banner851

banner614

DUYARSIZLAR İNSAN HAYATIYLA OYNUYOR!

Saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda gereksiz çağrılar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Düzce’de geride kalan 2020 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi’ni asılsız ihbar yapmak gereksiz meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden 17 kişiye 8 bin 704 lira idari para cezası uygulandı.

banner619
Gündem 07.01.2021, 13:14
817
DUYARSIZLAR İNSAN HAYATIYLA OYNUYOR!

Düzce'de geçen yıl 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz meşgul eden ve bu davranışında ısrar edenler cezadan kurtulamadı.

Düzce Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara olarak 112 altında toplanmasını sağlamak üzere Düzce'nin de aralarında bulunduğu 53 ilde 112 Acil Çağrı Merkezleri kurulduğu belirtildi.

Acil çağrı merkezlerinde sağlık, itfaiye, jandarma, polis, AFAD ve orman çağrı hizmetleri ile valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekanda olduğu ve koordinasyon imkanı sağlayan model tercih edilerek çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun aynı salon içinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesinin sağlandığı kaydedildi.

Çağrıların yüzde 45’i asılsız çıktı

İlde faaliyetine devam eden 112 Acil Çağrı Merkezi sistemine 2020 yılında gelen 540 bin 649 çağrıdan yüzde 53'ünü oluşturan 284 bin 644 çağrının gerekli ve asıllı, yüzde 47'sini oluşturan 256 bin 5 çağrının ise gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştuğu ifade edildi.

17 kişiye 8 bin 704 lira idari para cezası uygulandı

Açıklamada, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden 17 kişiye ilgili kanunlar kapsamında 8 bin 704 lira idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Yeni yılda ceza oranı arttı

Öte yandan Maliye Bakanlığı yeni yılda asılsız çağrılara yönelik idari para cezasını 521 TL olarak duyurdu. Kabahatin tekrarı halinde ise bu cezanın iki katı olarak uygulanacağını anımsatan valilik, açıklamayı şöyle noktaladı:

“Bu kapsamda; 112 Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep olabilmektedir. Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.”

HABER: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (2)
Osman 9 ay önce
Ooooh ne güzel olmuş
Seven 9 ay önce
Annesini seven aramasın deyip afiş asın tüm Düzce'ye bak bir daha arayan var mı :D