banner851

banner614

BAŞKAN OTOBÜS SEFERLERİ İÇİN KONUŞTU

banner619

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen Teknoloji Zirvesi'nde yoğun eleştiri alan toplu taşımadaki değişiklikler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Düzce'de otobüslerin verimli çalışmasını sağlamak için araçları küçültme kararı aldıklarını belirten Özlü, "6-8 metrelik otobüs kullanmamız gerekiyor. Bunu yapınca ne olacak? Hem biz zarardan kurtulacağız, hem de sefer sıklığı arttırılacak. Saat başı geçen yarım saate, yarım saatte geçen 15 dakikada bir geçmeye başlayacak." dedi. Özlü ayrıca daha önce özelleştirme sinyali verdiği toplu taşıma sisteminde resmi sürecin kasım ayında başlayacağını açıkladı.

banner846
Gündem 25.10.2019, 15:25 25.10.2019, 19:19
3941
banner844

Tasarruf tedbirleri kapsamında yarım saatte bir olan toplu ulaşım hizmetini 1 saate esneten Düzce Belediyesi, adeta eleştiri yağmuruna tutuldu. Saat başı gelen otobüsler yüzünden hem yığılma olduğunu hem de iş ya da okula yetişmek için erkenden duraklara gitmek zorunda kaldıklarını belirten tepki Düzceliler, belediyenin bu uygulamadan geri adım atmasını istedi. İşte vatandaşları mutlu etmeyen bu değişiklikle ilgili en yetkili ağızdan yüreklere su serpen açıklamalar geldi.

"Göreve başladığımda birçok işletmenin açık verdiğini tespit ettik"

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, konuşmacı olarak katıldığı Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen "Teknoloji Zirvesi" konferansında, kurum sorumluluğu altında olup işletmesinde zarar edildiği belirlenen ulaşım sistemi hakkındaki soruyu şöyle yanıtladı:

"Göreve başladığımda birçok belediye işletmesinin açık verdiğini tespit ettik, bu alanlardan bir tanesi de otobüs işletmesi. Bizim otobüslerimiz yılda yaklaşık 8 milyon TL zarar ediyor. 55 otobüs, 26 hat var. Bu otobüslerle taşıma yapıyoruz, hem sizler memnun değilsiniz bir de üste para veriyoruz. Araştırdım, toplu taşıma işini en iyi Türkiye'de kim bilir? Kocaeli, İstanbul, Bursa araştırdık, bulduk. Üniversitede öğretim üyeliği yapmış ve bu işi gerçekten bilen birisi. Söyledim, "Biz şu an ödeme yapamayız ancak burayı analiz et" dedim. 4 aydır süren bir inceleme çalışması var, sayım yapılıyor. Otobüslerde kaç kişi seyahat ediyor, hangi saatte hangi hat yoğun analiz ettik. Düzce'de yıllık seyahat eden kişi sayısı 11 milyon. Bunun günlük ortalaması 30 bin civarına geliyor, yaz aylarında bu sayı 24 bin oluyor. Otobüslerimiz ya körüklü ya 12 metrelik araçlar. Düzce'deki yolcu sayısı bu otobüslerin optimum, verimli çalışmasını sağlamıyor. Ne yapmak lazım; günde 50 bin kişinin otobüsleri kullanması gerekiyor. O nedenle otobüslerimizi küçültmemiz, 6-8 metrelik otobüs kullanmamız gerekiyor. Bunu yapınca ne olacak? Hem biz zarardan kurtulacağız, hem de sefer sıklığı arttırılacak. Saat başı geçen yarım saate, yarım saatte geçen 15 dakikada bir geçmeye başlayacak."

"Smart City olanaklarını kullanacağız"

Türkiye'nin dijitalleşmesi konusunun önemli mihenk taşlarından olan akıllı kent uygulamalarına da değinen Başkan Özlü, Düzce'de de uzaktan yönetim, akıllı sistemler ile ulaşımda aplikasyon uygulama kullanımına teşvik edeceklerinin altını çizdi. Başkan Özlü, "Toplu ulaşımda yaptığımız yenilikleri uygularken dijital dönüşümün bize sağladığı tüm imkanlardan faydalanacağız. Otobüslerin içinde ücretsiz internet erişiminden hangi durakta, hangi saatte gelecek, doluluk oranına kadar herkes bilecek. Teknik arkadaşlar Düzce için hazırlanan modeli şu an test ediyor. Dolayısıyla bahsettiğimiz konuyu bitirmek üzereyiz." dedi.

"Özelleştirme süreci Kasım ayında başlayacak"

Başkan Özlü'nün göreve geldiği ilk günden itibaren zarar eden işletmelerle ilgili özelleştirme planı toplu taşıma sistemi için de netleşti. Konuyla ilgili olarak ilk kez tarih veren Başkan Özlü ihale ile işletmeyi alan firmanın yeni bir şirket kurarak profesyonel bir toplu taşıma sistemi kurmasını sağlayacaklarını söyledi. Başkan Özlü açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kasım ayında ihale sürecini başlatacağız, bir şirket kuracağız. Biz değil, ihaleyi alan firma bu şirketi kuracak, sözleşme yapacağız. Biz bu sözleşmede çalışma şartlarını ve denetim haklarımızı ifade edeceğiz, o yüklenici olacak. Düzce'nin toplu taşıma sistemini zarardan kurtaracağız, kalitesini ve sefer sayısını artıracağız."
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (30)
Duzceli 2 yıl önce
Evde yeri gelir bir evladınız la yada eşinizle başa çıkamazsınız bırakın şu soforler le uğraşmayı adamlar günde kaç kişi ile uğraşıyorlar yazık yazık evdekileri başarın sonra sokakla uğraşın
Şikayet 2 yıl önce
Otobüsleri değil şöförleri değiştirin hepsini kovun yerlerine insan gibi insanları alın
Emin 2 yıl önce
Allah aşkına bu adam hayatında hiç belediye otobüsüne binmiş mi
Anti Fetö 2 yıl önce
Ey halkım biliniz ki bu başkanda öncekiler gibi yeni bir sistem kuruyorum diyerek on binlerce lira yüz binlerce lira yeni sistemlere harcamalar yapmakta ondan sonra gelecek olan da yine aynı değişiklikleri yapıp yine aynı harcamaları yapacak!
vatandaş 2 yıl önce
Şu ana kadar ekip olarak tam bir hayal kırıklığı yarattınız. Bürokrasiden gelen o şüpheci kafa yapısı ile şehir yönetilmez. Şu ana kadar insanları delirtmek ve rahatsız etmekten başka hiç bir şey yok ortada.
cash81 2 yıl önce
başgan sende audı yı bırak ufak arabaya bin
Hasan 2 yıl önce
İhale teni otobüs vs.Yine rant yine masraf.Yazık bu millete.8 mişyın zararı izleyen sorumlulara dava açın tahsiledin.Sokaklar da ki yaprakları rüzgara karşı üflemesi için personel görevlendir ve bunun için litrelerce benzin yak.Yapmayın!!!
Apsuva 2 yıl önce
Bedava dağıtılan otobüs kartları iptal edilsin.İhtiyaci olanlar tekrar belirlenip verilsin inanin zarar etmessiniz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın