banner851

banner614

BU YIL FİTRE NE KADAR OLACAK?

banner619

Ramazan ayı 23 Nisan’da kılınacak ilk teravih sonrası gece, ilk sahura kalkılmasıyla birlikte başlayacak. Bu Ramazan koronavirüs salgını nedeniyle teravih namazları camilerde kılınamayacak. Vatandaşların evlerinde aileleriyle teravih namazlarını kılabileceğini bildiren Diyanet, bu yılki fitre bedelini ise 27 lira olarak açıkladı. Düzce’de Ramazan’ın ilk günü imsak saati 04:21 olacak. İlk oruç ise saat 19:51’de açılacak.

banner846
Gündem 20.04.2020, 14:49 22.04.2020, 10:52
5723
banner844

11 ayın sultanı, maneviyat ve bereket ayı Ramazan geldi, çattı. 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece, ilk sahura kalkılmasıyla birlikte oruç ibadeti başlayacak. Ramazan ayının ilk günü 24 Nisan Cuma, son günü 23 Mayıs Cumartesi günü olacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen "Ramazan ve Sorumluluk Bilinci" temalı "2020 Yılı Ramazan Ayı" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Nisan Perşembe akşamı kılınacak teravih namazının ardından cuma günü tutulacak ilk oruçla ramazan ayının başlayacağını belirtti.

Ramazanın, bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'yi de tehdit eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde idrak edileceğini hatırlatan Erbaş, ramazanı anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzelliğin, bu yıl mahzun bir şekilde yaşanacağını ifade etti.

81 ilde 61 bin alışveriş yardım kartı

Bu yıl ramazan faaliyetlerine yurt içinde ağırlık vereceklerini dile getiren Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

"Burada da iftar sofraları kurmak yerine iftar paketleri, gıda paketleri, alışveriş yardım kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Ramazan çalışmalarımız kapsamında, dünyanın farklı coğrafyalarında, 35 ülkede ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 yetime bayramlık kıyafet dağıtacağız. Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde ise 81 ilde 61 bin alışveriş yardım kartı, bayramlık kıyafet, vakfımıza yapılan bağışlarla kesilen adak kurban etlerini dağıtarak 152 bin 500 aileye ulaşmış olacağız. Özetle vakfımız, bu yıl ramazan ayında yurt içinde ve yurt dışında toplam 12 milyon liraya yakın bir yardım yapmış olacak."

Bu yılki fitre bedeli 27 lira

Zekat ve fitre bağışlarının nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Erbaş, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını 'www.tdv.org ve bagis.tdv.org' adreslerinden online olarak yapabilirler. Bunun yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimiz, TDV şubelerimiz aracılığıyla doğrudan bağış yapabilirler. Tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabilirler. Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601'e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 liradır. Bütün bu gayretlerimizin gayesi, paylaşmaya ve şükretmeye en çok değer verdiğimiz bu ayda insanlığın kimsesi olabilmek ve içtenlikle yaptıkları dualarda yer bularak Allah'ın rızasını kazanabilmektir. Bu duygu ve düşüncelerle, tekrar gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket mevsimi ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirerek insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyor, hepinize saygılar sunuyorum."

“Evlerinde herkes ailesi, eşi, çocuklarıyla teravih namazlarını kılabilir”

Erbaş, ramazanda, camilerde teravih namazı kılınıp kılınmayacağına yönelik soruya da "Teravih namazlarını bu ramazanda maalesef camilerde kılamayacağız. Evlerinde herkes ailesi, eşi, çocuklarıyla teravih namazlarını kılabilir. Çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır." yanıtını verdi.

Yorumlar (2)
vakıf 1 yıl önce
gece yarısı mı imsak olacak.05:16 dır doğrusu...İnsanlara yalan yanlış uygulama yapmayın.
esnaf 1 yıl önce
ben hiç görmedim diyanet kendisi fakirlere özellikle düzceye yardım etsin her cuma ver ver ver
25°
parçalı az bulutlu