banner851

banner955

CHP’DEN FARKLI KUTLAMA

CHP Düzce Merkez İlçe Gençlik Kolları, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde çok farklı bir etkinliğe imza attı. Anıtpark Meydanı’nda cinayete kurban giden çocuk ve kadınların isimlerinin yazılı olduğu kartonlara onları temsil eden objeler koyan CHP’li kadınlar, şiddet ve cinayetlere karşı farkındalık oluşturmayı amaçladı.

Gündem 08.03.2018, 18:07 09.03.2018, 09:46
1539
CHP’DEN FARKLI KUTLAMA
banner1032

CHP Düzce Genlik Kolları’ndan dikkat çeken “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” mesajı… CHP’li genç kadınlar ile partili kadınların katılımıyla Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte bugüne kadar işlenmeyen önemli bir noktaya parmak basılarak bu önemli günde “kadın ve çocuk cinayetleri” teması ile gündeme geldi.

Babası tarafından öldürülen 3 yaşındaki Hira Akşener, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 17 yaşında sevgili tarafından öldürüldükten sonra parçalanarak çöp kutusuna atılan Münevver Karabulut gibi pek çok kadının çeşitli nedenlerle cinayete kurban giden kadınlara dikkat çeken CHP’li kadınlar ellerinde pankartlarla meydana çıktı.Bugüne kadar cinayete kurban giden çocuk ve kadınların isimlerinin yazılı olduğu kartonlarla yanında o isimleri temsil eden objeler ile meydana dolduran kadınlar, “Kadınız, haklıyız, kazanacağız”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Şeker fabrikaları kapanmasın, kadınlar işsiz kalmasın” sloganları attı.“Kadın-erkek eşitliğinde maalesef 131.sıradayız”

Grubu temsilen bir basın açıklaması yapan partili Sevinç İleri, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu:

“8 Mart için etkinlik temamız bugün görüldüğü üzere “Kadına Şiddet” temalı oldu. Çünkü geldiğimiz noktada kadın-erkek eşitliğinde maalesef 131.sıradayız. Konuyla ilgili olarak emek ve eşitliği tartışmamız gerekirken bizler sadece öldürmeyin, tecavüz etmeyin demekle yetiniyoruz. Sorumluluğu kendimizde arayıp cinsiyetçi kavramlara ve bahanelere dur demedikçe sadece cezaların daha caydırıcı olmasını bekleyerek kaybettirilmeye çalışılan kadın itibarını iade edebilmemiz maalesef mümkün değildir. Kadına şiddette yaşanan yüzde 1400 artış cinsiyetçi söylemlerin bizi nereye getirdiğinin en somut göstergesidir.“Tüm bunlara karşı toplumsal bir tepki oluştur”

Kadınlar olarak ne yapmamız gerektiğini duymaya insan olarak birleşmeye ihtiyacımız olduğunu kaydeden İleri, şunları kaydetti:

“Ülkede çocuk gelinleri, tecavüz edilen kız ve erkek çocuklarını, ayrılmak istediği için öldürülen kadınları görmek, bu düzen böyle demek zorunda da değiliz. Onu yapma, bunu giyme, bu saatte çıkma, adam ol, kadın gibi gül söylemleriyle, gece çıkma, ruj sürme, kapının önüne erkek ayakkabısı koy önlemleri ile sapık zihinleri, kadın, erkek ve hatta hayvan bedenleri üzerinden çekebilmemiz de mümkün görünmemektedir. Bize düşen tüm bunlara karşı toplumsal bir tepki oluşturmak, devamında da kadın ve erkeği düşman olarak işlemek yerine birlikte güzel olan iki renk, iki insan olduğu bilinciyle çocukları yetiştirmektir.”

Öte yandan CHP Kadın Kolları Başkanı İlknur Başak Tütüncü ve partili kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması dolayısıyla bir tekstil fabrikasında çalışan kadınları da bu özel gününde yalnız bırakmadı. Kadınları yemek saatinde ziyaret ederek onlarla sohbet eden ve Kadınlar Günü’nü kutlayan partili kadınlar, her birine menekşe dağıttı.

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (11)
Düzceli vatandaş 5 yıl önce
Yıllardır Düzcede yaşıyorum ilk kez böyle bir şey ile karşılaştım, 8mart gününde de ziyaret ettim. Çok duygulandım. Düzcede bu tarz farkındalıkların devamını istiyoruz.
Mert 5 yıl önce
Katledilen canlarımız kadınlarımızı anmışlar ne güzel yapmışlar. Hepsinin mekanı cennet olsun. farklı bir 8 mart teması olmuş
Ahmet 5 yıl önce
Kadın insandır.Erkek ise insanoğlu
Neşet Ertaş
Arabistanda kadın insanmıdır konulu panel yapılmıştır.
düzceli 5 yıl önce
Ne alaka Arabistan falan, sulandırmayın konuyu, burası Arabistan değil...
Sevinç İleri 5 yıl önce
O konuşma metnini ben yazdım ben okudum. Içinde bir tane siyasi söylem yok. Buna siyasi propaganda diyen beyefendiye teessüflerimi iletiyorum. Kendisi cenaze üzerinden propaganda görmek istiyorsa tabut başında oy toplananlara baksın.
Körpeşler li 5 yıl önce
Yazık çok yazık. ...
Böyle özel birgün ün kutlamasinda bile muhalefet. Siyaset, siyaset. ..
Aa 5 yıl önce
Münevver Karabulut'katledeni savunan avukat ya da avukatlar oldukça... Kimdi o?
Arif gümüş 5 yıl önce
Ne bir kadın ne de bir erkek hiç bir yaratılan ve bizim vermediğimiz canı ve ÖMRÜ kimse nin almaya hakkı yoktur ama bu günü siyasi bir provakasyona çevirmeye gerek yok eğer peygamberin kadına verdiği değeri nesile anlatırsak kimse kimseyi öldürmez..
Yorumcu 5 yıl önce
Siyasi bir provokasyon mu??? Ellerinde CHP bayraklarıyla slogan atıyorlar da ben mi göremiyorum?
Yorumcu 5 yıl önce
Provakasyon yapanlar her gun ekranlarda kadin kocadi tarafindan dovuldugu icin sukretmelidir diyenlerdir.onlar orovakasyon degil bumu provakasyon.İnsani cildirtirsiniz siz
Yorumcu 5 yıl önce
Sen bunu provakasyon olarak mi goruyosun şimdi.Ne alaka.Cok anlamli bir sey yapmislar Birak particiligi bıktık oarticiliginizden
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı az bulutlu