banner851

banner614

AFET BİLİNCİ AŞILANDI

banner619

12 Kasım Depremi’nin 18. yıldönümünde vatandaşları doğal afetlere karşı bilinçlendirmek amacıyla belediye meydanında arama-kurtarma çalışmaları yürüten kurum ve STK’larca stantlar kuruldu. Stantları gezen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz. Denetimlerimiz sürüyor.” dedi.

banner846
Gündem 12.11.2017, 16:28 14.11.2017, 10:29
914
AFET BİLİNCİ AŞILANDI
banner844

12 Kasım Depremi’nin 18. yıldönümünde Düzce Belediyesi Meydanı’nda farkındalık amacıyla etkinlikler düzenlendi. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, AFAD, Düzce Üniversitesi, UMKE, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Kızılay, Düzce Arama Kurtarma Derneği, Ulusal Keşif Arama Kurtarma Derneği (UKSAR Düzce), Düzce Safari Off-Road Kulübü, Düzce Otomobil Sporları ve Off-Road Derneği, Düzce Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği tarafından hazırlanan stantlar gün boyunca vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Stant görevlileri hem olası afetlerdeki çalışmalar hem de alınması gereken önlemler konusunda ziyaretçileri bilgilendirdi.

Programa Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da katıldı. Yaylacı ve Ay stantları tek tek gezerek kurum ve kuruluşların faaliyetlerı hakkında bilgiler aldı.

“Devletimiz her türlü tedbiri alıyor”
Stantları gezmesinin ardından konuşan Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, alanda dünyanın en ileri kurtarma aletlerinin olduğunu belirterek, “Gönüllü kuruluşları görüyoruz hatta lise öğrencilerini de gördük. Demek ki gençlerimizde de bu heyecan var, birliktelik var, bir şeyi yapabilmenin olgusu var. Yani böyle bir durumda kalınırsa kendilerine düşen görevi yerine getirmeye çalışan gençliğimiz var. Devletimiz de bu konuda her türlü tedbiri almak durumunda, zaten almaktadır. Bu konuda eğitim almış kişiler hazırdadır. Düzce Depremi’nde ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle depremleri görmeyiz. Gönül ister ki hiçbir vatandaşımız ölmesin. Hepsi sağlıklı, rahat bir şekilde yaşasınlar.” diye konuştu.

“Belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz”
Bu işin öncülüğünü Düzce Belediyesi olarak yaptıklarını kaydeden Başkan Ay, şöyle konuştu:
“Bugün bütün ekip burada. Halkımızı bilinçlendirmek için hem belediyemiz, hem AFAD hem gönüllü ekipler hep birlikte toplandık. İyi bir organize olundu. Biz belediye olarak bu işin öncülüğünü yapıyoruz. 710 kişinin vefat ettiği bu deprem sonrası ders çıkararak bir sonraki olacak depremler için hazırlıklı olmalıyız. O yüzden çalışıyoruz. Ekiplerimiz koordinasyonlu bir şekilde haberleşiyorlar, bir araya geliyorlar. Bugün de burada bir aradayız. Bizler de belediye olarak depreme dayanıklı binalar yapıyoruz. Denetimlerimiz sürüyor. Bundan sonraki depremlere karşı hazırlığımızı hızlı bir şekilde yapıyoruz.”

“Düzce ve herhangi bir yerde deprem olsa bizim ekiplerimiz hazır”
Son olarak meydanda kurulan stantlara ilişkin bilgilendirmede bulunan Başkan Ay, “Araçlarımız çok yönlü araçlar. Olaylara karşı, kurtarmaya karşı kamera sistemleri, kurtarma aletleri hepsini inceledik. Hepsi dünya standartlarında aletlerimiz. Artık depremden kazmayla kürekle değil de tamamen profesyonel kurtarma ekiplerimiz var.  Şu anda Düzce ve herhangi bir yerde deprem olsa bizim ekiplerimiz hazır. Onları inceledik.” dedi.

Haber: Ö. YILMAZ 

Yorumlar (8)
Watandaş 4 yıl önce
Ülkemde Deprem öncesi erken uyarı sistemlerinin konuşuluyor olmasını beklerdim.
Konuralpte yapılan 15 kat 40 kat yapıların konuşulmasını beklerdim.
actombo8161 4 yıl önce
Müteahhitler istiyor diye kiriş kaldıran mühendisler ve buna göz yuman belediye
!Depreme dayanıklı binalar yapmıyorsunuz sayın başkan haberiniz olsun.
EĞİTİMCİ 4 yıl önce
Sayın başkan , Sayın Valim her deprem yılında söz veriliyor neden yapılmıyor eski binalar yıkılmak zorunda, deprem görmüş bina bitmiş harap binadır. Sizler bunu daha iyi biliyoırsunuz. ATATÜRK İLK ÖĞRETİM OKULU KARŞI BİNA Şikayetci olduk.
X 4 yıl önce
İnşAllah dediğiniz gibidir.kentsel dönüşümle yapılan binaların tokilerin Japonya kadar saglam olması gerekir. Ama değil.okullar hastane şimdiden dökülüyor. Gördük ki bugün Irak bile bizden daha iyi durumdaymış meğer.7.3 şu anda Türkiye nin neresi olursa olsun gene yıkılacağız.
12 Kasım Caddesi 4 yıl önce
Istanbul caddesinin adını değiştirelim. 12 kasim caddesi olsun unutmayalim
Serdar 4 yıl önce
Şu anlattıklarınıza göre Mehmet Keleş başarılı bir yönetim gerçekleştirmiş.Sizde sadece onun yaptıklarını anlatın.Sayın başkan Mehmet Keleş döneminde Yeypaş ve intaşda yapılan yanlışlar aynen devam ediyor.Kenanı mutlaka göndermelisiniz.
Düzceli 4 yıl önce
Onun için senin de imzan olan encümen kararıyla dört kata izin verdiniz değil mi sayın başkan!
Can . D 4 yıl önce
HANGI AKIL VAR SENDE HE 4 KAT NEKi OLMASI LASIM GÖGDELENLER 4 KAT 5 KAT VARDIDA NE OLDU HE YERLE BIR DEMIRDEN CIMONTODAN CALMICAN ANLADINMI CALARSAN YERLE BIR OLURSUN YÜKSEK BINALAR ÖLDÜRMEZ IHMAL ÖLDÜRÜR ÖNCE BINALARI SAGLAM YAPACAN