banner851

banner614

"AĞAÇ KATLİAMI KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

banner619

Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İnönü Parkı'nda bulunan ağaçların kökten kesildiği yönünde kamuoyunda ortaya çıkan yanlış algıyı düzeltmek için bir açıklamada bulundu. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı rapora göre budama yaptıklarının altını çizen Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, "Düzce'nin yeşillendirilmesinden sorumlu insanlar olarak burada asla ağaç katli yapmayız." ifadesini kullandı.

banner846
Gündem 14.11.2019, 15:59 14.11.2019, 19:32
2404
banner844
Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince İnönü Parkı'nda budama çalışmaları devam ediyor. Bu süreçte 'Ağaçlar kökten kesiliyor', 'Düzce'de yeşil katliamı' şeklinde ortaya atılan aslı olmayan ithamlar üzerine Düzce Belediyesi, kamuoyunu bilgilendirmek üzere bir açıklama metni yayınladı. Daha önce de hiçbir sağlıklı ağaca zarar verilmeyeceğinin altını çizen belediye, bu kez Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak'ın beyanlarını paylaştı.
Bizzat takip ettiği çalışmalarda, her şeyin usulüne uygun, üniversiteden gelen uzmanlar ve teknik personel eşliğinde yapıldığını belirten Albayrak, "Şehir ağaçları insan kontrolüne muhtaçtır. Bu hem ağaçların sağlığı hem de can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Burada ağaç katliamı diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Bu çalışmayı üniversitemizin Orman Fakültesi öğretim üyeleri, uzmanları ile yapıyoruz, teknik rapor hazırlandı. Böyle düşünen vatandaşlarımız varsa lütfen bize ulaşsın, sorsunlar biz onlara her türlü açıklamayı yaparız." ifadelerini kullandı.

"Üniversiteden inceleme heyeti geldi, teknik rapor hazırladı"
Konunun hayati önem taşıdığına vurgu yaparak yapılan budama çalışması hakkında bilgi veren Albayrak, şunları kaydetti: "Şehir ağaçları ile ormanda yapılan budama çalışması birbiri ile aynı değildir. Şehir budamasında üç şey göz önünde bulundurulur; halkın sağlığı, ağacın sağlığı ve şehrin estetiği. Şehir ağaçları başı boş bırakılamaz, kontrol altında tutmak gerekir. Bu ağaçların ne durumda olduğunu ancak uzmanlar anlayabilir. Kestiğimiz ağaçlara bakarsanız, dışarıdan hiçbir şey göremezsiniz ancak içi çürümüş vaziyette. Bunu ancak uzmanı anlayabilir. Biz Düzce Belediyesi olarak bu işi kendi başımıza yapmıyoruz, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi uzmanları, profesörleri ve doktorları ile hep birlikte bir çalışma yaptık. Ağaçların hangilerinin budanması gerektiği, hangisinin kaldırılması gerektiği ile bilgili bize teknik bir rapor verdiler. Bu rapora istinaden bu çalışma yürütülüyor." "Tecrübeli personel ile bu işi yürütüyoruz"

Budama çalışmalarının rastgele şekilde yapılmadığının altını çizen Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, açıklamasını şöyle sonlandırdı: "Bizim personelimiz bu konuda tecrübeli ve bilgi sahibi kişilerden oluşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden gelen bu işin uzmanları ile eğitim çalışması yaptık. Bazı ağaçlar dev gibi büyümüş. Düzce'miz toprak yapısı itibariyle gevşek bir yapıya sahip, ova toprağına sahip. Bu nedenle kök ve tepe dengesini korumamız gerekiyor. Rüzgarlı havalarda kök kısmı sağlam olmayan ağaçlar devrilebilir. Bunlar geçmişte yaşandı, önlem almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Budama mevsiminde bu işi yaparak vatandaşımızı korumayı amaçlıyoruz. Bazı ağaçların tepelerinde mantar konsolları oluşmuş bu şu demektir; ağacın içi boşalmış bu ağacın kaldırılması gerekiyor. Bizler Düzce'nin yeşillendirilmesinden sorumlu insanlar olarak burada asla ağaç katli yapmayız. Rastgele hiçbir personelimiz bir dalı dahi kesmemektedir. Eğer vatandaşlarımızın kafasında soru işareti varsa, merak ettikleri bir konu varsa lütfen bize ulaşsınlar, biz işimizin hem teknik hem de gerekli izahatlarını kendilerine yaparız."
Yorumlar (14)
Murat 2 yıl önce
Siz hiçbirseyden anlamıyorsunuz, neymiş universiteden görüş almıslar,ayıp be,yetkililer sizin budama seklini gördukten sonra lanet okumuşlardır,lanet olsun..
Y. Atasever 2 yıl önce
Parkın tam ortasında kalan Çam ağacını niye kestiniz, üstelik sağlıklı bir ağaçtı.
vatandaş 2 yıl önce
KESİLEN AĞAÇLAR İHALEYLE SATILMAZSA VAY HALİNİZE.
müdür müdürmüdür 2 yıl önce
senın kollarını da keselim.bakalım nasıl duruyosun..Ağaç kesenin işi zor.İşin artık Allahla.
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
O nasıl bir budama şeklidir
Yabancı 2 yıl önce
Dışarıdan bakıldığında çok sağlıklı görüşen araçlar içten hastalık nedeniyle çürüme ve titreşimle bile yıkılabilir.bu gibi bir durumda ölüme sebebiyet verdiğine şahidim.her konuda bilmeden yorum yapmamak lazım.işi ehline bırakmak lazım.
Vatandas 2 yıl önce
Arkadaş bizim milletimize iyilik olmaz kuş pisliğinden kokusundan parklarda duramıyoruz diyorsunuz işinize gelmedimi çevreci oluyorsunuz adamlar ne yapsa yaranamıyor iş bir bitsin ondan sonra beğenmezseniz yorum yapın sabır
Yazıklar olsun size insan 2 yıl önce
Kenan bey, o resimlerle insanları kandıramazsımız, kökünden kesilen ağaçların da resimlerini koyun oraya. Habeei yapan arkadaşlar görmedimi o kökten kesiln ağaçları.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık