banner851

banner955

10 YILDIR DÜZCE’DE ÜRETİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Otomobil iç döşeme parçaları üretimi alanında sektörünün en önemli üretim ve istihdam merkezlerinden biri olan Toyota Boshoku Türkiye Grubu’nun kılıf tedarik şirketi olarak Düzce’de hizmet veren TB Sewtech Turkey, bu yıl itibari ile faaliyet sürecinin 10 yılını tamamladı. Şirket, kuruluşunun 10. Yılına özel Düzce’de bulunan fabrikasında görkemli bir resepsiyon töreni düzenledi.

Gündem 03.11.2022, 10:22 03.11.2022, 11:35
1534

Otomobil koltuk kılıfı üretimi yapan TB Sewtech Turkey, 10 yılda yaklaşık 2 milyon 250 bin set olmak üzere toplamda 12 milyonu aşkın kılıf üretim gerçekleştirdi.

10. YILINA ÖZEL TÖREN

Toyota Boshoku Corporation’ın Avrupa’daki ilk ve en köklü üretim üssü olarak hizmet veren Toyota Boshoku Türkiye Grubu’na bağlı olarak 2012 yılında kurulan TB Sewtech Turkey, bu yıl itibari ile faaliyet sürecinin 10 yılını geride bıraktı. Otomotiv koltuk kılıfı üretimi ile sektörünün ve Düzce’nin önde gelen üretim ve istihdam tesislerinden biri olan TB Sewtech Turkey ’in 10’uncu yılına ilişkin olarak düzenlenen tören, Düzce protokolünün katılımı ile gerçekleşti. Törene, TB Sewtech Turkey Başkanı Hakan Konak ve Başkan Yardımcısı Utku Tekgül ev sahipliği yaptı.

“TB Sewtech Turkey, Toyota Boshoku Avrupa ve Afrika Bölgesi’nin Kılıf Dikim Merkezi olacak”

TB Sewtech Turkey ‘in 10’uncu yılına ilişkin düzenlenen törende konuşan TB Sewtech Turkey Başkanı Hakan Konak, “Dünyada 25 ülkede 90’a yakın tesiste faaliyet gösteren Toyota Boshoku’nun Türkiye’deki iki şirketinden biri olarak bundan tam 10 yıl önce üretime başladı. TB Sewtech Turkey olarak 10 yıldır Toyota ve BMW markaları için koltuk kılıfı üretimi gerçekleştirdik. 10 yılda sektörde çok az görülen bir büyüme ile yılda 500 bin setin üzerinde üretim kapasitesine ulaştık. Bundan 4 yıl önce “Avrupa ve Afrika Bölgesi’nde Kılıf Dikim Merkezi” olma konusunda kendimize bir vizyon belirlemiştik ve şimdi bu vizyonumuz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. 10 yıl önce ‘yatırım için Düzce’yi seçmemizin en önemli nedeni; bu kente ve Düzcelilere olan güvenimiz’ ifadesini kullanmıştım. Bugün geriye baktığımızda ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı görüyoruz ve şunu söyleyebilirim ki Düzce bizi hiç yanıltmadı” dedi. Toyota Boshoku’nun kurucusu Sakichi Toyota’nın 100 yıl önce ortaya koyduğu ‘Toyota Üretim Sistemi’nden ödün vermeden1000’i aşkın çalışan ile hizmet verdiklerini de dile getiren Konak, “10’uncu yıla başarı ile ulaşmamızı sağlayan tüm TB Sewtech Turkey çalışanlarına teşekkür ederim. Otomobilin kapısını açtığınızda ilk gördüğünüz unsurlardan biri koltuk kılıfıdır. Kılıftaki en küçük bir hata da tüm aracın kalite algısını değiştirir. İşte bu yüzden biz TB Sewtech Turkey olarak ‘Asla Yetinme’ sloganı ile her geçen gün daha kaliteli ürünler sunmak için çalıştık. Bugünden sonra da bulunduğumuz seviyeyle asla yetinmeden, hep daha fazlasını isteyerek Türkiye ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

İstihdamını 10 yılda 10 katına çıkardı

TB Sewtech Turkey Başkan Yardımcısı Utku Tekgül ise, “2012 yılında kurulan TB Sewtech Turkey fabrikamız ile Toyota Boshoku Türkiye ve Fransa’da bulunan Toyota Boshoku Somain fabrikası için otomobil koltuk kılıf üretimi yapıyoruz. 2013 yılında Toyota Corolla için başladığımız seri üretimimizi, 2016’da CHR ve 2020 yılında Yaris modelleri ile sürdürdük. Toyota’nın CHR, Corolla ve Yaris modellerinin koltuk kılıfları dışında tafnel adını verdiğimiz kumaşları da yine fabrikamızda üretiliyor. Ayrıca 2016 –  2022 yılları arasında BMW markası için de üretim yaptık” dedi. Tekgül ayrıca 2020 yılında başlayan Yaris kılıf üretimi ile toplam üretim hacimin %50sini ihraç ettiklerini söyledi.

TB Sewtech Turkey Başkan Yardımcısı Utku Tekgül konuşmasına şöyle devam etti; “Düzce’de faaliyete başladığımız günden bu yana üretimden istihdama kadar her noktada büyük aşama kat ettik. Yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik bir alanda faaliyete başlamıştık ancak fabrikamız bugün toplamda 18 bin 300 metrekareye ulaştı. İlk üretime başladığımızda yıllık 8 bin olan kılıf üretim adedimizin 2022 yılı sonunda 450 bin adedi geçeceğini öngörüyoruz. 100 çalışan ile başlayan üretimimizde, istihdamımız 10 yılda 10 kat arttı ve bugün 1000’in üzerinde takım arkadaşımız bulunuyor. Gururla belirtmek isterim ki toplumsal cinsiyet eşitiliğini destekleyerek kadın-erkek çalışan oranlarımızı da eşitledik. Yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek çalışanımız ile hizmet veriyoruz” dedi.

Yorumlar (1)
CAN 1 ay önce
TÜRKEY DEYIL TÜRKIYE DÜZELTIN KANUNDA YÜRÜRLÜGE GIRDI TÜRKIYE