banner851

banner955

BU HAFTA ONLARIN HAFTASI

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Odası üyeleri 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebe Haftası nedeniyle Anıtpark’ta bulunan Atatürk heykeli önüne çelenk bıraktı. Oda adına basın açıklaması yapan Yönetim Kurulu Sekreteri Fatma Çetin Oda’nın; barışı, demokrasiyi, adaleti yok etmek isteyen terörün dimdik karşısında olduğunu söyleyerek terörü kınadıklarını belirtti.

Gündem 01.03.2018, 12:35 01.03.2018, 17:28
897
banner1032

Her yıl 1-7 Mart tarihlerinde kutlanan Muhasebe Haftası’nda Anıtpark’ta toplanan Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Odası üyeleri, Atatürk heykeli önüne çelenk bıraktı.
 
Muhasebecilik  mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebe Haftası’nda muhasebecilerin sorunları da masaya yatırılacak.

Törenin ardından basına açıklama yapan Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Fatma Çetin, Oda hakkında bilgi verdi. Çetin, “13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe girdiği yıllarda 18 bin kayıtlı üyesi ile bugünlere uzanan 3568 sayılı Meslek Yasası 109 bini aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir. Birliğimizin 28 yıl önce yasal statüsüne kavuşması ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet ediyoruz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışıyor. Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek oluşturduk. Ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışıyoruz." dedi.
 
Ülkenin yaşadığı her sıkıntı ve sorunun kendilerinin de sorunu ve sıkıntısı olduğunu belirten Çetin, mali müşavirlerin barıştan, demokrasiden, adaletten yana olduğunu belirtti. Çetin, “Barışı, demokrasiyi, adaleti yok etmek isteyen terörün dimdik karşısındadır. Ülkemizin güvenliği için tehdit oluşturan terör oluşumlarına karşı başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu’nun başarıyla sonlanması, bölgeye ve ülkemize barış ve huzur getirmesi en büyük temennimizdir. Şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz” dedi.
 
Çetin sözlerine şöyle devam etti:
 
“Genel Merkezimiz TÜRMOB, toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak çağdaş dünyada ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşıyor. Ekonomimizin gelişmesi ve iş dünyasının küresel dünyada yerini alması için katkı sunuyoruz. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları ve çözüm yollarını gündeme getiriyoruz. Ülkemizde Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği ve meslek örgütü, Anayasamızın 135’inci maddesine istinaden kurulmuştur. TÜRMOB, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Kamu Kurumu niteliğinde meslek örgütü olması, yapılan çalışma ve sunulan hizmetlerin kamusal özellik göstermesindendir. TÜRMOB çatısı altında, Odalarımıza üye olan mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler kamu hizmeti niteliğindeki görevlerini mesleğin genel ve özel şartlarına uygun olarak yerine getirmektedirler. Meslek örgütleri demokrasinin temel taşlarından biridir. Bu yapının bozulması kamusal hizmet sunumunun zedelenmesine ve mesleğin kural ve standartlar bütünü içinde hizmet sunmasına engel olabilir. Bundan ise sunu!an hizmetlerden fayda sağlayan başta kurum ve kuruluşlarımız / olmak üzere ülkemiz zarar görecektir. Başta Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında vergi ve sosyal güvenlik bildirimleri ve diğer mali bildirimler ile ilgili veri akışı, beyanların tanzimi ve gönderimi ve denetimi meslek mensuplarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumlan da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu mâliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır. TÜRMOB ve Odalarımız; kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi noktasında, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır. İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır.
Yetkileri sınırlı, sorumlulukları geniş olan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin yetki ve sorumluluğun dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.

Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız sorunların, diyalogla ve işbirliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelimi,.içerisinde yürüteceğimiz ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır. Ekonomimizin kalkınmasına toplumdaki defter tutan ve beyanname veren iş hizmetleri mali danışmanlık ve denetim çerçevesinde misyonuyla ekonomimizin önemli bir paydaş, olduğumuzu daha çok hissettirmek isteriz. Bu yönde kurumsallaşarak, iş kalitesini artttran, eğitimle gelişen bir meslek olarak geleceğe hazırlanıyoruz. Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kuruntunun varlığına inanan Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katarak geliştireceğiz, yarınları umutla şekillendireceğiz. Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız”

Haber: A. SARI

banner844
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu