banner851

banner955

DÜZCE’DE İLK BU 3 KÖYE YERLEŞTİLER

Düzce Üniversitesi’nde Çerkez sürgünleri ve Düzce’ye geliş hikayeleri anlatıldı. Konferansın konuşmacısı Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, üç yüz yıl önceye kadar ‘Kafkasya’ diye bir terimin olmadığını dikkat çekerek, Rusya Bilimler Akademisi’nin buraların vahşi bir yer olduğunu göstermek amacıyla bu terimi ortaya çıkardığını söyledi. Ayrıca Düzce’de Sarıdere, Develi ve Muncurlu köylerinin ilk göçmen köyleri olduğunu sözlerine ekledi.

Gündem 12.03.2018, 12:10 12.03.2018, 15:53
5656
banner1032

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından, “Osmanlı Arşivinden Çerkez Sürgünü ve Düzce’ye Yerleşim” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültesinde Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Fehmi Altın’ın moderatörlüğündeki programda sunum yapan Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, Düzce Üniversitesi ‘ne davet edilmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, programa ilgi gösteren herkese teşekkür etti.

“Amerika kıtası gibi bomboş bir bölge olduğunu göstermek istediler”
Kafkasya teriminin ve Kafkas sürgününün ortaya çıkma zamanının hemen hemen aynı ana denk geldiğini belirten Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, üç yüz yıl önceye kadar hem Kafkasya’da yaşayan insanların, hem de dünyanın diğer yerlerinde yaşayan insanların Kafkasya diye bir terim bilmediklerini dile getirdi. Rusya Bilimler Akademisi’nin Kafkasya diye bir terim ortaya çıkardığını söyleyen Bilge, bu terimin ortaya çıkarılış amacının bölgeye bir coğrafi isim sağlayarak hem Rus basınına hem de dünya basınına bu bölgenin Amerika kıtası gibi bomboş bir bölge olduğunu, buraların vahşi bir yer olduğunu göstermek istediklerini ifade etti.

Osmanlı’nın yenilmesi Çerkez sürgününü hızlandırdı
Yapılan algı operasyonları sonrasında Ruslar’ın bu bölgeleri medenileştirme bahanesiyle burada bulunan yerli halkı sürgün etmeye başladığını katılımcılarla paylaşan Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, 19. yüzyılda başlayan Osmanlı - Rus savaşlarında Osmanlı’nın yenilmesinin, Çerkez sürgününü hızlandırdığını belirtti.

Düzce’de ilk göçmen köyleri Sarıdere, Develi ve Muncurlu  
Ruslar’ın diğer milletlere göçü isteğe bağlı tutarken sadece Çerkezler’e zorunlu hale getirdiğinin altını çizen Sadık Müfit Bilge, 1867 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Muhacir Komisyonu kurularak Anadolu’ya gelenleri belirli yerlere yerleştirdiğini, Düzce’de de Sarıdere, Develi ve Muncurlu köylerinin ilk göçmen köyleri olduğunu söyledi.

Program sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Araştırmacı Yazar Sadık Müfit Bilge’ye Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Fehmi Altın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (4)
Çerkes kızı 5 yıl önce
Kim savaştan kaçmış yazik size tarih bilginize de dedemin abisi Ahmet dedem canakkalede şehit yatiyor mezar taşına bakmaya yüzünüz varsa gidin bakin biz serefimizle geldik bu gunlere oturun tarih bilginizi tekrar gözden geçirin
Çerkes kızı 5 yıl önce
Kim savaşa gitmemiş bu iftira gunahla sizi Allah a havale ediyor zerre i miskal hakkim varsa kul olarak helal etmiyorum benim dedemin abisiAlmet dedem
Realist 5 yıl önce
Dedenin abisi dede olur mu?Amca olur,azıcık düşünüp,destekli yorum yapmalı.
Allah biliyor 5 yıl önce
Ayrica 15temmuz hain darbe girisiminde Ankara özel kuvvetlerde de Düzceden sizin yasli muhacirleriniz sehit oldu .ufuk baysam (çerkez) Şehit olmadi değilmi?
16
açık