banner615

banner614

banner701

"AKONDROPLAZİ" HASTALARINI GÜNDEMİNE ALDI

banner619

Aşırı boy kısalığı olarak bilinen ve halk arasında “cüce” olarak adlandırılan Akondroplazi hastaları ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sorular yönelten MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, günlük hayattan kendilerini soyutlayan ve eve hapseden Akondroplazi hastalarını sosyalleştirmek için yapılan çalışmaları gündeme taşıdı.

Gündem 05.11.2019, 14:16 05.11.2019, 16:35
645
banner785
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz bu kez de, halk arasında “cüce” adlandırılan ve aşırı boy kısalığı olarak bilinen Akondroplazi hastalarını gündemine aldı. Yılmaz Akondroplazi hastalarının günlük hayatta bir çok sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Yaşadıkları sıkıntılar sebebi ile kendilerini halktan soyutlayan ve  bu sebepten dolayı çoğunlukla evde vakit geçirip, dışarıdaki sosyal yaşama katılamayan Akondroplazi hastaları için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na
soru önergesi verdi.MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz verdiği soru önergesinde şunları belirtti:

Aşırı boy kısalığı olarak bilinen ve ülkemizde de halk arasında “cüce” olarak adlandırılan
Akondroplazi hastaları, günlük yaşamda birçok sıkıntı yaşamaktadır. Yaşadıkları sıkıntılar sebebi ile kendilerini halktan soyutlayan Akondroplazi hastaları, bu sebepten çoğunlukla evde vakit geçirip, dışarıdaki sosyal yaşama katılamamaktadırlar.

Bunun yanı sıra kültürel faaliyetlerde, sporda, istihdam alanında ve diğer alanlarda da kendilerine yeterli şartların oluşturulamadığından bu alanlardan kendilerini soyutladıkları aşikârdır.


Bu kapsamda;

1) Türkiye, bedensel engelliler de Akondroplazi hastalarının da okçuluk sporunu yapabileceğini gösterip 6. kategoride okçuluk yapabilecekleri örneklenmiştir.  Akondroplazi hastalarının spora kazandırılmasına yönelik bir girişiminiz var mı?

2) Günlük hayattan kendilerini soyutlayan ve eve hapseden Akondroplazi hastalarını sosyalleştirmek için nasıl bir çalışmanız var?
 
Yorumlar (1)
Murat Herem 1 yıl önce
Düzcemiz de Geleneksel Türk Okçuluğu ve Ata Sporları alanlarında Akondroplazi hastalarına gerekli imkanların sunulması durumunda, Düz-Ok Kulübü olarak bütün eğitimlerini gönüllü olarak üstlenebiliriz...
açık