banner851

banner614

“CUMHURİYETİMİZ SİZLERE EMANET”

Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yayımladıkları mesajlarla Düzceliler’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Vali Atay, gençlere seslenerek, “Büyük fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir.” ifadelerini kullandı. Başkan Özlü ise “Cumhuriyetimiz ve ülkemizin geleceği siz gençlerin ellerindedir” cümlelerine yer verdi.

banner619
Gündem 19.05.2021, 11:22 19.05.2021, 16:11
406

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla Türk milletinin işgal güçlerine karşı Milli Mücadele başladı. Atatürk’ün “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak gençliğe armağan ettiği 19 Mayıs 1919 günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarından biri olarak tarih sahnesindeki yerini aldı.Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye başkanı Dr. Faruk Özlü, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi coşkulu törenlerle kutlanamayan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajları yayımlayarak gençlere seslendi.

“19 MAYIS VARLIĞIMIZI GÜÇLENDİREN GÜNDÜR”

19 Mayıs 1919’inin önemine dikkat çeken Vali Atay, “Varlığımızı güçlendiren, umutlarımızı canlandıran, gelecekte daha huzurlu, daha gelişmiş, daha müreffeh bir yaşam için kendi vatanında, özgür ve bağımsız olarak, izzetiyle yaşama kararlılığının milletimizce birlik ve beraberlik içerisinde ilan edildiği gündür. Tarihi mücadeleler ve zaferlerle dolu olan aziz milletimiz; kendisine dört bir yandan savaş açıldığı bir ortamda, yıllar süren destansı bir kurtuluş mücadelesi vererek azim ve inancını aynı hedefte birleştirip, tek vücut olarak hareket ettiğinde, karşısında hiçbir gücün duramayacağını bütün dünyaya ispat etmiş ve elde ettiği muazzam zaferle istiklâlini bütün dünyaya kabul ettirmiştir.” ifadelerini kullandı.

“GENÇLER, CUMHURİYETİMİZ SİZLERE EMANET”

Mesajının devamında gençlere seslenen Vali Atay, “Sevgili Gençler; Büyük fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir. 19 Mayıs 1919’da milletimizin büyük şahlanışını devam ettirmek, yükseltilen bağımsızlık meşalesini korumak ve yüceltmek, en önemli vazifenizdir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” cümlelerine yer verdi.

ÖZLÜ: 19 MAYIS ESARET ZİNCİRLERİNİ KIRMANIN SİMGESİDİR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise 19 Mayıs sıradan bir gün olmadığına dikkat çekerek,”Bir milletin geçmişten geleceğe uzanan tarihi yolculuğunda yeniden ayağa kalkışının, esaret zincirlerini kırmasının simgesidir. Bağımsızlık meşalesinin yakıldığı ve Türk Milletinin istikbalinin çizildiği 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, milletin inanç, azim ve iradesini ortaya koymasını sağlamış, bu onurlu dirayet ve mücadelenin sonunda da Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk adımını atmışlardır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZ GENÇLERİN ELLERİNDEDİR”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, gençlere de seslenerek, 102 yıl önce ödenen bedellerle ve fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyet’in mirasçıları ve koruyucusu gençlerin, ecdanının verdiği mücadeleyi unutmayacaklarına olan inancının tam olduğunu kaydederek, “Dünyada eşi benzeri olmayan İstiklal mücadelesiyle başlayan muasır medeniyetlere kavuşma hayali gençlerimizin millet ve tarih şuuru ile Cumhuriyeti daha da yücelteceği, demokrasimizi ve ülkemizi geleceğe en iyi şekilde taşıyacağına olan inancımız ve umudumuz bir an olsun eksilmemiştir. Cumhuriyetimiz ve ülkemizin geleceği siz gençlerin ellerindedir.” cümlelerini aktardı.

banner844
Yorumlar (0)