banner851

banner955

4 BÜYÜK FİRMA SINIFI GEÇEMEDİ

Düzce'de merkez üssü Gölyaka olan 5.9 şiddetindeki depremin ardından il genelinde henüz birkaç ay önce teslim edilen daireler de dahil birçok yapının hasar görmesi gözleri 'Güvenilir' sanılan inşaat firmalarına çevirdi. Özellikle Düzce inşaat sektöründe ilk 5'te adı sayılan 4 firmanın yaptığı evlerin çatlayıp dökülmesi 'İnşaatlar deprem yönetmeliğine göre böyle mi yapılıyor?' dedirtti. Kıt kanaat geçinen ve yıllarca biriktirdikleri paralarla ev hayalini gerçekleştiren yüzlerce Düzceli, hem dairelerindeki büyük hasar yüzünden yaşayacakları maddi kayıp hem de olası kuvvetli bir depremde yaşanabilecek tehlike nedeniyle kara kara düşünüyor.

Gündem 25.11.2022, 13:57 25.11.2022, 15:07
24929

1999 depremlerinde iki kez yerle bir olan Düzce, 23 yıl sonra afet gerçeğiyle yeniden yüzleşti. Merkez üssü Gölyaka olan 5.9 büyüklüğündeki depremle sokağa dökülen vatandaşlar, günlerdir geceyi evlerinde geçirmekten korkuyor. Özellikle evleri hasar alan Düzceliler, sık sık deprem felaketiyle sınanan şehirde neden hala yapıların güvenli olmadığını sorguluyor.

HABER MERKEZİMİZE ŞİKAYET YAĞDI

Düzce'de 'Güvenli yapının adresi' kisvesiyle şehrin dört bir yanında binaları yükselen 4 büyük firma, depremde sınıfı geçemedi. Öncü Haber Merkezi ve Whatsapp İhbar Hattı (0 542 767 18 81)'na gönderilen yüzlerce video ve fotoğraf henüz birkaç ay önce teslim edilen yeni dairelerin depreme zor dayandığını gösterdi.

YENİ DAİRELERİN HALİ İÇLER ACISI!

Duvarlarda, tavanlarda, kolonlarda, merdiven boşluklarında çatlak ve döküntüler oluşan binalardan kendilerini zor dışarı atan depremzedeler, gün ağarınca acı tabloyla yüzleşti.

"DÜZCE'NİN EN İYİSİ DİYE GÜVENDİKLERİMİZ BİZİ BU HALE GETİRDİ"

Elle dokunulduğunda dahi tuz gibi dökülen duvarların oluşturduğu riske dikkat çeken müteahhit kurbanı vatandaşlar, "Yüz binlerce lira verip zor şartlarda ev sahibi olduğumuzda yeni bina olmasına güvendiğimiz dairelerin hali ortada! Evleri satarken son teknoloji ve sağlamlıktan dem vuran müteahhitler ve büyük firmaların bizleri nasıl kandırdığı böylelikle ortaya çıkmış oldu. Şimdi biz bu evlere nasıl girip yaşayacağız? Depremden sonra yönetmeliklere göre yapıldığı duyurulan ve denetim firmaları tarafından onay alan bu sitelerdeki zararı kim karşılayacak? Düzce'nin en iyisi diye güvendiklerimiz bizi bu hale getirdi. Daha yeni evine geçenler var. Şimdi bir de on binlerce lira onarıma mı vereceğiz? Yazıklar olsun!" diyerek tepkilerini kelimelere döktü.

'BU EVLERDE NASIL KALALIM?'

Yaşadıkları daireler hasar gördüğü için içerisinde yaşamaktan çekinen vatandaşlar, hem maddi hem de manevi yönden yıprandıklarına dikkat çekti.

FİRMALARIN MAĞDURİYETLERİ GİDERMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan 23 yıl sonra yeniden büyük bir sarsıntıyla deprem korkusunu yaşayan Düzce için devlet tüm imkanlarını seferber ederken, yapılarında hasar meydana gelen inşaat firmalarının sorumluluğu alarak mağduriyetleri gidermesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız