banner851

banner614

BAŞKAN NOKTAYI KOYDU!

banner619

Düzce’nin merakla beklenen projeleri hakkında önemli açıklamalar geldi. Ramazan ayının ortasında İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılması talimatını veren Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, ilk kez Öncü Haber’e alternatif güzergahı açıkladı. “Devreye girdi mi, girmedi mi?” sorusunun kafaları kurcaladığı EDS için ise bu kez tavrı net oldu: “Tarih veren belediye başkanı olmayacağım.” Söz, Eski Sanayi Çarşısı’nda uygulanacak dönüşüm projesine geldiğinde ise sürpriz bir açıklama yaptı: “Spor bakanı ikna edilemedi. Bu yüzden spor alanlarını çıkartarak, projeyi daraltmak zorunda kaldık. Şimdi yeniden Bakanlar Kurulu’na sunuyoruz.”

banner846
Gündem 30.05.2017, 14:44 31.05.2017, 15:48
15578
banner844

Kalıcı Konutlar Bölgesi’nde saha çalışması yaptığı sırada mikrofon uzattığımız Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu.
Ramazan ayının 15’inden itibaren araç trafiğine kapatılacak olan İstanbul Caddesi’ne alternatif yol güzergahı tüm vatandaşlar tarafından merak konusuydu. Düzce Belediyesi önünden, Düzce Valiliği önüne kadar kapatılacak yol nedeniyle trafik akışının nasıl sağlanacağı konusunda bilgiler veren Başkan Keleş, şöyle konuştu:

Başkan alternatif güzergahı açıkladı
“Bir kere dere kenarındaki Rıhtım Caddesi ve öbür karşıdaki caddede karşılıklı bir döngü oluşturduk, oradan bazı kamulaştırmalarımız oldu. Yolları genişletiyoruz, kaldırımları bazı noktalarda daraltıyoruz. Yolu rahat akabilecek bir şekle sokuyoruz ki hem Kalıcı Konutlar istikametinden gelenler ya da tersi istikametten gelenler Düzce’nin hemen İstanbul Caddesi dışındaki bir alandan geçebilsin. Aynı şekilde Rasim Betir Caddesi’ni daha fonksiyonel hale getiriyoruz. Orası bir anlamda İstanbul Caddesi’nin alternatifi haline dönüşmüş oluyor. Yine Mehmet Akif Caddesi’nden Akçakoca Yolu diye bildiğimiz postane yanından giren yoldan karşılıklı geçişler veriyoruz. Yani yaklaşık 750-800 metrelik bir kısmı kapatmış oluyoruz. O iki alandan da karşılıklı geçişler oluyor. Tahmin ediyorum trafikle ilgili bir sorun olmayacak.”

Esnafa iyi haber: Asansörlü bariyerler yapılacak
Trafiğe kapatılmasının gündeme gelmesi ile birlikte cadde üzerinde kepenk açan esnafı da “Dükkanımıza malımızı nasıl indireceğiz?” endişesi kapladı. Bu konuya açıklık getiren Başkan Mehmet Keleş, kapalı olan kısma asansörlü bariyer sistemi yapılacağını ifade etti.

Keleş, “Kapalı olan kısma asansörlü bariyerler yaptırtıyoruz. Günün beli saatlerine kadar açık olacak. Mesela dükkanına mal götürmek isteyenler veya eşya taşımak isteyenler belli saatler içinde işlerini bitirsinler. Gece trafiğe açık olurken gündüz kapalı olacak. Bu trafiğe bir rahatlama getirecek.  Oradan trafiği izole ettiğimizde egzoz gazı olmayacak, korna sesi olmayacak, araçlarla ilgili bir karmaşa olmayacak. Araçları oradan kaldırdığımızda Düzce’nin aslında çok da küçük bir merkeze sahip olmadığını araçlar gittiği zaman onlardan oluşan çok ciddi boşluklar olduğunu da göreceğiz. Ona ait ortadan bir tramvay geçirmek içi bir çalışmamız var. Yine de insanları taşıyacak bir şeyin olması gerekiyor. Ortadan bir tane nostaljik tramvay gidecek onun da inşaatına başlıyoruz. Bütün o alanı aydınlatıyoruz, güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar getiriyoruz. Süslemeler var.”

“Düzceliler gördüklerinde ‘Muhteşem bir cennet’ diyecek”
Düzce’ye iki meydan kazandırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Keleş, şöyle devam etti: “Biri kentsel dönüşüm alanının iki sağ tarafında diyelim dere kenarında iki tane güzel meydan oluşuyor. Bu meydanlar da şehre güzel bir görsellik katacak. Asar Deresi’nin daha önce yaptığımız kısmında şehir geçişi bölümünde çok ciddi bir rekreasyon çalışmamız olacak. Düzceliler Asar Çayı’nı gördüklerinde artık “Muhteşem bir cennet” diyecek ve Düzce’deki Asar Çayı konuşulacak. Bütün yaptığımız şey insanların daha rahat yürümesi, gezmesi, eğlenmesi, dinlenmesi. Çok ciddi bir karmaşa ortaya çıkarırsa da zaten deneme maiyetli başladığımız için otururuz esnafımızla tekrar konuşuruz vatandaşlarımızla, asansörlü zaten açarız ya da sadece hafta sonları kapatırız gibi. Caddenin tamamını doğal taş kaplayacağız.”

“TEDES, Düzce Belediyesi’nin projesi değil”
Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yapımı biten ancak bir türlü devreye girmemesi nedeniyle sürücülerde tedirginlik yaratan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile ilgili ise tarihi kendisinin veremeyeceğini belirten Başkan Keleş, şu ifadelerde bulundu:

Diğer illerde de tarih veren belediye başkanları olmadığına göre burada da veren ben olamam herhalde. Hep söylüyorum TEDES, Düzce Belediyesi’nin projesi değil. TEDES devletin bir projesidir ve bütün Türkiye’de uygulanmaktadır. Uygulandığı bazı alanlarda problemler çıkardığı için bir ara iptal edildi. Bir ara yeni bir versiyona dönüştürülerek İstanbul ve Konya’da tekrar işleme konuluyor. Düzce’de de yapıldı TEDES. Vatandaşlarımızın yüzde 98’i TEDES’in olması gerektiğini düşünüyor ama nedense yüzde 2’lik bir kısım TEDES’e karşı hareket ediyor. TEDES bizim güvenliğimiz, çocuklarımızın güvenliği için trafik karmaşasının ortadan kalkması için. Asla para kazanmak için, gelir kapısı haline getirmek için uygulanmış bir sistem değil. Tüm dünyada uygulanıyor. Mesela Kalıcı Konutlar Bağlantı yolunda gitme kardeşim 70’in üzerinde, ne kaybedersin 1 dakika geç git veya 1 dakika erken çık. Zannediyor ki vatandaşımız 70 olan yolda 72 ile geçersem ceza gelecek. Hayır. Belli bir koridorda mesela 5 kilometrelik bir koridorda 70’in üzerinde geçerseniz ancak size ceza gelir.”

“Belediye asla vatandaşları sömürmez”
Kesilen cezalardan belli bir yüzdenin Düzce Belediyesi’nin kasasına girecek olmasının bazı kesimlerce yanlış yorumlanmasından veryansın eden Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, şu ifadeleri kullandı:

 “Gelir konusunda gelince, gelirin büyük bir kısmı zaten Maliye Bakanlığı tarafından alınıyor yüzde 70’i devletin ana kasasına giriyor yani. Yüzde 30’u da bu projelerin yapımını kolaylaştırmak için yerel yönetimlere bırakıldı. Yerel yönetimler de bu yatırımı kendileri değil bir müstecir kullanarak gelir paylaşımına gitti. Bu durumda Düzce Belediyesi de en iyi ihalelerden birisini gerçekleştirdi. Yüzde 30’un içinden yüzde 15 gelir alan müstesna belediyelerden bir tanesiyiz iyi pazarlık yaptık yani. Kesilen cezaların yüzde 15’i Düzce Belediyesi’nin kasasına girmiş olacak. Düzce Belediyesi bu işin içinden çıksa da olacak bu TEDES. Vatandaş ne yapıyor yüzde 85’i görmüyor da yüzde 15 belediyenin alacağı paraya kafayı takıyor ‘Belediye bizi sömürüyor’ gibi. Hayır. Belediye asla vatandaşları sömürmez. Belediye bütün kazancını Düzce halkı için harcar. Ama bizim Düzce merkezde böyle dedikodu yapmakta, “Bir şeyi eleştireyim de ne olursa olsun” mantığıyla bakan, iş bozmaya çalışan, hizmet bozmaya çalışan, memleketin ilerlemesinin önünde durmaya çalışan ya da siyasi bir takım gayelerle hareket eden insanlar var ben bu insanları da doğruya davet ediyorum. Bırakın bu ters mantığı ve yapılan işlere sahip çıkın.” dedi.

2-3 bin seyirci kapasitesi olacak
Kalıcı Konutlar Bölgesi’ne ‘Yağlı Güreş Arena’ yapılması için çalışmaları başlattıklarını kaydeden Keleş şu bilgilendirmelerde bulundu:
“Şu an üzerinde bulunduğumuz yer yani burada bulunuşumuzun sebebi buraya muhteşem bir ‘Yağlı Güreş Arena’ gerçekleştiriyoruz. 1-1 buçuk ay sonra burası bir stadyum olacak. Ata sporumuz olan yağlı güreşe büyük ehemmiyet veriyoruz 12 yıldır. Türkiye’nin en büyüklerinden biri oldu. Bu yüzden buraya tribünleri de olan muhteşem bir stadyum yapıyoruz. Bu alanda bundan sonra pek çok etkinliğimizi de gerekleştireceğiz. 2-3 bin seyirci kapasitesi olacak.”

“Sevgili Bakanımız Spor Bakanımızı ikna edecekti, olmadı
Keleş, son olarak Düzce merkezde bulunan Eski Sanayi Çarşısı’nın kentsel dönüşüme girmesine yönelik çalışmaların son durumuna ilişkin şöyle konuştu:
“Kentsel dönüşüm projemiz bizim bir buçuk yıl önce bitti, Bakanlar Kurulu’na sunduk. Kurul onayı bekliyordu 1 buçuk yıl önce. Ama Spor Bakanlığı ile aramızda bir sorun ortaya çıktı. Oradaki spor alanlarını da dahil etmiştik. Dahil etme sebeplerimiz de oradaki binaların çürük raporu almış olmasıydı. Binalar çok eski. Ama ne yazık ki Spor Bakanlığı bu konuyla ilgili net bir sonu. Ortaya çıkarmakta zorlandı. “Biz veremeyiz” dediler verirsek de şu kadar olur gibi yüksek rakamlar söylediler. Sevgili Bakanımız da Spor Bakanımızı ikna edecekti, olmadı. Biz de projeyi daraltmak zorunda kaldık. Spor alanlarımızı çıkardık projemizi yeniledik. Şimdi yeniden Bakanlar Kurulu’na sunuyoruz.”

Yorumlar (65)
Bbbbbb 4 yıl önce
edsniz batsın parayı kazanıcam diye yapmıyormuşta halk için yapıyormuş
Can . D 4 yıl önce
SAYIN KELES GERCEKDEN BEN AVRUPADA YASIYORUM GÜZELIM ÜLKEMIZDEKI BU YAPILAN EDS MIS HALKIMIZI SOYAN SISDEM SALAK YERINE KOYAN SISDEM YOK SAYIN KELES DEVAM BÖYLE SECIMLERDE HER CEZA OY SAYILACAK GIDEN OY BASKA PARTIYE BUNU BÖYLE BIL KELES
issin 4 yıl önce
Şimdi diyorki vatandaşın 100/98 TADES i destekliyor ..... bari susta ramazanda oruç ağzımızı bozmaa yazık sana verilen oyada ak partiyede
Muzo 4 yıl önce
Başkanım Yen'i bağlantı yolu 70 sizce o yolun hakkamı 90 normal diilmi...Görmüşsünüzdür umarım 70 lede gitseniz kaza oluyor daha dün akşam polis abimiz kaza yaptı 70 le
konutlar1 4 yıl önce
başkan da Audisi ile o yolda 70 ile gidecek ve fazla gidince vatandaş gibi cezasını cebinden ödeyecekse TEDES e destek veriyorum.
KaraMurat 4 yıl önce
Sayın başkan
Muncurluda bulunan eski hastahane ne olacak. O yatırım o bina harabeye dönüyor. Bölgemiz insanı kadın dogum hastanesi istiyor. Sizin bu konuda bi çalışmanız varmı
Başkan konuştu... 4 yıl önce
VER MEHTERİ...
Birkan 4 yıl önce
Kalıcı konutlar yolu üzerinde başkanın aracı ve koruma aracı benim yanımdan roket gibi geçti ilerdeki metek ışıklarında ise kırmızı ışığı ihlal etti önce kendilerini kurallara uymaya davet ediyoruz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın