istemedim. Para ödülünü tabi ki almayacağım. Akçakoca’da yaşayan kas hastası bir kardeşimize bağışlamak için başvurularımızı yapacağız.

 Daha önce Sony’nin düzenlediği yarışmayı alman bir fotoğrafçı yine yapay zeka ile ürettiği fotoğraf ile kazanmıştı. Tahmin ettiğiniz üzere o da ödülü kabul etmedi ve tamamen reddetti. Burada üzerinde durmamız gereken en önemli konu; yapay zekanın ürettiği içeriklerin gerçeklerden ayırt edilemez durumuna gelmesi. Birbirinden değerli jüri üyelerimiz dahi yapay zeka ile gerçek arasındaki farkı fark edemedi… Ayırt etmesi çok zor bir fotoğraf aslında. Bilerek silüet fotoğrafı çektim. Tekrar dile getirmek istiyorum. Burada asla ve asla organizasyona gölge düşürmek ve jüri üyelerini küçük düşürmek gibi bir amacım yoktu. Biz bu mesleğe emek harcıyoruz ve para kazanıyoruz.

Önümüzde yaklaşan yerel seçimler var. Geçtiğimiz ay genel seçimleri yaptık. Seçim dönemlerinde de bu şekilde yapay zeka kullanılarak manipüle fotoğraflar kullanılarak halk galeyana getirilmeye çalışırsa ne yapacağız. Kaos yaratmak ve kaostan beslenmek isteyen art niyetli kişiler bu yollara başvurabilir” ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER: TOLGA HÜNKAR