banner851

banner955

AYASOFYA CAMİİ'NDE TARİHİ GÜN: 24 TEMMUZ

Danıştay'ın Ayasofya kararı sonrası yeniden camii statüsünü kazanan Ayasofya Camii, 24 Temmuz'da ibadete açılacak. Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılması, Düzce halkını da memnun etti. Mikrofon uzattığımız çoğu vatandaş, artık resmi olarak cami olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya'da 24 Temmuz’da ilk kez cemaatle kılınacak Cuma Namazı’na katılmak istediklerini belirtti.

Gündem 17.07.2020, 18:00 17.07.2020, 18:35
1891
banner1032

Danıştay’ın aldığı karar sonrası, 86 yıllık bir sürenin ardından yeniden cami statüsü kazanan Ayasofya’nın ibadete açılmasını Düzceli vatandaşlar memnuniyetle karşıladı. Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan Düzceliler, 24 Temmuz’da Cuma Namazı ile birlikte ibadete açılacak olan Ayasofya kararı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. Bazı vatandaşlar ise 24 Temmuz’da Cuma Namazı için Ayasofya’ya gideceklerini söyledi.

“Emeği geçenlerden Allah Razı olsun”

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nurettin Yıldırım isimli bir vatandaş “Emeği geçenlerden Allah razı olsun” diyerek, kararı memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Yıldırım, “Cumhuriyet tarihinden önce de Ayasofya ibadete açılan bir yerdi. Bugün açılmasında bir sıkıntı yok. Bana göre açılması lazım. Vatandaşın burada gelip namaz kılması lazım ama bunu şöyle değerlendiriyorum siyasi bir olay değil dini bir olay olarak görmek lazım. Onun için burada çok güzel bir ortam yapıldı. Allah razı olsun emeği geçenlerden milletimize de hayırlı olsun diyorum.” dedi.

“Ayasofya’da namaz kılmayı diliyorum”

Ayasofya’da namaz kılmak istediğini belirten Selçuk Yıldırım, “Ayasofya’nın kılıç hakkı olduğunu değerlendiriyorum. İbadete açan hükümetimizden, Cumhurbaşkanımızdan, vesile olanlardan Allah razı olsun diyorum. İnşallah gidip Ayasofya’da namaz kılmayı diliyorum.” diye konuştu.

“AK Parti olmasaydı açamazlardı”

Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne kavuşturulması kararının kendilerini memnun ettiğini kaydeden Abdülmacit Ören de “Çok hayırlı bir şey yaptılar; çünkü gerekliydi. AK Parti olmasaydı, açamazlardı. Şimdiye kadar niye açmadılar, halk partisi kapattı. Tayyip Erdoğan açtı, Allah razı olsun devamını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Keşke daha önce olsaydı”

Ayasofya’nın Danıştay kararı ile ibadete açılması ile ilgili “Keşke daha önce olsaydı” diye yorumlayan Selma Abaylı, “Çok güzel bir şey. Camii olarak kullanılması lazım. Biz bu durumdan çok memnunuz, keşke daha önce olsaydı.” ifadelerini kullandı.

“24’ünda Cuma Namazını Ayasofya’da kılacağız”

24 Temmuz’da Cuma Namazı’nı Ayasofya’da kılmak için İstanbul’a gideceğini dile getiren Murat Yılmaz, “Ayasofya’nın açılması Türk milleti için hayırlı olsun. Fatih Sultan Mehmet Hanımız açtı, Atatürk’ümüz devam ettirdi. Aslında tabii siyasi oyunlar da içinde olduğu için bir şey diyemiyoruz. Nasip olursa biz de ayın 24’ünde Cuma Namazı’mızı kılmaya Ayasofya’ ya gitmek istiyoruz. Başta Tayyip Erdoğan başkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Böyle dini bir yerimizi açtığı için Allah razı olsun.” açıklamalarında bulundu.

“Bizim için gurur verici bir olay”

Ayasofya’nın camiye dönüştürülerek yeniden ibadete açılmasını kendisinin açısından gurur verici bir olay olarak değerlendiren Ertuğrul Aydoğan, “Bence bu bizim için çok iyi bir şey sonuçta Fetih ile kazanılan şey bizimdir. Savaşla kazanılan ganimet geriye verilmez. Bu da bizim için değerli bir şey, tekrar ibadete açılması da bizi mutlu etti, gurur verdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. İbadete açılması mantıklı oldu”

Betül Şahin ise karar ile ilgili “Bence daha mantıklı olmuş, zaten sonuçta Müslüman ülkede yaşıyoruz en mantıklısı olmuş.” dedi.

Yorumlar (7)
dertler bitti.. 2 yıl önce
camiye giderler ayakkabı çalarlar seccade eteklik yazma çalarlar..ayasofya açıldı şimdi dertler halloldu.işsizlik bitti.suriyeliler gitti.gençler ünv.setelere girdi.Asgarı ücret 5000 tl oldu..Bu kadar fakirleşen halk hiçbir hükümette görülmedi..nokta..
Ayasofia 2 yıl önce
Ne diyor bunlar anlamadım, ayasofya her zaman açıktı, kiliseden camiye dönüştürulmüşdü ve ziyarete açıktı isteyen namazını da kılıyordu . Sanki kapalıymış gibi algı yürüteyin ve birazcık bilgili olun.
adamın teki 2 yıl önce
Ayasofya'nın açılmasının dışarıdakileri rahatsız etmesi normal. Size ne oluyor "içerde"kiler?
Yazıklar olsun 2 yıl önce
Milletin karnı aç işsizlik almış başını gidiyor ama tek derdimiz ayasofya aynen
nsm 2 yıl önce
acik olan bir yeri ziyaret icin mümkün mertebe kalabalik gidin. cünkü bütün dert ve problemleriniz aniden hallolacak. ha gayret düzce.
Tamet 2 yıl önce
O konuştuğunuz 5 kişiyle genelleme yapmayın.namaz her yerde namazdır.islam her yerde islamdir.
YAVUZ0881 2 yıl önce
Doğru camiden çıkmayan bir toplum olduğumuzdan yapmadığımız yok lafa gelince elhamdülillah müslümanız kardeş kardeşi kesiyor vay efendim ayasofya namaza bir tek bu derdimiz kalmıştı o da bitti başka derdi olan varmı söyledim birisi
22
açık