banner851

banner614

124 ÜLKEYLE TİCARET KÖPRÜSÜ

banner619

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Düzce'de yaptığı konuşmada, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısının 1'den 5'e çıktığını ve kentin ürünlerinin 124 ülkeye ihraç edilir hale geldiğini belirterek, "Eskiden Düzce'den ihracat yapacağımız hayalimize bile gelmezdi. Ama şimdi 124 ülkeye Düzce'de üretilen ürünler gidiyor." dedi. Hisarcıklıoğlu ayrıca kare kodlu çek sistemini senetler üzerinden de kurmak istediklerini aktardı.

banner846
Gündem 22.10.2019, 15:48 22.10.2019, 19:14
2072
banner844
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Teknopark Konferans Salonu'nda düzenlenen Düzce İş İnsanları İstişare Toplantısı'nda, Düzce'nin yatırımcılar açısından cazip bölge haline geldiğini söyledi.
Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısının 1'den 5'e çıktığını, kentin ürünlerinin 124 ülkeye ihraç edilir hale geldiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, "Eskiden Düzce'den ihracat yapacağımız hayalimize bile gelmezdi. Ama şimdi 124 ülkeye Düzce'de üretilen ürünler gidiyor. Odamız, borsamız Düzce'nin gelişmesi için büyük gayret gösteriyor." diye konuştu.
Zor bir dönemden geçtiklerini, ihracata bakan sektörlerde çok büyük sıkıntı olmadığını ama iç piyasaya bakan sektörlerde sıkıntı yaşandığını belirten Hisarcıklıoğlu, iş insanlarının sıkıntılarını öğrenip bunları hükümete, bürokrasiye iletmek için burada olduklarını kaydetti.


"Özel bankalar maalesef bizi yağmurda bıraktı"
Son dönemde ağustos 2018'den sonra en büyük şikayetlerinin bankalar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Sizlerin talebi ve hükümetimizin aldığı inisiyatifle kamu bankaları bu devrede ilk defa yaramıza merhem olmaya çalıştı, özel bankalar maalesef bizi yağmurda bıraktılar. Kamu bankaları, şemsiye olabildikleri ölçüde üzerimize şemsiye oldular." ifadesini kullandı.

"Kare kodlu çek sistemini senetler üzerinden de kurmak istiyoruz"


Hisarcıklıoğlu, faizlerin bir miktar düşürüldüğünü, yeni kredilerin verilmeye başlandığını, bundan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Ama yeter mi? Faiz oranları yine yüksek, istediğimiz krediye istediğimiz şekilde Ağustos 2018'den önce olduğu gibi ulaşamıyoruz. Perakende sektöründe iş yapan kardeşlerimizin en büyük şikayetlerinden bir tanesi, pos komisyonlarıydı. Nihayet burada da bir adım atıldı, pos komisyonlarına üst sınır getirildi. Çek ve senet tahsilatı, bu devrede en önemli sıkıntılardan bir tanesiydi. Çare olarak kare kodlu sistemi getirmiştik. Kare kodlu çek, müşterinin bütün öz geçmişini görebilmenize fırsat sağlıyor. Geçmişteki davranışları, ödeme alışkanlıkları, düzgün ödeyip ödemediğini rahatlıkla görüyorsunuz. Bu sayede çeke olan güven artmış oldu ama bu yetmez. Buna benzer bir sistemi senetler üzerinden de kurmak istiyoruz. Senetlerde maalesef işte çalınması, diğer risk tedbirlerinin alınması noktasında senetleri de belirli disipline edecek sisteme geçilmesi için çalışıyoruz, hükümetimize iletiyoruz."
HABER:C.ÜSTÜNER


 
Yorumlar (9)
CAN.D 2 yıl önce
ÖTV YI YÜZDE 20 YÜKSELTIYO DEVLET BUNEYA ALMANYADA BIR VERGI VAR TÜRKIYEDEKIGIBI 3 TANE 4 TANE DEYIL YÜZDE 19 VERGI VAR ALMANYADA TÜRKIYEDE ARABA ALACAN YENI ARABA 70 BIN TL VERGILER BINER OLUR 270 BIN TL BUMU ADALET HE BENZINDE DE VERGILER UCMUS GIDIYOOO TÜRKIYEDE YASAMAK NEFES ALMAK ZOR
Reco 2 yıl önce
Ozel bankalar bu ulkenin iyiligine calismiyor..bu bankalara agir muesiyeler uygulanmasi gerekiyor..yada kapatip.devlet kontrolune gecireceksin..vatandasi yoldular.soydular.
Küçük esnaf 2 yıl önce
Büyük esnafı vergiden muaf tut( pırlanta) en rahat vergi borcu silimini onlara yap ( ağaoğlu) sonra gel çapına göre en yüksek
Bilgiçler Ülkesi 2 yıl önce
"Düzce'de Hayal Bile Edilemeyen Yaşanıyor" İse Düzce Ekonomisi Neden Batık Durumda? Bu Bilge Arkadaşlar İlimiz Ekonomisine de El Atsalar Yönetim İle Büyük Değişimlere Vesile Olsalar.
Serdar gürler 2 yıl önce
Düzce zaten hayal aleminde yaşıyor gerçeklerle bir tanışabilse belki kıpırdama oluşabilir ama nerede ehliyetsiz ciğeri beş para etmez kişiler var hepsi yürütmenin tepesinde oluncada böyle oluyor sahtekarlar ordusu.
Serdar gürler 2 yıl önce
Biz başka bir şehirdemi yaşıyoruzda acaba bilmiyoruz iktidarın yalakaları ben bu memleketin ciğerini bilirim 60 senedir büyük caminin bölgesinde büyüdük yaşadık siz ne yaptınız adama bir sorarlar siz necisiniz diye .
Selim 2 yıl önce
Saysın şu org. San bölgerini ve ne durumda olduklarını da söylesin
Anlasildi 2 yıl önce
Erken secim calismalari basladi ve geldikleri gibi giderler olacaklar eee mahkemelere ugramadan da olmaz ama di mi?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın