banner851

banner614

DÜZCE’DE 1 MAYIS

banner619

Emekçiler, bayramını halaylar çekerek, şiirler okuyarak, şarkılar söylerek kutladı. Düzce'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olaysız, coşkuyla ve dayanışma içerisinde kutlandı.

banner846
Gündem 01.05.2012, 12:26
133
DÜZCE’DE 1 MAYIS
banner844

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de coşkuyla kutlandı. İşçiler, emekçiler, sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri 5 sendikanın ortaklaşa düzenlediği organizasyon kapsamında 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak için Düzce belediye meydanında toplandı.

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi için bir araya gelen kalabalık grup, ellerinde pankartlarla Anıtpark Meydanı'nki miting için davul ve zurnalarla yürüyüşe geçti.

Sendikalar, yürüyüş esnasında kadına karşı şiddeti, son günlerde sağlıkçılar ve öğretmenlere yapılan saldırıları ellerinde taşıdıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla kınadı.

200 polis görev aldı
 
1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle düzenlenen yürüyüş esnasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için İl Emniyet Müdürlüğü çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Yaklaşık 200 güvenlik görevlisinin görev aldığı miting alanına gelen emekçiler, emniyet güçleri tarafından aranarak Anıtpark’taki miting alana alındı.
 
Miting alanında büyük coşku
 
Anıtpark Meydanı'nda ilk olarak Düzce Sendikalar Platformu adına konuşma yapıldı. Ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Basın-İş Genel Başkanı Yakup Akkaya da miting alanını dolduran kalabalığa seslendi.

1 Mayıs tarihsel bir gündür

Ülkede, işçilere ve emekçilere yönelik güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın, taşeronlaşmanın yaygınlaştırıldığını, çalışma koşullarının giderek ağırlaştığını, emekçilerin yarısının kayıt dışı çalışmaya zorlandığını öne süren Akkaya, böyle bir ortamda her şeyden daha fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu savundu.

Akkaya, “Bütün emek örgütlerinin ve emekçilerin birlik ve beraberliğinin sağlanarak, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de işçi sınıfının mücadelesinin ve taleplerinin yer aldığı tarihsel bir gün olan 1 Mayıs’ta alanlarda haklı ve meşru taleplerinin dile getirilmesi için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Maalesef, emek örgütlerinin ayrışması ve farklı yerlerde 1 Mayıs kutlamalarının gerçekleştirilmesine yönelik açıklamalar, birliğin ve dayanışmanın yerine ayrışma ve bölünmenin yaşandığını göstermektedir. İktidarları kızdırmama uğruna emeğin haklı ve meşru taleplerinden vazgeçme veya bunları dillendirmeme gibi bir anlayış doğru değildir ve kabul edilemez.” dedi.

Hakkımızı istiyoruz

Günlerdir çözüm arayışında olan prefabrik sakinleri de bugün meydandaydı. “Hakkımızı İstiyoruz” diyen prefabrik sakinlerinden Vildan Konca, alanı dolduranlardan destek beklediklerini söyledi.

Saldırıyı bir kez daha protesto edildi

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri de sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı unutmadı. Kırmızı kalemle bıçak ve kan lekeleri çizilen beyaz önlükler giyen sendika üyeleri, Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktora yapılan saldırıyı protesto etti.

“İşçiyi haklıyız, söke söke alırız”, “Sendikal hakkımızı istiyoruz”, “Parasız eğitim istiyoruz”sloganları atılan Anıtpark alanındaki 1 Mayıs kutlamalarında ayrıca şiirler okundu, şarkılar söylendi, halaylar çekildi.  

Yorumlar (0)